Naga MarketsKuroda - szaleniec, czy geniusz?
Haruhiko Kuroda wyczaruje kolejne magiczne narzędzie?

Bank Japonii wzmocnił swój bodziec monetarny w poniedziałek, a gubernator Haruhiko Kuroda obiecał zrobić jeszcze więcej w razie potrzeby po tym, jak Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe do zera. W ten sposób banki centralne próbują zaradzić szybko rosnącemu szokowi gospodarczemu, który został wywołany przez pandemię koronawirusa. Tymczasem jen japoński traci na początku nowego tygodnia niemal 2 procent względem dolara, a para USDJPY oscyluje w poniedziałek przy poziomie 106. Jednak po 8 latach ogromnego bodźca monetarnego, jaki wprowadził BoJ, na rynkach ocenia się, że bank wyczerpał już swoją “amunicję” monetarną.


Zobacz również: Morgan Stanley: Czas, aby sprzedać USD. Rynek akcji blisko dna?

Te artykuły również Cię zainteresują
Bank Japonii gra na czas?

USD/JPY - Bank Japonii ma asa w rękawie!Bank Japonii zapowiedział również, że kupi więcej aktywów, w tym fundusze notowane na giełdzie i obligacje korporacyjne, i zaoferuje nowy program pożyczek o zerowej stopie procentowej, aby zapewnić firmom finansowanie, którego potrzebują, by wesprzeć nastroje i utrzymać stabilność na rynkach.

Kuroda, przemawiając po decyzji banku powiedział, że BoJ chce wysłać inwestorom wiadomość, że podwaja tempo zakupów ETF, aby ustabilizować rynki na tak długo, jak to będzie konieczne. Powiedział także, że bank centralny bacznie obserwuje wpływ wirusa i nie zawahałby się w razie potrzeby łagodzić więcej, w tym obniżyć jeszcze bardziej ujemną stopę procentową.

Możemy obniżyć stawkę głębiej. Zrobimy to w razie potrzeby – powiedział Kuroda dziennikarzom w Tokio

Przy aktywnym kupowaniu funduszy ETF bank centralny będzie obecnie kupował w rocznym tempie do 12 trylionów jenów (113 miliardów dolarów), co oznacza podwojenie rocznego celu wynoszącego około 6 trylionów. To z kolei sugeruje bardziej agresywne zakupy w krótkim okresie czasu.

Spotkanie BoJ nastąpiło po tym, jak Fed obniżył swoją referencyjną stopę procentową o pełny punkt procentowy do prawie zera i obiecał zwiększyć kupowane obligacje o co najmniej 700 miliardów dolarów, aby uchronić gospodarkę USA przed kryzysem koronawirusa.

Decyzja o zwiększeniu zakupów ETF pomogła podbić azjatycki rynek akcji w kilka minut po podjęciu decyzji, choć wzrosty zostały wkrótce zniesione. Jen początkowo osłabł w stosunku do dolara, zanim wrócił w przeciwnym kierunku, aby kontynuować swoją aprecjację.

To najlepsze, co BoJ może zrobić w tym momencie. Bank zawsze udowadniał, że ma wystarczające narzędzia, wymyślając co jakiś czas nowe, choć tym razem nie było nic nowego. Nadzieje na kolejną odrobinę magii ze strony BoJ zostały jednak rozwiane – powiedział Masaaki Kanno, główny ekonomista Sony Financial Holdings i były urzędnik banku.

Głównymi narzędziami banku centralnego do stymulowania aktywności w gospodarce i napędzania wzrostu cen są jego ujemna stopa krótkoterminowa i cel zerowej stopy procentowej w odniesieniu do rentowności długoterminowego długu publicznego. Zakupy ETF mają na celu obniżenie premii za ryzykowne aktywa, aby zachęcić do stabilnych inwestycji i poprawić nastroje.

