Naga Markets

Kurs AUD/USD niedowartościowany o 20%! UniCredit i ING prognozują zwyżkęKurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego (AUD/USD) spada o 1,2% w poniedziałek rano do 0,662 dol. kontynuując spadki z trzech poprzednich sesji. Od początku roku notowania AUD/USD straciły blisko 9%, jednak zdaniem ekspertów z banku ING, sytuacja ta może się odwrócić. Dolar australijski może otrzymać pewne wsparcie ze strony mniej prężnego dolara i potencjalnie także ze strony mocniejszej gospodarki chińskiej.

Kurs AUD/USD niedowartościowany o 20%, szacuje ING

Kierunek globalnego sentymentu do ryzyka może być kluczowym czynnikiem napędzającym notowania kurs AUD/USD w przyszłym roku. Obecnie, nastroje są stłumione z uwagi na widmo recesji i załamanie indeksów akcyjnych, ale to może zmienić się w kolejnych kwartałach.

Według analityków ING, jeśli chodzi o AUD, kwestia eksportu do Chin pozostanie bardzo istotny, ponieważ Australia ma najbardziej zależną od Państwa Środka gospodarkę wśród grona krajów G10.

– Oczekujemy, że obraz towarowy dla Australii będzie w przyszłym roku raczej konstruktywny, co może stanowić bufor dla australijskiej gospodarki podczas spowolnienia. – skomentowali analitycy ING.

Gospodarka Australii ma się całkiem nieźle. Stopa wzrostu PKB w II kw. 2022 roku wyniosła 3,6%, a na III kw. prognozowane jest solidne 3,5%. Niepokojący może być natomiast wzrost poziomu cen, bowiem wskaźnik inflacji CPI wyniósł w III kw. 2022 roku 7,3% rdr.

Zobacz również: Cena złota spada, a pandemia w Chinach wciąż jest poważnym problemem

– Wzrost w 2022 roku powinien przekroczyć granicę 4%, ale w 2023 roku będzie to znacznie trudniejsze do osiągnięcia. Połączenie wysokich stóp procentowych, kwestii kredytów hipotecznych, spowalniającego rynku mieszkaniowego i być może zmiękczającego się rynku pracy powinno sprowadzić wzrost PKB z powrotem bliżej 3%. Byłby to nadal niezwykle silny wynik na tle globalnej słabości. – zauważyli analitycy ING.

Reserve Bank of Australia rozpoczął podwyżki stopy procentowej wiosną tego roku i obecnie jej wysokość to 2,85%. Dwie ostatnie podwyżki wyniosły zaledwie 25 pb, przez co wydaje się, że powrót do podwyżek o 50 pb wydaje się mało prawdopodobny.

XTB
Kurs AUD/USD niedowartościowany o 20%! UniCredit i ING prognozują zwyżkę
Kurs AUD/USD. Źródło: tradingview.com

Według analityków ING, kurs AUD/USD jest realnie niedowartościowany o 20%. W rezultacie, spodziewają się oni umiarkowanej zwyżki notowań pary w 2023 roku. Na koniec grudnia oczekują jednak utrzymania się przy 0,66 dol., a podbicie do 0,68 dol. prognozują na II kw. 2023 roku, by potem zapowiedzieć zwyżkę do 0,70 dol. na koniec 2023 r.

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułZłoto może stanieć w tym tygodniu. Trading na żywo z Dariuszem Dargo o 14:00
Następny artykułBitcoin po 12 tys. USD to tylko „kwestia czasu”. BTC i Cardano spadną na minima
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here