Naga MarketsKurs chińskiego juana (CNY/USD) najwyżej od 5 miesięcyChiny jako pierwsze padły ofiarą pandemii COVID-19 i na początku roku wielu osobom wydawało się, że to właśnie one stracą najwięcej na kryzysie. Czas pokazał, że chińska gospodarka nie poniesie aż tak wysokich strat jak zakładali analitycy. Dało to szansę juanowi (CNY) do wzmocnienia w stosunku do dolara.

  • Kurs CNY/USD był we wtorek najwyżej od 9 marca.
  • Udane negocjacje handlowe Chin z USA mogą sprowadzić wartość dolara do 6,9 juanów.
  • W poniedziałek amerykańskie władze zablokowały kolejne spółki współpracujące z Huawei.

Istotna umowa handlowa

We wtorek kurs CNY/USD osiągnął swoją najwyższą wartość od ponad 5 miesięcy, odbijając się od marcowych minimów.

Na wartość juana duży wpływ mają zbliżające się rozmowy na temat umowy handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonym a Chinami. Według analityków szybkie wypracowanie porozumienia będzie korzystne dla obu państw.

Zobacz również: Turecka lira (TRY) nadal traci. Erdogan zwołuje pilne spotkanie

Jeśli porozumienie handlowe zostanie sprawnie osiągnięte, juan będzie nadal korzystać z solidnych podstaw ekonomicznych oraz pogłębiającej się luki w rentowności obligacji między Chinami a Stanami Zjednoczonymi i może wzrosnąć do poziomu 6,9 za dolara w perspektywie średnio- i długoterminowej. Natomiast jeśli relacje chińsko-amerykańskie nagle się pogorszą, juan może spaść do 7. – twierdzą analitycy z China Construction Bank.

Wiele zagrożeń dla wartości dolara

Na kurs CNY/USD wpływa również osłabiający się dolar. Jednym z powodów mniejszego popytu na tą walutę jest spadająca rentowność amerykańskich obligacji skarbowych, a także poprawiające się nastroje inwestorów. Coraz silniejsza nadzieja na wprowadzenie do produkcji szczepionki lub leku przeciw COVID-19 zmniejsza zainteresowanie bezpiecznymi przystaniami.

Rozszerzone krótkie pozycje na dolarze grożą ostrym cofnięciem, jeśli dolar będzie nadal tracił na wartości, a obecnie obserwujemy wiele negatywnych dla niego czynników. Jesteśmy zmuszeni do pozostania w grze podczas grania muzyki, mimo wstrzymanych negocjacji w Kongresie w sprawie najnowszego pakietu stymulującego oraz ograniczonego apetytu na interpretowanie relacji chińsko-amerykańskich jako znajdujących się w jawnej spirali spadkowej. – powiedzieli Reutersowi analitycy banku OCBC.

Wykres przedstawiający zmianę kursu CNY/USD w ciągu 5 ostatnich miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here