Naga Markets

Bitcoin (BTC) kontynuuje w piątek trwające od tygodni spadki, schodząc poniżej poziomu 41 000 dolarów i testuje zakresy cenowe obserwowane ostatni raz we wrześni. W ślad za najstarszą z kryptowalutą podąża ethereum (ETH) oddając od środy ponad 17% wartości oraz szerszy rynek cyfrowych aktywów.

  • Bitcoin i ethereum stoją na krawędzi ważnych poziomów: jeżeli zostaną wybite kryptowaluty mogą spaść do poziomów z przełomu września i października
  • Dla BTC kluczowa będzie strefa 40 tys. dol., dla ETH poziomy tuż nad 2640 dol.
  • Spadki na rynku kryptowalut wywołało umocnienie dolara po zapowiedziach amerykańskiego banku centralnego dotyczących szybszych od planowanych podwyżek stóp procentowych

Bitcoin kontynuuje spadkową passę i zmierza w kierunku 40 tys. dol.

Największa kryptowaluta spadła aż o 4,9% poniżej pułapu 41 tys. dolarów, co oznacza spadek o około 40% od rekordowego poziomu 69 000 dolarów osiągniętego 10 listopada. Ethereum, drugi co do wielkości token, spadł aż o 9% do najniższego poziomu od 30 września. Oba te aktywa, jak również inne – w tym binance coin, solana, cardano i xrp – spadły o ponad 10% w ciągu ostatnich siedmiu dni, według CoinGecko.Zamknięcie poniżej poziomu grudniowych dołków spowoduje, że bitcoin otworzy sobie naturalną drogę w kierunku psychologicznego poziomu wsparcia na wysokości 40 tys. dol., które testowane było ostatni raz pod koniec września i zapewniło następnie bazę do ruchu w kierunku nowych, historycznych maksimów.

Kurs bitcoina spada 6 dni z rzędu, ethereum -17% w trzy dni
Bitcoin na wykresie technicznym i potencjalny ruch do 40 tys. dol.

Odwrót następuje po tym, jak protokół z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, opublikowany w środę, zasygnalizował szansę na wcześniejsze i szybsze niż oczekiwano podwyżki stóp procentowych, a także potencjalne uporządkowanie bilansu finansowego największej gospodarki świata.

– Zamiar zmniejszenia bilansu przez Fed w I kwartale 2022 roku jest główną przyczyną tej wyprzedaży. Niestety, żadne natychmiastowe wsparcie nie wygląda na prawdopodobne przed niskimi poziomami z września 2021 r. przy 39 573 USD, z przełamaniami tego poziomu prowadzącymi w dół do majowo-lipcowego dna z zeszłego lata – stwierdzili w czwartkowej nocie strategowie Fundstrat.

Bitcoin zyskał około 60% w zeszłym roku, przebijając inne klasy aktywów wśród narracji, która obejmowała adopcję instytucjonalną, ochronę inflacji i dywersyfikację inwestycji. Jednak w ostatnich tygodniach walczył w niestabilnym okresie dla rynków finansowych. Rosnąca inflacja skłania banki centralne do zacieśniania polityki monetarnej, co grozi zmniejszeniem siły napędowej płynności, która podniosła szeroki zakres aktywów.

– W miarę dojrzewania rynku kryptowalut, możemy zobaczyć, jak główne aktywa kryptowalutowe, takie jak bitcoin i ethereum, coraz częściej poruszają się w tandemie z tradycyjnymi rynkami, w tym obligacjami skarbowymi – powiedział Ben Caselin, szef badań i strategii giełdy kryptowalut AAX.Według Todda Morakisa, współzałożyciela firmy JST Capital, zajmującej się produktami i usługami z zakresu cyfrowego finansowania, do spadków przyczyniły się również niepokoje w Kazachstanie, gdzie znaczna liczba operacji wydobywania kryptowalut przeniosła się po tym, jak Chiny rozprawiły się z tą praktyką, a na które wpływ miały już ostatnie problemy z dostawami energii w tym kraju.

Wskaźnik haszowania sieci Bitcoina, miara mocy obliczeniowej sieci, spadł w czwartek do 176 milionów terahaszy z rekordowego poziomu około 208 milionów w dniu 1 stycznia, według danych Blockchain.com.

Mimo to, pojawiły się oznaki potencjalnego ożywienia: Hayden Hughes, dyrektor naczelny Alpha Impact, platformy social-tradingowej, powiedział, że jego baza klientów “mocno akumulowała”, choć z silną preferencją w kierunku ethereum, a nie bitcoina. A Jeffrey Halley, starszy strateg rynkowy w Oanda Asia-Pacific, zauważył, że wskaźnik siły względnej RSI jest “mocno wyprzedany” i nie byłby zaskoczony widząc odbicie z powrotem do 45 tys. dol.

Zonda

Ethereum w kierunku 2640 dolarów?

Sytuacja techniczna na wykresie ethereum jest mocno zbliżona do tej obserwowanej na wykresie bitcoina. ETH/USD wybił konsolidację, następnie pokonał zakres dołków z grudnia i zmierza w kierunku najniższych poziomów od ostatnich miesięcy.

Jeżeli ethereum wyłamie psychologiczny poziom 3 tys. dol., wtedy kolejne wsparcie wypada dopiero na dołkach październikowych przy 2640 dolarów. Poziom jest tak samo ważny dla ETH jak 40 tys. dolarów dla BTC.

Kurs bitcoina spada 6 dni z rzędu, ethereum -17% w trzy dni
Ethereum dynamicznie traci w ostatnich dniach

Na powyższym wykresie warto zwrócić m.in. uwagę na dynamikę spadków ethereum z ostatnich dni. Od środy wynosi ona ponad 17%.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here