Naga MarketsKurs AUD/USD w górę po publikacji świetnych danych dot. rynku pracy w AustraliiKurs dolara australijskiego wzrasta w czwartek rano po publikacji zaskakująco pozytywnych danych dotyczących rynku pracy w Australii. Sytuacja uległa poprawie szczególnie jeśli chodzi o stopę bezrobocia, która okazała się mniejsza niż przewidywali analitycy. Liczba nowych zatrudnionych była w listopadzie ponad dwa razy większa od prognoz.

  • Stopa bezrobocia zaskakująco spadła w Australii
  • Jednocześnie wzrosła stopa zatrudnienia
  • Kurs dolara australijskiego wybił do nowych dwu- i półletnich maksimów wskutek raportu

Kurs dolara australijskiego zyskał wskutek świetnych danych z rynku pracy

Jak wynika z raportu dotyczącego rynku pracy w Australii, sytuacja zatrudnienia w tym kraju ulega zaskakująco dużej poprawie. Już drugi miesiąc z rzędu dane przebiły z nawiązką oczekiwania analityków.

Te artykuły również Cię zainteresują
Najważniejszy wskaźnik, czyli stopa bezrobocia, opadł do 6,8%, podczas gdy analitycy spodziewali się przeciętnie jego odczytu na poziomie 7,0%. To także niższy wynik niż w poprzednim raporcie za październik, w którym stopa bezrobocia wyniosła 7%.

Rezultat ten wyglądaj jeszcze lepiej po zestawieniu go ze stopą zatrudnienia, która w listopadzie wyniosła 66,1% i okazała się wyższa niż w październiku o 0,3 pkt proc. To także więcej niż przewidywali analitycy głoszący wzrost do 65,8%.

Jednoczesny spadek bezrobocia oraz zwiększenie stopy zatrudnienia jest silnym pozytywnym znakiem świadczącym o poprawie sytuacji na rynku pracy w Australii.

Liczba nowych miejsc pracy wyniosła około 90 tys. i w odniesieniu do uprzednich ocen ekspertów, którzy spodziewali się odczytu na poziomie zaledwie 40 tys., również jest to świetny rezultat.

– Odbudowa rynku pracy jest znacznie większa niż się spodziewano. – stwierdzili przedstawiciele australijskiego banku centralnego. – Problem wysokiego bezrobocia jest narodowym priorytetem.

Bankierzy stwierdzili także, że perspektywy dla rynku pracy w Australii nadal są wysoce zależne od kontynuowania starań o powstrzymanie rozwoju pandemii koronawirusa. Rozpoczęcie szczepień w Australii jest planowane na nadchodzące miesiące.

Przedstawiciele Reserve Bank of Australia zapowiedzieli także kontynuację ekspansywnej polityki monetarnej, aby wesprzeć odbudowę rynku pracy. Krótkoterminowy ryzykami dla tego rynku są obecnie potencjalne braki wykwalifikowanych pracowników, ograniczenie programu JobKeeper (zapomogi dla pracowników w związku z COVID) oraz możliwe pogorszenie nastrojów w sektorze przedsiębiorstw związane z napięciami dotyczącymi wymiany handlowej z Chinami.

Kurs AUD/USD w górę po publikacji danych

Kurs dolara australijskiego względem dolara amerykańskiego (AUD/USD) w czwartek zdecydowanie wybił w górę o 0,76% w głównej mierze dzięki publikacji raportu dotyczącego rynku pracy. Pozwoliło to na wyznaczenie nowych dwu- i półletnich maksimów notowań – po raz ostatni AUD/USD był tak wysoko w czerwcu 2018 roku.

Kurs AUD/USD na 2-letnich maksimach po publikacji danych z rynku pracy
Notowania kursu AUD/USD. Źródło: tradingview.com

Kurs zmierza do zakończenia piątego tygodnia z rzędu na plusie, a w grudniu jak do tej pory “Aussie” aprecjonował o 3,98%. Natomiast od początku roku, notowania pary zyskały już 8,78%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here