Naga Markets

Kurs Bitcoina wielokrotnie manipulowany, wskazuje badania naukowcaCena Bitcoina była wielokrotnie poddawana rynkowym manipulacjom w trakcie ostatniej dekady, jak wykazuje badanie Timothy’ego Petersona z Cane Island Alternative Solutions.

  • Ekspert kryptowalut wykorzystał zjawisko wykorzystywane do tropienia przestępstw gospodarczych
  • Badanie dotyczyło okresu lat 2010-2020
  • Z niemal 100% pewnością można stwierdzić, że cena BTC była manipulowana w ostatnich 10 latach, twierdzi autor

Bitcoin manipulowany z pewnością niemal 100%, jak wynika z badania

Celem badania uczonego było zbadanie czy cena Bitcoina była manipulowana, i jeśli tak, to kiedy. Trzy kwestie były przyczynami, przez które Peterson uznał podjęcie badań za stosowne.Przede wszystkim, zdaniem autora warto było sprawdzić, czy cena BTC naprawdę jest kierowana czystą manią spekulacyjną czy jednak dochodzi do pewnych podejrzanych zachowań kursów, które mogą wskazywać na celowe sterowanie wyceną najpopularniejszej kryptowaluty.

Uczony chciał także zweryfikować, czy zasadne jest stosowanie modeli szacowania wyceny Bitcoina, podczas gdy możemy nie mieć do czynienia z rynkiem polegającym na zasadach słynnego prawa popytu i podaży. Uwagę Petersona zwróciły szczególnie okresy niezwykle wysokiej zmienności notowań BTC.

Badacz chciał także w przypadku wykrycia manipulacji ostrzec inwestorów indywidualnych, w których rękach jest większość BTC, przed tym, że mogą nie mieć do czynienia z uczciwym rynkiem.

Zobacz również: Bitcoin może wkrótce spaść – sugeruje JP Morgan

Do wykrycia ewentualnych manipulacji kursem BTC uczony zastosował zjawisko znane pod nazwą “prawa Benforda”.  Mówi ono o rozkładzie prawdopodobieństwa występowania określonej cyfry na pierwszy miejscu liczby w danych statystycznych.

Jak się okazuje, losowy przydział może być doskonałym wskaźnikiem przy wykrywaniu oszustw, bowiem cyfra 1 występuje na pierwszym miejscu aż w ponad 30% danych! Rozkład Benforda jest w związku z tym powszechnie wykorzystywany do wykrywania przestępstw i manipulacji danymi.

Kurs Bitcoina wielokrotnie manipulowany, wskazuje badania naukowca
Częstość występowania poszczególnych cyfr na pierwszym miejscu liczby w rzeczywistych niemanipulowanych danych statystycznych. Źródło: wikipedia.com

Autor badania nad BTC zastosował prawo Benforda do sprawdzenia pierwszej, drugiej oraz trzeciej cyfry w danych dotyczących cen Bitcoina w okresie od lipca 2010 r. do maja 2020 r.

Peterson odkrył, że cena BTC wykazywała zachowanie “anomalii” w 3 okresach:

  • od 23 listopada 2013 roku do 16 lutego 2014 roku
  • od 20 sierpnia 2017 roku do 19 listopada 2018 roku
  • od 16 maja 2019 roku do 24 lutego 2020 roku

Badanie wykazało, że prawdopodobieństwo zaistnienia choć jednego z tych wydarzeń w jednym z tych 3 okresów jest bliskie 100%. Z 95% pewnością stwierdzić można, że Bitcoin manipulowany w 2013 roku lub 2018 roku, natomiast w przypadku 2019 roku, jest to aż 98%.

Kurs Bitcoina wielokrotnie manipulowany, wskazuje badania naukowca
Momenty prawdopodobnej manipulacji kursem Bitcoina wraz z wydarzeniami związanymi z rynkiem. Źródło: Peterson T., To the Moon: A History of Bitcoin Price Manipulation

Kolejnym wnioskiem z badania jest fakt, że w związku z tym, że cena BTC jest manipulowana, to nie tylko analiza techniczna może być niemożliwa, ale także i fundamentalna.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here