Naga MarketsKurs AUD/USD w dół, Bank Rezerwy Australii chce niższego kursuAustralijski bank centralny w piątek wezwał rząd do “wzięcia wszystkich rąk na pokład”, aby zapewnić fundusze dla gospodarki, która jest w desperackiej potrzebie generowania miejsc pracy, aby wyciągnąć kraj z najgłębszej recesji od stulecia.

  • Szef Banku Rezerwy Australii chciałby zaniżyć kurs waluty, jednak bank nie ma ku temu narzędzi.
  • Bankier zachęca rząd Australii do stymulacji fiskalnej, twierdząc, że nie ma już miejsca na ekspansywną politykę monetarną.
  • Ostrzega także, że niskie stopy procentowe na poziomie 0,25% już mniej mogą obowiązywać w Australii nawet kolejne 5 lat.

Bank Rezerwy Australii: niskie stopy na długo

Bank Rezerwy Australii (RBA) już w marcu obniżył podstawową stopę procentową (cash rate) do rekordowo niskiego poziomu 0,25% i wdrożył program skupu aktywów z rynku już w marcu. Takie działania australijskiego banku centralnego są bezprecedensowe w jego historii, a szef RBA, gubernator Philip Lowe, stwierdził, że polityka monetarna ma granice swojego oddziaływania.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Możemy wprowadzić pewne dostrojenia do działań, które rozpoczęliśmy w marcu. Sądzę, że w tym momencie dalsze małe zmiany przyniosłyby jakiś rezultat – zaznaczył Lowe w wystąpieniu przed komisją ekonomiczna parlamentu Australii.

Rada Banku Rezerwy Australii dała jasny sygnał, że nie podniesie stopy procentowej dopóki nie zostanie osiągnięty cel zatrudnienia i inflacyjny, nawet jeśli wpływ pandemii okaże się nie tak silny jak pierwotnie zakładano.

Według samego Philipa Lowe, możliwe, że stopa procentowa w wysokości 0,25% pozostanie na tym poziomie nawet przez kolejne 5 lat i ma nadzieję, że nie będzie to konieczne. Zdaniem bankiera jest prawdopodobne także, że konieczne będzie dalsze obniżenie stopy do 0,1%.

Szef Banku zaznaczył, że to nie koszt czy dostępność kredytu jest obecnie problemem, który ogranicza wydatki biznesów i osób fizycznych, a restrykcje nałożone na gospodarkę oraz mała aktywność gospodarcza jest negatywną kwestią w tym momencie – a na te wpływ może mieć jedynie rząd.

– Gra toczyć się będzie w oparciu o fiskalną stymulację i politykę strukturalną, taka jest rzeczywistość – obwieścił Lowe.

Spodziewane zwiększenie wydatków jest możliwe do opanowania i opłacalne – dodał.

Lowe odniósł się także bezpośrednio do przyszłego zachowania australijskie waluty. Bankier chciałby, żeby ta była tańsza, ale nie ma ku temu narzędzi, aby zaniżyć kurs. Jednak na ten moment Lowe nie uważa, żeby była ona przewartościowana i nie jest zaskoczony jej obecną relacją wobec dolara.

Zobacz również: Notowania funta (GBP/USD) kierują się w górę, powracając ponad poziom 1,3090 i zbliżając się do poziomu 1,31

Kurs australijskiego dolara spadłby, jeśli Bank Rezerwy Australii zastosowałby interwencję olbrzymią ilością środków, którymi na ten moment nie dysponuje. Szef banku uważa, że interwencja na ten moment nie byłaby skuteczną strategią.

Kurs AUDUSD nadal w trendzie wzrostowym

Notowania dolara australijskiego w czwartek kontynuują krótkoterminowy trend spadkowy zapoczątkowany jeszcze w piątek tydzień temu z poziomu 0,72431, który był najwyższym szczytem od ponad 15 miesięcy. Obecnie, w piątek przed południem kurs australijskiej waluty jest na poziomie 0,71455.

Kurs AUD/USD w dół, Bank Rezerwy Australii chce niższego kursu
Notowania kursu AUD/USD. Źródło: tradingview.com

Kurs ma wsparcie w postaci linii trendu wzrostowego, a słabnący USD nie ma na ten moment wyraźnego impulsu do wzrostu. Oscylator MACD wskazuje nieśmiały sygnał sprzedażowy, który może się zmaterializować, ale już wcześniej kurs ignorował tego typu sygnały.

Jeśli do tego nie dojdzie, to najbliższym celem potencjalnych wzrostów ponownie może być strefa oporu w pobliżu 0,7240. Kluczowe wsparcie wypada natomiast w okolicach 0,7080, ale istotną rolę w ostatnim czasie odgrywa także lokalna strefa przy 0,7120.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here