Naga MarketsKur Ripple. Ile będzie kosztować XRP w latach 2022-2028?Cena XRP, rodzimej kryptowaluty sieci Ripple, wycofała się po gwałtownym wzroście na początku tego miesiąca, nawet gdy kryptowaluty takie jak bitcoin (BTC) i ethereum (ETH) rozszerzyły ostatnie zyski: pierwsza z nich osiągnęła rekordowe maksima, a druga powróciła nad poziom 4 tys. dol.

  • Co stało się z Ripple w grudniu 2020 roku i jak od tego czasu handluje się jego rodzimą kryptowalutą XRP?
  • W tym artykule przyglądamy się najnowszym wydarzeniom związanym z XRP, wraz z perspektywą dla ceny monety.
  • Autorami oryginalnego artykułu są analitycy Capital.com. Jego treść jest dostępna w tym miejscu

Ripple cały czas z problemami regulacyjnymi

Ripple przyciąga uwagę rynków finansowych w związku z trwającym pozwem złożonym w grudniu 2020 r. przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przeciwko Ripple Labs, która twierdzi, że oferowanie XRP narusza przepisy dotyczące papierów wartościowych.Pozew miał wpływ na handel XRP w USA, ale kryptowaluta pozostaje aktywna na rynkach międzynarodowych.

SEC złożył pozew w USA przeciwko Ripple w dniu 22 grudnia 2020 r., twierdząc, że “jego oferty i sprzedaż XRP naruszyły wymagania rejestracyjne sekcji 5 (a) i (c) ustawy o papierach wartościowych”.

Ripple następnie twierdził, że SEC nie dostarczył konkretnego ostrzeżenia, że oferta i sprzedaż XRP narusza federalne prawa papierów wartościowych, pozbawiając go “uczciwego powiadomienia”, zgodnie z memorandum prawnym wspierającym wniosek SEC o odrzucenie obrony Ripple.

SEC stwierdziła w notatce, że “w 2012 roku, przed sprzedażą XRP, prawnicy Ripple powiedzieli, że sprzedaż XRP może być uznana za sprzedaż papierów wartościowych zgodnie z federalnymi przepisami dotyczącymi tychże instrumentów”.

Dodano, że “od 2013 do 2020 roku Ripple sprzedała XRP za prawie 1,4 mld USD, a prawie wszystkie jej przychody pochodziły ze sprzedaży XRP inwestorom publicznym i prywatnym”.

“Biorąc pod uwagę historyczne porady, które Ripple otrzymywało od 2012 roku, pytania od uczestników rynku dotyczące oczywistej kwestii, czy oferty i sprzedaż XRP przez Ripple wymagały rejestracji zgodnie z przepisami o papierach wartościowych, a także formalne dochodzenie SEC, pozwani byli świadomi od wielu lat, że przepisy o papierach wartościowych mogą mieć zastosowanie”.

Ripple został uruchomiony w 2012 roku jako rozwiązanie oparte na blockchain do przetwarzania płatności transgranicznych. Siam Commercial Bank (SCB) był pierwszym w Azji, który wykorzystał blockchain Ripple do przetwarzania płatności w czasie rzeczywistym. Platforma ta jest również wykorzystywana przez serwis płatności MoneyGram (MGI), a także szereg innych usług transferu pieniędzy.

W swojej wstępnej odpowiedzi na pozew w grudniu, Ripple utrzymywał, że jest to przede wszystkim waluta cyfrowa, a nie papier wartościowy. Firma stwierdzała:

“Teoria SEC, że XRP jest kontraktem inwestycyjnym, ignoruje rzeczywistość gospodarczą: XRP jest i od dawna był aktywem cyfrowym z w pełni funkcjonalnym ekosystemem i prawdziwym przypadkiem użycia jako waluta pomostowa”

Firma dodała, że pozew niesprawiedliwie wyodrębnia XRP, stawiając go w niekorzystnej sytuacji w stosunku do innych kryptowalut, których SEC nie ocenia w kategorii papierów wartościowych. W oświadczeniu napisano: “XRP jest walutą. XRP jest podobny do bitcoina i ethereum, które według SEC nie należą do papierów wartościowych”

“Twierdząc, że dystrybucja XRP poprzez Ripple spełnia rolę papieru wartościowego, utrzymując jednocześnie, że bitcoin i ethereum nie są papierami wartościowymi, Komisja wybiera zwycięzców i przegranych w zakresie wirtualnych walut, niszcząc w tym procesie amerykańskie, przyjazne konsumentom innowacje”.

