Naga MarketsPortfel z dolarami australijskimi AUD w monetach i banknotachEskalacja konfliktu na linii USA-Chiny zdecydowanie nie sprzyja dolarowi australijskiemu. Analitycy z Westpac sugerują, że w ostatnim tygodniu spadki na parze walutowej AUD/USD zaczęły nabierać tempa i oczekują osiągnięcia poziomu 0,68.


Sytuacja makro i RBA doprowadzają do deprecjacji dolara australijskiego

Eksperci wskazują, iż nastąpiło gwałtowne pogorszenie stosunków handlowych między USA, a Chinami w drugim tygodniu maja. W wyniku tego Trump podwyższył cła na 200 mld USD na import z Chin z 10 do 25% i nakazał swojemu przedstawicielowi handlowemu Robertowi Lighthizerowi rozpocząć prace nad podniesieniem taryf na pozostałe towary. W ich ocenie był to czynnik przesuwający AUD/USD poniżej 0,70.

Drugim czynnikiem w ocenie analityków były wytyczne RBA dotyczące australijskiej gospodarki. Tydzień temu RBA obniża swoje prognozy dotyczące wzrostu i inflacji do poziomu w ich ocenie nie do przyjęcia, mimo że założenie techniczne banku przewiduje dwie obniżki stóp procentowych.

Dolar australijski uległ deprecjacji o 2,2% w tym miesiącu i jest najgorszą walutą G10 w tym okresie. Zwiększenie taryf na chińskie towary, odwetowe podwyżki ceł przez Chiny i to działanie na firmę Huawei (decyzja Donalda Trumpa o zablokowaniu wszelkiej współpracy amerykańskich firm z chińskim koncernem) istotnie zaostrzyło dialog między dwoma supermocarstwami. W związku z tym ryzyko i sentyment wzrostu „aussiego” prawdopodobnie zostaną zlikwidowane w najbliższym czasie. Oczekujemy przetestowania obszaru 0,6800, choć czy tak się rzeczywiście stanie prawdopodobnie zależy bardziej od tego, co ma do powiedzenia gubernator Lowe – napisano w raporcie.

Kurs audusd w piątek 17 maja 2019Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here