Naga MarketsNa niemieckim indeksie DAX 30 możemy w tym tygodniu zaobserwować brak zdecydowania na rynku. Podczas ostatnich sesji inwestorzy sami zdają się nie wiedzieć, w którą stronę kurs powinien podążać, dlatego konsoliduje się on w stosunkowo wąskim, jak na ostatnie miesiące zakresie.

Najpierw długi i silny rajd wzrostowy został zatrzymany przez opór w strefie 12 900 – 12 930. Wygenerowało to obniżkę o ponad tysiąc punktów, więc zeszły tydzień był pod znakiem spadków. Poniedziałkowa sesja zaczęła się od potężnej luki spadkowej, jednak indeks zdołał błyskawicznie wrócić nad poziom 12 000, co oznacza, że ta strefa jest silnie broniona. Co dalej?

  • Kurs DAX 30 może wyłamać poziom 13 000
  • Możliwy powrót wyżej podczas wakacji

Kurs DAX 30 – co dalej

Wydaje się, że obecnie znajdujemy się w strefie konsolidacji, a od kilku dni trwa akumulacja kontraktów. Sentyment rynku dalej jednak wskazuje na stronę kupujących, co oznacza, że prawdopodobnie w następnym tygodniu powinien zostać wygenerowany impuls wzrostowy i kurs ponownie zaatakuje opór w okolicy 12 900. Jeśli tym razem uda się go wyłamać, powinien wyjść nad poziom 13 000 i go utrzymać. Zachowanie indeksu w ostatnim miesiącu możemy samodzielnie prześledzić na poniższym wykresie H4.

Kurs DAX 30 wykrres h4

A jak przedstawia się sytuacja w dłuższym okresie czasu? Przypomnijmy, że załamanie rynków, które rozpoczęło się w drugiej połowie lutego miało miejsce z historycznych szczytów. Trwało miesiąc i od tego czasu zapanował sentyment wzrostowy. Jednak DAX 30 podczas swojego rajdu w górę nie zdołał powrócić na te poziomy, zabrakło 900 punktów.

Podobnie wygląda sytuacja na amerykańskim indeksie S&P 500, z kolei NASDAQ 100 pokazał znacznie większą moc po stronie kupujących i wyraźnie ustanowił nowe szczyty, co więcej wciąż znajduje się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Oznacza to, że inicjatywa na największych światowych rynkach wciąż znajduje się po stronie posiadaczy pozycji, więc dalsze wzrosty na niemieckim indeksie są jak najbardziej zasadne. Nie zmienia to faktu, że w dłuższym ujęciu także kurs najpierw musi poradzić sobie z oporem w okolicy 12 900.

Wykres tygodniowy DAX30

Jeśli uda mu się w sprawny sposób taki atak przeprowadzić, a biorąc pod uwagę obecną akumulację kontraktów wiele na to wskazuje, to podczas wakacji powinniśmy być świadkami powrotu najpierw nad poziomy ponad 13 400, a następnie na historyczne maksima. Przebieg cen na indeksie w ujęciu długoterminowym można przeanalizować na poniższym wykresie tygodniowym.

Kurs DAX 30 tygodniowy wykres


Analiza zrealizowana przy współpracy z Bernstein Bank.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTauron wzrósł w ciągu tygodnia o ponad 26%. W ciągu miesiąca aż o 134%
Następny artykułPolski złoty traci w piątek i zamyka tydzień na minusie, USD/PLN po 3,99 zł
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here