Naga MarketsKurs dolara AUD w górę po protokołach RBA. Bank umocnił walutęBank Rezerw Australii (RBA) nie zamierza podnosić stóp procentowych do momentu, aż nie zobaczy wyraźnej poprawy w zakresie wzrostu zatrudnienia i inflacji, napisano w protokołach po posiedzeniu z 1 września, które opublikowano dzisiejszej nocy czasu polskiego. Kurs dolara australijskiego (AUD) reagował umocnieniem na treść minutes i jest obecnie najsilniejszą walutą w gronie gospodarek G8.

  • AUD umocniła przede wszystkim informacja, że spowolnienie gospodarcze w Australii okazało się słabsze niż wcześniej zakładano, a odbudowa widoczna jest w większości regionów kraju
  • RBA zamierza utrzymywać wysoce akomodacyjną politykę pieniężną, aby szybko reagować na jakiekolwiek zmiany prognoz
  • Członkowie banku zauważyli, że bilans finansowy sektora publicznego pozostał silny, co pozwala na zapewnianie dalszego wsparcia gospodarce

RBA uważa, że Aussie jest właściwie wyceniany, chciałby jednak zobaczyć jego wartość na niższych poziomach

W treści protokołów znalazła się również informacja, że ostatnia aprecjacja kursu dolara australijskiego pokrywa się z ciągłym wzrostem cen na rynku towarowym – szczególnie jeżeli chodzi o rudę żelaza – RBA chciałby jednak zobaczyć poziom lokalnej waluty na niższych pułapach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Chociaż przedstawiciele polityki pieniężnej stwierdzali, że dolar australijski jest w zdecydowanej mierze powiązany ze swoimi determinantami fundamentalnymi, to niższy kurs z całą pewnością zapewniłby więcej wsparcia w odbiciu lokalnej gospodarkimożna było przeczytać w RBA minutes.

W tym miesiącu RBA ogłosił rozszerzenie swojego instrumentu kredytowego dla banków i zasygnalizował ponowną chęć zbadania dodatkowych środków wspierających gospodarkę. Produkt krajowy brutto skurczył się w ostatnim kwartale rekordowo, oficjalnie spychając Australię w pierwszą od prawie trzech dekad recesję. Zdaniem bankierów centralnych, prognozy były jednak o wiele gorsze i recesja jest słabsza niż zakładano.

Kurs dolara australijskiego (AUD/USD) w górę po protokołach RBA
Plus500

Dolar australijski wzrósł o ponad 27 proc. z marcowych dołków, kiedy to bank centralny ogłosił środki nadzwyczajne, które obejmowały obniżenie referencyjnej stopy procentowej do 0,25 proc. oraz wyznaczenie celu dotyczącego trzyletniego dochodu z obligacji rządowych na tym samym poziomie.

W ramach zwiększonego instrumentu finansowania terminowego RBA banki będą miały dostęp do dodatkowych środków będących odpowiednikiem 2% ich kredytów pozostających do spłaty, przy stałej stopie procentowej wynoszącej 25 punktów bazowych przez trzy lata. Banki będą mogły korzystać z tego finansowania do końca czerwca 2021 r. Dzięki tej zmianie całkowita dostępna kwota wynosi około 145 miliardów dolarów.

AUD jest we wtorek najsilniejszą walutą G8, zyskując do dolara ponad 0,5%. Sam USD traci natomiast do wszystkich głównych walut, oddając 0,4% wobec NZD i 0,3% do EUR.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here