Ruch BoJ znalazł się wśród fali nieplanowanych działań decydentów w poniedziałek po obniżce Fed. Bank centralny Nowej Zelandii obniżył swoją referencyjną stopę procentową o 75 punktów bazowych, a Bank Rezerw Australii, który już wcześniej obniżył stopę gotówkową oznajmił, że zwiększy płynność na rynkach finansowania krótkoterminowego.

Przywódcy G7 będą dyskutować o skutecznym przeciwdziałaniu pandemii

Spotkanie grupy G7 w 2014 rokuPrzywódcy z grupy G7 mają rozmawiać o problemie wirusa w poniedziałek podczas telekonferencji. Bankierzy centralni i inwestorzy wywierają także nacisk na rządy, aby zrobiły więcej, by wesprzeć swoje gospodarki. Wydaje się to rozsądnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę fakt, że amunicja banków centralnych jest na bardzo niskim poziomie, a polityka fiskalna może być ukierunkowana na te obszary gospodarki, które najbardziej jej potrzebują.

W Japonii w zeszłym tygodniu premier Shinzo Abe ogłosił drugi zestaw środków nadzwyczajnych, aby spróbować pobudzić gospodarkę, ale pakiet tanich pożyczek i dotacji pracowniczych nie obejmował żadnych nowych wydatków poza już zaplanowanymi środkami. Abe powiedział, że były to szybkie i odpowiednie kroki, aby wesprzeć rynki zataczające się po działaniu koronawirusa.

Bank Japonii podniósł cel w zakresie zakupu aktywów i ogłosił nowy program pożyczek, który był bardziej agresywny niż się spodziewaliśmy. Samo złagodzenie polityki pieniężnej nie może wiele wskórać w wyniku zakłóceń wirusowych w japońskiej gospodarce, ale kupi to potrzebny czas do ogłoszenia dodatkowego bodźca fiskalnego – podsumował Yuki Masujima, ekonomista Bloomberga.

Zobacz również: EBC obniży stopy w marcu i zwiększy QE? – prognozy dużych banków

Kurs USDJPY: Japoński rząd prawdopodobnie obroni poziom 100, ale wzrosło ryzyko jego złamania i spadku do 90-96 – BofA

Bank of America omawia perspektywy dalszego kursu USDJPY i wskazuje na rosnące ryzyko przekroczenia poziomu 100 i obniżenia do 90-95 w nadchodzących tygodniach.

Para USDJPY na poziomie 100 jest krytycznym poziomem dla Japonii, a przełamanie 100 może doprowadzić do zahedgeowania pozycji przez wielu inwestorów i eksporterów, prawdopodobnie wywierając dalszą presję na spadek USDJPY do poziomu 90-95. Jen nie jest jeszcze zbyt drogi w porównaniu z innymi rynkami lub dotychczasową historią, więc rynek prawdopodobnie przetestuje ten krytyczny poziom 100 – zauważa BofA.

W ocenie ekspertów w ten sposób rząd japoński prawdopodobnie zostanie zmuszony do podjęcia próby obrony poziomu 100 na parze USDJPY. Oczekują, że kolejność środków obrony będzie następująca:

  • Przywrócenie równowagi portfela przez instytucje publiczne;
  • Obniżka stóp BoJ prawdopodobnie w połączeniu z ekspansją fiskalną;
  • Interwencja walutowa – mało prawdopodobne przy USDJPY powyżej 95.

Obniżka stóp przez BoJ nie byłaby istotna w porównaniu z wielkością łagodzenia przez Fed, a interwencja walutowa może być nieskuteczna, chyba że zostanie skoordynowana, co jest mało prawdopodobne w najbliższym czasie. Ryzyko, że kurs USDJPY przekroczy 100 i spadnie do 90-95, naszym zdaniem silnie wzrosło – podsumowuje BofA.

Kurs pary USDJPY na interwale tygodniowym, tradingviewcom
Kurs pary USDJPY na interwale tygodniowym, tradingviewcomConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here