Naga MarketsKurs dolara australijskiego (AUD) najsilniejszy w G-10. Decyzje po szczycie UEDolar traci na szerokim rynku, wyjątkiem jest USDJPY (słabość jena to wynik dobrych nastrojów na giełdach). Wsparciem dla sentymentu są zarówno informacje nt. prac nad szczepionką na COVID-19 (pozytywne informacje napłynęły wczoraj ze strony firm Astra Zeneca, Pfizer i BionTech), informacje nt. prac nad kolejnym pakietem fiskalnym (wczoraj prezydent Trump spotkał się z Republikanami, a z doniesień wynika, że wsparcie może obejmować zarówno cięcia podatków, jak i bezpośrednie czeki konsumpcyjne), oraz doniesienia ze szczytu Unii Europejskiej.

Szereg decyzji po szczycie Unii Europejskiej

Obrady zakończyły się dopiero we wtorek o świcie – pakiet wsparcia ma wynosić 750 mld EUR, ale wysokość bezzwrotnych pożyczek, czyli grantów ma wynieść 390 mld EUR (to kompromis wobec 500 mld EUR obiecywanych na początku, ale i też 350 mld EUR, czego podobno oczekiwała tzw. oszczędna czwórka). Największym beneficjentem pomocy będą Włochy. Pojawił się wątek powiązania przekazywania środków przez KE z przestrzeganiem “reguł praworządności”, ale zapis został rozmyty wobec pierwotnej propozycji w obawie o zawetowanie porozumienia przez Węgry. Budżet na lata 2021-2027 nie został zmieniony – utrzymano pierwotną propozycję wydatków na poziomie 1,074 bln EUR.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pozytywne informacje ze szczytu nie pchają zbytnio euro w górę. Widać chęć do sprzedaży faktów, po wcześniejszym rozgrywaniu plotek. Rynek będzie szukał innego wątku/punktu zaczepienia. Zmartwieniem dla EUR może okazać się pogarszająca się statystyka zakażeń COVID-19 w Unii Europejskiej i tym samym obawy o pojawienie się tzw. drugiej fali na jesieni.

Z pozostałych informacji – w depeszach agencyjnych dużo jest informacji nt. zapisków z ostatniego posiedzenia Banku Australii. Odnotowano, że tąpnięcie w gospodarce było mniejsze, niż się obawiano i sytuacja zaczyna się stabilizować. RBA nadal będzie prowadzić politykę nakierowaną na wsparcie gospodarki, ale ujemne stopy procentowe są wykluczone. Członkowie tego nie gremium nie widzą powodów do interwencji na rynku walutowym, ale możliwe jest zwiększenie skali QE, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Dzisiaj zacytowano też słowa prezesa Lowe’a, który przyznał, że dalsze obniżki stóp procentowych (obecnie 0,25 proc.) nie byłyby efektywne. Efekt? AUD jest dzisiaj najsilniejszą walutą w gronie G-10.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here