Naga MarketsBitcoin w górę kurs BTCByły ważny urzędnik powiedział w poniedziałek, że administracja Trumpa przebiła niejako bańkę na kryptowalutach w 2017 roku, umożliwiając wprowadzenie na rynek produktów futures. Kurs bitcoina spadł w wyniku tej decyzji?

Christopher Giancarlo, który odszedł z  amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission (CFTC) w kwietniu, powiedział CoinDesk w wywiadzie:

„Jedną z nieopowiedzianych historii z ostatnich kilku lat jest to, że ludzie z CFTC, Ministerstwa Skarbu, SEC i ówczesny dyrektor [National Economic Council], Gary Cohn, twierdzili, że wprowadzenie kontraktów terminowych na bitcoinach będzie miało wpływ na [ówczesną] bańkę. I to zadziałało.”

Kurs bitcoina spadł przez ingerencję władz USA?

W przemówieniu na Pantera Summit w San Francisco w poniedziałek Giancarlo dodał, że dramatyczny wzrost kursu bitcoina w grudniu 2017 r. był pierwszą poważną bańką po kryzysie finansowym w 2008 r. Właśnie dlatego administracja Trumpa podjęła wspólne działania, aby zająć się tym – w jej odczuciu – problemem.

Kontrakty futures oparte na bitcoinie notowane przez Chicago Mercantile Exchange (CME) i CBOE Futures Exchange (CFE) zostały wprowadzone w życie przez CFTC 18 grudnia 2017 r. Cena BTC osiągnęła poziom 20 000 USD dzień wcześniej, dokładnie 17 grudnia, zanim gwałtownie spadła w kolejnych dniach. Bessa potrwała rok.

„Widzieliśmy rodzącą się bańkę i pomyśleliśmy, że najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu jest umożliwienie rynkowi interakcji z nią”, powiedział Giancarlo.

Oczywiście istnieją różne poglądy na temat tego, co ostatecznie sprowadziło ceny bitcoinów z powrotem na Ziemię, zrzucając je do przedziały trochę ponad 3000 USD pod koniec 2018 roku. Jednak Giancarlo cytował badania przeprowadzone przez Rezerwę Federalną, które również sugerują, że to wprowadzenie kontraktów futures doprowadziło do przegrzania się rynku.

„Pracownicy CFTC traktowali to ściśle ze względów proceduralnych, ale na poziomie kierownictwa komunikowałem się z sekretarzem skarbu [Stevenem] Mnuchinem i dyrektorem NEC Gary Cohnem, i wierzyliśmy, że jeśli przyszłość bitcoinów ma mieć miejsce, pozwoli to instytucjonalnym pieniądzom na większą dyscyplinę”, powiedział Giancarlo CoinDesk.

Lekcja z 2008 r.

Giancarlo powiedział, że bańkę bitcoinową z 2017 roku należy postrzegać w kontekście kryzysu finansowego z 2008 roku.

„Wychodząc z kryzysu finansowego w 2008 r. organy regulacyjne spotkała krytyka, która brzmiała następująco: gdzie byliście podczas ekspansji bańki hipotecznej na rynku nieruchomości i dlaczego nie podjęliście stosownych kroków?”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here