Naga MarketsJeden z salonów CCCCCC to jedna z najbardziej rozpoznawalnych sieci sklepów obuwniczych. Firma może stać się jeszcze większa za sprawą potencjalnego przejęcia swojego konkurenta. W lutym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie Gino Rossi przez CCC


CCC w szale przejęć

Miniony rok dla rodzimego sprzedawcy obuwia był przełomowy. Notowana na warszawskim parkiecie spółka w 2018 roku dokonała kilku znamiennych dla jej rozwoju akwizycji. W całości kupiony został Shoe Express, sieci sprzedającej obuwie w Rumunii. Wartość transakcji opiewała na 33 mln euro. CCC przejęło również większościowy pakiet udziałów w sklepie internetowym DeeZee z możliwością objęcia pełnej kontroli nad firmą w ciągu kolejnych pięciu lat. Firma objęła również 70% udziałów w szwajcarskiej spółce Karl Voegel do których należy sieć 219 sklepów. Koszt tego przejęcia wyniósł okrągłe 10 mln franków.

Te artykuły również Cię zainteresują

Przejęty przez CCC Karl Voegel już od pewnego czasu zmagał się z problemami finansowymi. Sieć na koniec 2017 roku poinformowała o stracie w wysokości niemal sześciu mln franków przy 172 mln CHF przychodów.

Również i Gino Rossi nie jest spółką w pełni zdrową finansowo. Przychody wyniosły zaledwie 121,6 mln zł przy stracie na poziomie 18,2 mln zł. Gino Rossi słabiej prezentuje się pod kątem działalności kontynuowanej (czyli przy założeniu wyceny na podstawie faktycznie poniesionych kosztów), która łączy się ze stratą netto rzędu 30 mln zł. CCC przyznaje, że przejęcie Gino Rossi dyktowane jest przede wszystkim rozpoznawalnością samej marki, jak i własnej fabryki obuwia w Słupsku.

Zakup Gino Rossi, a także udziałów w pozostałych przedsiębiorstwach przejmowanych w 2018 roku będzie wymagał od zarządu CCC restrukturyzacji zasad zarządzania, a być może, znalezienia w późniejszym terminie kolejnych źródeł finansowania. Wydatki poniesione przez CCC w związku z ostatnimi przejęciami oraz czekające koszty restrukturyzacji ich działalności sprawią, że kolejne raporty finansowe spółki mogą nie być tak optymistyczne jak niegdyś. Ogólny poziom zadłużenia spółki w całym 2018 roku zwiększył się o ponad 258 mln złotych, a wskaźnik długu netto do EBITDA we wrześniu minionego roku wyniósł 1,5.

Sytuacja techniczna na wykresie CCC

Od początku zeszłego roku spółka porusza się w wyraźnym trendzie spadkowym, co jest sygnałem, że rynek podszedł do dynamicznej ekspansji CCC z wyraźną rezerwą. Od szczytu 22 stycznia 2018 roku, kiedy spółka testowała okolice 310 zł za akcję wykres spadł do rejonu 173,5 zł co oznacza niemal 45% przecenę w nieco ponad 12 miesięcy.

wykres dzienny CCC
Wykres dzienny CCC

Ostatni lokalny dołek znajduje w rejonie 165 złotych i jest to pierwszy, solidny poziom wsparcia na wykresie CCC. Jest to również poziom testowany we wrześniu 2016 roku, kiedy również zadziałał jako wsparcie, pomagając rynkowi w kontynuacji wzrostów.

Średnie długookresowe wskazują na kontynuację spadków, z 200 SMA pozostającą powyżej średnich 100- oraz 50-okresowych. W listopadzie minionego roku średnia 50 SMA pokonała od góry średnią 100 SMA wyzwalając tym samym Krzyż Śmierci.

Strategia inwestycyjna – krótkie pozycje

Pomimo, że CCC pozostaje spółką wartą włączenia w portfel długoterminowy to w tym momencie brakuje logicznego pretekstu do wejścia w długie pozycje. Sytuacja techniczna wyraźnie faworyzuje niedźwiedzie, choć sam fakt sporych inwestycji CCC zarówno w kraju jak i zagranicą podpowiada, że zarząd dobrze wie co robi i wierzy w własną strategię działania. To dobrze wróży na przyszłość na którą będziemy musieli jednak zaczekać.

Inwestorzy o wysokiej awersji do ryzyka zaczekają na pokonanie październikowego minimum na poziomie 164,7 zł za akcję, a następnie test od dołu pokonanego wsparcia.

Inwestorzy o umiarkowanym stosunku do ryzyka powinni zaczekać, aż oscylator stochastyczny ponownie znajdzie się w strefie neutralnej lub wskazującej na wykupienie rynku. Test jednej ze średniej przy jednoczesnym sygnale sprzedaży płynącym z oscylatora lub formacji świecowej powinien stanowić pretekst do wejścia w krótkie pozycje.

Inwestorzy o agresywnym podejściu do rynku mogą już teraz zakupić certyfikat Turbo Short 207,2 ze względu na odległość od bariery i zadowalającą dźwignię finansową.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here