tokeneo

Kurs Bitcoin

Market Quotes by TradingView

Notowania Bitcoin

Bitcoin to jedna z najbardziej rozpoznawalnych walut wirtualnych – kryptowalut. Została wprowadzona w 2009 roku przez osobę (lub jak twierdzą niektórzy, grupę osób) pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Choć tożsamość twórcy pozostaje nieznana, jego dzieło pod koniec października 2017 roku wyceniane było na niemal 100 miliardów dolarów. Tyle bowiem wynosi całkowita kapitalizacja Bitcoinów w obrocie rynkowym.

Bitcoin na giełdzie

Pozyskiwanie Bitcoinów odbywa się poprzez użyczanie mocy obliczeniowej komputerów użytkowników do rozwiązywania ustalonych z góry problemów kryptograficznych. W początkowych latach istnienia Bitcoina poziom trudności zadań postawionych przed komputerami użytkownika sieci był niski. Z czasem jednak, gdy liczba pozyskanych w ten sposób Bitcoinów zwiększała się, rosły również problemy z poprawnym rozwiązaniem. Obecnie poziom trudności pozyskania nowego bloku jest tak wysoki, że efektywnym jego wydobyciem mogą zająć się jedynie wyspecjalizowane maszyny o mocy obliczeniowej wielokrotnie przewyższającej tą, którą dysponują domowe komputery stacjonarne.
Skupiając się na ekonomii Bitcoina należy zaznaczyć, że jego całkowita ilość jest ściśle ustalona i wynosi 21 milionów.

Jest to więc waluta deflacyjna lecz w dalszym ciągu – eksperymentalna. Część państw (choćby wysoce rozwinięta Japonia) uregulowała status prawny Bitcoina, umożliwiając tym samym zapłatę nim zarówno za usługi jak i realne dobra. Jednak większość posiadaczy BTC traktuje tę kryptowalutę jako inwestycję. Duża część dziennego wolumenu kreowana jest przez spekulantów, którzy pragną zarobić na nierzadko kilkuprocentowych zmianach wyceny BTC.

Komentarze walutowe

Bitcoin BTC coin

Bitcoin zyskuje popularność! Milionerzy coraz chętniej inwestują w BTC

Wraz z trwającą od połowy grudnia 2018 r. do...

Zcash będzie działał na blockchainie Ethereum

Podczas tegorocznej konferencji dla deweloperów Devcon w Oscace, Japonia,...
świeczka

Jak umierają kryptowaluty? Znamy stosowny raport

Strony takie jak Coinopsy i DeadCoins dostarczają nam raportów...

Bitcoin nie potrzebuje obecnie kontraktów ETF, uważa Brian Kelly z BCKM

Po odrzuceniu przez Amerykańską Komisję ds. Papierów Wartościowych i...
Tim Draper

Bitcoin zmieni świat – mówi Tim Draper

Tim Draper, inwestor i miliarder, oświadczył, że oczekuje, że...

Państwa G7: stablecoiny są zagrożeniem

Grupa państw G7 sporządziła raport, w którym stwierdza, że...