Naga MarketsKurs dolara AUD w dół? MUFG z krótką pozycją na parze walutowej AUD/NZDDolar australijski (AUD) był najgorzej radzącą sobie walutą G10 w ciągu ostatniego tygodnia. Spowodowało to spadek kursu AUD/USD do najniższego poziomu od listopada 2020 roku (0,7290), AUD/NZD do dołka 1,0545. Zespół MUFG doszukuje się możliwości dalszej deprecjacji popularnego aussie, w związku z czym otwiera krótką pozycję na walucie względem nowozelandzkiego kuzyna.

  • MUFG zakłada, że kurs dolara kanadyjskiego spadnie do 1,0250 względem nowozelandzkiego.
  • Krótka pozycja AUD/NZD została otwarta przy 1,0565, a zlecenie zabezpieczające ustawiono na 1,0750
  • Cel średnioterminowej pozycji pokrywa się z poziomami z marca ubiegłego roku kiedy para walutowa odbijała od wieloletnich, koronawirusowych dołków.
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs dolara AUD pozostaje słaby, a ma być jeszcze słabszy

Nawet gdy waluty towarowe G10 o wysokim współczynniku beta (ryzyka) odreagowały w ostatnich dniach, co widać było po zachowaniu się cen na parach z JPY, AUD nadal pozostawał w tyle. AUD/JPY spadł o – 4,2% od początku miesiąca do najniższego punktu we wtorek na poziomie 79,845, a od tego czasu odbił się o 2,2% w ostatnich dniach.– W rezultacie AUD odwrócił około 52% swoich strat z początku miesiąca. Tylko SEK/JPY odnotował mniejszy zwrot, na poziomie 44%. Z kolei NZD/JPY i GBP/JPY osiągnęły lepsze wyniki, odwracając odpowiednio około 84% i 72% swoich strat. Słabsze wyniki AUD w porównaniu z innymi walutami o wysokim współczynniku beta podkreślają, że słabość nie jest spowodowana jedynie globalnymi obawami – komentują analitycy MUFG

Krajowe fundamenty również uległy ostatnio osłabieniu w odpowiedzi na ponowne ograniczenia Covid-19 w Australii. Połowa populacji Australii jest znowu zamknięta, po tym jak Australia Południowa dołączyła do Wiktorii i Nowej Południowej Walii, nakazując mieszkańcom pozostanie w domach. Powolne wprowadzanie szczepionek w Australii (tylko 14,1% dorosłych otrzymało dwie dawki na początku tego tygodnia) i zobowiązanie do strategii „zero COVID” spowodowało zamknięcie mieszkańców w ramach nowego lockdownu. Negatywny wpływ na cykliczną dynamikę już staje się widoczny – sprzedaż detaliczna skurczyła się o – 1,6% w czerwcu.

Oczekuje się, że australijska gospodarka będzie się nieznacznie rozwijać w II kwartale, ale w III kwartale może ponownie się skurczyć. Powinno to jednak okazać się tylko chwilowym niepowodzeniem dla australijskiej gospodarki, która lepiej niż większość poradziła sobie z szokiem Covid-19. Realny PKB już w I kwartale przekroczył szczyt sprzed pandemii, a stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu (4,9%) od końca 2010 roku.

Tymczasowe spowolnienie gospodarcze zwiększyło oczekiwania, że RBA ogłosi gołębią zmianę polityki na kolejnym posiedzeniu 3 sierpnia. Oczekuje się, że RBA odłoży na bok plany z ostatniego posiedzenia (6 lipca), aby zacząć zwalniać tempo zakupów QE od września z 5 mld AUD/tydzień do 4 mld AUD. Istnieje nawet ryzyko, że RBA poczuje teraz potrzebę zapewnienia większego wsparcia politycznego i tymczasowo zwiększy tempo cotygodniowych zakupów QE.

– Taka gołębia zmiana polityki pogłębiłaby krótkoterminową rozbieżność pomiędzy RBA i RBNZ. RBNZ niedawno zakończył swój program QE w bardziej gwałtowny sposób i przygotował grunt pod podwyżki stóp procentowych na nadchodzących posiedzeniach. Połączenie globalnego strachu przed wzrostem i tymczasowego spowolnienia cyklicznego na rynku krajowym będzie w najbliższym czasie nadal stanowiło przeszkodę dla AUD, choć wiele złych wiadomości zostało już wycenionych. Nadal faworyzujemy NZD względem AUD i widzimy możliwość ponownego przetestowania przez AUD/NZD dołków z końca zeszłego roku przy 1,0418 – prognozuje MUFG.

AUD/NZD vs 2-letni spread swapów. Źródło: MUFG

MUFG otwiera krótką pozycję na AUD/NZD

W tym tygodniu pojawiły się dane, które sprawią, że inwestorzy będą coraz częściej kwestionować politykę zerowej stopy zwrotu, biorąc pod uwagę potencjalny wpływ na wzrost, jeśli infekcje będą się nasilać, prognozują w rekomendacji krótkiej pozycji AUD/NZD ekonomiści MUFG.

invest

Sprzedaż detaliczna w czerwcu spadła o 1,8%, znacznie słabiej niż oczekiwano, podczas gdy dzisiaj wskaźnik Composite PMI za lipiec spadł do 45,2, najniższego poziomu od maja 2020 roku. Te wydarzenia tylko wzmocnią dywergencję z Nową Zelandią, gdzie polityka monetarna zostanie zacieśniona znacznie wcześniej.

– Przyznajemy, że istnieje wyraźne ryzyko, że oczekiwania RBNZ co do podwyżki stóp mogą zostać ograniczone, ale wzrost inflacji w Nowej Zelandii w zeszłym tygodniu (1,3% Q/Q wobec 0,7% oczekiwanych) naszym zdaniem sprawi, że RBNZ będzie bardziej zdeterminowany do usunięcia bodźców politycznych, zakładając, że nie pojawią się nowe ogniska COVID w Nowej Zelandii – dodaje MUFG.

Poziomy wejścia i poziom docelowy dla krótkiej pozycji MUFG na AUD/NZD. Stosunek zysku do ryzyka wynosi niespełna 2:1. Źródło: MUFG

Innymi słowy, NZD powinien być mniej wrażliwy na wydarzenia globalne, podczas gdy wydarzenia w Australii przyczynią się do problemów AUD. Nowa Zelandia ogłosiła dziś zawieszenie wszystkich podróży z Australii bez kwarantanny na 8 tygodni, co powinno ograniczyć ryzyko w Nowej Zelandii, gdzie obecnie jest 80 aktywnych przypadków COVID, z czego 20 w ciągu ostatnich 24 godzin i wszystkie potwierdzone na granicy.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here