Naga MarketsKurs dolara AUD traci najsilniej od miesiąca. Australia zaostrza prawo dot. inwestycji zagr.W piątek Australia ogłosiła największy od prawie pół wieku wstrząs w prawie inwestycji zagranicznych, w tym nadanie rządowi uprawnień do wymuszenia sprzedaży przedsiębiorstwa, jeśli stwarza ono zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Kurs dolara australijskiego traci we wtorek ponad 1%, co jest najsilniejszym spadkiem od początku maja. Nie zmienia to faktu, że od marcowych minimów AUD/USD odbija o ponad 12%.

  • Minister skarbu Australii zwraca uwagę, że niektóre inwestycje mają charakter strategiczny, a nie komercyjny.
  • Eksperci obawiają się odpływu zagranicznych inwestorów w związku z nowym prawodawstwem.
  • Nowe prawo możne mocno uderzyć w Chiny, które wcześniej miały uprzywilejowaną pozycję.

Australia widzi niebezpieczeństwo w dużych niekontrolowanych inwestycjach zagranicznych 

Powołując się na konieczność zapewnienia równowagi między bezpieczeństwem gospodarczym a bezpieczeństwem narodowym, minister skarbu Josh Frydenberg powiedział, że wszyscy inwestorzy zagraniczni będą podlegać większej kontroli przy składaniu ofert na wrażliwe aktywa, niezależnie od wielkości transakcji i tego, czy kupujący jest prywatnym czy państwowym przedsiębiorstwem.

Technologia ewoluuje, a nasz klimat geopolityczny staje się coraz bardziej złożony. W rzeczywistości, na całym świecie, rządy dostrzegają, że inwestycje zagraniczne są wykorzystywane do celów strategicznych, a nie czysto komercyjnych – powiedział Frydenberg.

Zobacz również: Kurs euro kosztuje 4,4440 zł, dolar wciąż poniżej 4 złotych, CHF/PLN ponad 1% w górę

Premier Australii Scott Morrison zapowiedział, że stosowanie się do przepisów zostanie również zaostrzone, a rząd wyda dodatkowe 50 mln dolarów na ich egzekwowanie.

Chociaż zmiany te są rozsądne, to jednak niosą ze sobą bardzo realne ryzyko zniechęcenia tak bardzo potrzebnych inwestycji w interesie narodowym, ponieważ Australia znajduje się w pierwszej od 29 lat recesji. – powiedział Reutersowi Scott Phillips, partner w kancelarii prawnej M&A Arnold Bloch Leibler.

W ciągu doby kurs AUD/USD spadł o 1,05% do poziomu 0.69 dolara

Zgodnie z obowiązującym prawem, większość prywatnych inwestycji o wartości poniżej 275 milionów dolarów australijskich nie jest kontrolowana przez instytucje rządowe. Próg ten wynosi 1,2 miliardów dolarów australijskich dla firm z krajów takich jak Chiny, które mają umowy o wolnym handlu z Australią. Próg ten jest równy zeru dla przedsiębiorstw państwowych.

Chiny spadły z drugiej na piątą pozycję na liście państw zapewniających największe inwestycje zagraniczne w Australii w latach 2018-2019. Na pierwszym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone, a następnie Kanada, Singapur i Japonia.

Zmiany mogą mieć wpływ na transakcje, takie jak obecna sprzedaż Virgin Australia.

Wykres przedstawiający zmianę kursu pary AUD/USD w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here