W dniu 2 sierpnia główny dyrektor generalny Ripple Labs, Bradley Garlinghouse, złożył wniosek o uzyskanie przez sąd dokumentów z giełdy kryptowalutowej Binance (która została zakazana w Wielkiej Brytanii na początku tego roku), ponieważ “sprzedaż XRP przez pana Garlinghouse’a była w przeważającej mierze dokonywana na platformach handlu aktywami cyfrowymi poza Stanami Zjednoczonymi”.

Sąd twierdził, że “odkrycie, którego domaga się pan Garlinghouse, będzie istotne dla wykazania, że oferty i sprzedaż, które kwestionuje SEC, nie miały miejsca w tym kraju i nie podlegają prawu, na które SEC powołuje się w tej sprawie”.

W dniu 15 października SEC zwróciła się do sądu o “przedłużenie terminu raportu eksperta do 12 listopada 2021 r. oraz terminu ujawnienia eksperta z 12 listopada 2021 r. do 14 stycznia 2022 r., aby zapewnić stronom wystarczającą ilość czasu na przygotowanie raportów obalających” i wezwanie co najmniej 14 ekspertów. Jednakże, podczas gdy Ripple zgodziło się na przedłużenie terminu składania raportów, sprzeciwiło się przedłużeniu terminu ujawnienia ekspertów.

Pozew nadal waży na płynności kryptowaluty XRP. Sprawa skłoniła wiele giełd w USA i niektóre w Europie do wycofania XRP, powodując utratę połowy wartości monety w grudniu ubiegłego roku i wpływając na prognozowany wzrost Ripple. Jednak XRP jest nadal dostępny w handlu na giełdach poza USA, a użytkownicy nadal kupują i sprzedają go.

Jak zmieniała się cena XRP?

Cena XRP spadła z 0,6 USD pod koniec listopada 2020 r. do dołka 0,1748 USD w grudniu 2020 r., kiedy SEC złożyła pozew. Następnie cena skoczyła do kilkuletniego maksimum 1,9600 USD w dniu 14 kwietnia, gdy bitcoin i inne kryptowaluty testowały historyczne maksima. Był to najwyższy poziom XRP od poprzedniego rajdu kryptowalutowego w styczniu 2018 r., kiedy to wzniósł się do szczytu wszechczasów na poziomie 3,84 USD.

Kur Ripple. Ile będzie kosztować XRP w latach 2022-2028?
Wykres ceny XRP. Źródło: Capital.com

Cena XRP spadła ponownie w maju, gdy rynki kryptowalutowe załamały się, osuwając się do 0,51 USD w dniu 22 czerwca, najniższego poziomu od 25 marca. Cena zbliżyła się do tego poziomu ponownie 20 lipca, spadając do 0,52 USD, gdy rynki kryptowalutowe osiągnęły lokalny dołek. XRP wzrastał przez resztę lata, osiągając 1,41 USD w dniu 6 września, a bitcoin i inne kryptowaluty również rosły w tym okresie.

Ceny kryptowalut spadły pod koniec września, choć później się odbiły. XRP wzrósł do 1,23 USD w dniu 10 października, ale od tego czasu osunął się poniżej poziomu 1,2 USD. Dlaczego Ripple spada? Niektóre kryptowaluty straciły na wartości, ponieważ inwestorzy najwyraźniej skierowali fundusze na rynek bitcoina, który 20 października testował poziom 67 tys. dol. i ustanawiał historyczne maksima.

