Naga MarketsKurs dolara AUD/USD odbija od dołków czekając na cięcie stóp RBA - prognozy dużych bankówNa początku marca kurs dolara australijskiego odbija do swojego amerykańskiego kuzyna (AUD/USD), w momencie gdy na rynkach budują się oczekiwania co do wzmożonej polityki cięcia stóp procentowych w wykonaniu Rezerwy Federalnej (Fed). Zanim jednak bank centralny USA podejmie jakąkolwiek decyzję, w nocy z poniedziałku na wtorek na temat stóp obradować będzie Bank Rezerw Australii (RBA). Zdaniem części analityków obecne niepokoje związane z koronawirusem mogą zmotywować decydentów polityki pieniężnej do cięcia stóp.


Bank Rezerw Australii obetnie stopy o 25 punktów. Prognozy Goldman Sachs i Westpac

Zarówno analitycy Goldman Sachs i Westpac są zdania, że podczas posiedzenia polityki pieniężnej 3 marca 2020 roku bank centralny Australii zdecyduje się obciąć stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Główna stopa RBA wynosi obecnie 0,75%, a jej dalsze cięcie pogłębi jedynie i tak rekordowe już minima.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stopy procentowe RBA na przestrzeni ostatnich 10 lat. Źródło: Trading Economics
Stopy procentowe RBA na przestrzeni ostatnich 10 lat. Źródło: Trading Economics

Spodziewamy się kolejnego cięcia o 25 punktów bazowych również podczas posiedzenia kwietniowego. Dodatkowo obniżamy naszą prognozę dla australijskiego PKB w 2020 roku do 1,3% z 2,1% i zakładamy, że w ślad za RBA pójdą również inne banki centralne na całym świecie – informuje w poniedziałek Goldman Sachs.

Westpac podobnie jak Goldman Sachs czeka na obniżkę w marcu oraz kolejną w kwietniu, co wyraźnie odzwierciedla jak wyraźne jest ryzyko spowolnienia lokalnej gospodarki. Wcześniej analitycy banku zakładali ruchy ze strony instytucji dopiero w drugim kwartale, koronawirus spowodował jednak konieczność przyspieszenia działań.

Globalny rynek akcji silnie tracił w zeszłym tygodniu, wysyłając w górę bezpieczne przystanie. AUD/USD spadł na 11-letnie minima 0,6434, które w przypadku utrzymania się niepewności mogą zostać pogłębione – komentowali analitycy Westpac.

Co ciekawe, jeszcze w piątek (28 lutego) według sondażu przeprowadzonego przez agencję prasową Reutera, większość z 35 respondentów spodziewało się braku luzowania polityki pieniężnej, z czego 83% zakładało pierwsze cięcie dopiero w drugim kwartale. Standard Chartered informował swoich klientów w piątek, że marcowa obniżka stóp RBA jest mało prawdopodobna, jednak weekend przyniósł takie odwrócenie scenariuszy, że w poniedziałek zaktualizował rekomendację do cięcia stóp w marcu i kwietniu.

Bank of America wierzy w utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie

Presja spadająca na barki Banku Rezerw Australii (RBA) jest ponownie zauważalna, w związku z negatywnym wpływem koronawirusa na dane dotyczące eksportu usług, konsumpcji oraz inwestycji. Naszym zdaniem wzrost PKB w 2020 roku wyniesie 2,0% w porównaniu z wcześniejszą prognozą 2,2%. Nie jesteśmy jednak zdania, że sytuacja wymaga cięcia stóp już w marcu i utrzymujemy prognozę jednej obniżki w 2020 r. – komentował Bank of America (BofA).

  • Obniżki nie są spodziewane z trzech powodów:
  • Warunki finansowe luzują się poprzez osłabienie waluty
  • Polityka fiskalna rządu stanie się bardziej ekspansyjna
  • Dalsze cięcie stóp i pogłębianie historycznych minimów zawsze jest trudniejsze niż testowanie sprawdzonych wcześniej wód

Kurs dolara australijskiego czeka na RBA. Co zrobi Aussie?

Decyzja w sprawie australijskich stóp procentowych zapadnie o godzinie 04:30 czasu polskiego, wcześniej (01:30) rynek pozna natomiast dane z lokalnego rynku nieruchomości. Poniedziałkowe podbicie notowań AUD oznacza, że inwestorzy czekają na obniżkę i mogą odebrać ją pozytywnie, jako proaktywne działanie RBA na rzecz redukcji negatywnego wpływu koronawirusa na gospodarkę.

AUD/USD odbija o 0,5% korzystając ze słabości amerykańskiego kuzyna i będąc jedną z mocniejszych walut początku marca. Nie zmienia to faktu, że popularny Aussie nadal znajduje się w niedużej odległości od ponad dziesięcioletnich maksimów.

W przypadku pary walutowej z NZD, waluta Antypodów próbuje pokonywać lokalne maksima rysowane w lutym, zatrzymuje się jednak na strefie oporu:

AUD/NZD testuje średnioterminowy opór


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here