W swojej odpowiedzi na pozew, Ripple Labs argumentowało, że to, co napędza cenę Ripple, to trendy cenowe na szerszych rynkach, a nie próby wpływania na cenę poprzez zwiększanie płynności kryptowaluty jako zabezpieczenia.

“Obszerna analiza danych pokazuje, że cena XRP koreluje z ceną innych wiodących aktywów cyfrowych – nie z ogłoszeniami Ripple lub wiadomościami na temat jego działalności. Dane pokazują, że na cenę XRP nie wpłynęły publiczne ogłoszenia Ripple, co oznacza, że rynek nie wierzy, że wysiłki Ripple przekładają się na wzrost ceny XRP.”

Podczas gdy sprawa sądowa postępuje, Ripple Labs kontynuuje współpracę z firmami płatniczymi w celu uruchomienia produktów i usług finansowych wykorzystujących blockchain Ripple i XRP.

W dniu 27 lipca Ripple ogłosiło uruchomienie pierwszego wdrożenia usługi RippleNet On-Demand Liquidity (ODL) w Japonii. Współpracuje ona z japońskim dostawcą przelewów pieniężnych SBI Remit oraz Coins.ph, usługą mobilnego portfela z siedzibą na Filipinach, w celu przyspieszenia płatności transgranicznych z Japonii.

3 sierpnia, platforma tożsamości cyfrowej GlobalID ogłosiła wprowadzenie karty debetowej XRP Mastercard w USA wraz z platformą walut cyfrowych Uphold, umożliwiając użytkownikom zarabianie w XRP w formie cashbacku na portfelu GlobalID Wallet. 22 września Ripple ogłosiło, że współpracuje z Królewskim Urzędem Monetarnym Bhutanu w celu pilotażowego wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) przy użyciu CBDC Private Ledger.

29 września Ripple ogłosiła start funduszu o wartości 250 mln USD, który ma zapewnić twórcom wsparcie finansowe, kreatywne i techniczne w celu rozwoju technologii niezbywalnych tokenów (NFT) i innych projektów tokenizacji w ramach sieci XRP.

Jaka jest perspektywa dla ceny XRP w oparciu o najnowsze prognozy? Czy Ripple może osiągnąć poziom 5 dolarów?

Prognoza ceny Ripple: czy cena XRP może dalej rosnąć pomimo pozwu sądowego?

W momencie pisania tego tekstu, 21 października, analiza techniczna cen XRP na portalu CoinCodex pokazuje 23 wskaźniki dające bycze sygnały, z sześcioma sygnałami niedźwiedzimi. Tygodniowe proste (SMA) i wykładnicze średnie kroczące (EMA) dawały sygnały kupna. Dywergencja średniej (MACD) i wskaźnik siły względnej (RSI) były neutralne, podczas gdy stochastyczny RSI dawał sygnał kupna. Ale średnia ruchoma Hulla i średnia ruchoma ważona wolumenem (VWMA) były niedźwiedzie.

Prognoza cen Ripple z opartej na algorytmach strony WalletInvestor przewiduje, że średnia cena może spaść do poziomu 1,07 USD na początku listopada, ale powrócić do poziomu 1,447 USD do końca grudnia. Przewiduje ona, że do końca 2022 roku cena może wzrosnąć do 2,006 USD, a do końca 2025 roku osiągnąć 3,68 USD.

Prognoza XRP od DigitalCoin zakłada, że cena wyniesie średnio 1,9 w 2022 roku i 3,47 w 2025 roku. Do 2028 r. oczekuje się, że cena wyniesie średnio 5,13 USD, po spadku ze średniego poziomu 3,92 USD w 2026 r. do 3,4 USD w 2027 r.

Kur Ripple. Ile będzie kosztować XRP w latach 2022-2028?
Prognozy ceny XRP na lata 2021-2028. Źródło: Capital.com

Patrząc dalej w przyszłość, Price Prediction przewiduje, że XRP osiągnie średnią cenę 5,15 USD w 2025 roku i 31,48 USD do 2030 roku.

Ważne jest, aby pamiętać, że rynki kryptowalutowe są niezwykle zmienne, co sprawia, że trudno jest dokładnie przewidzieć, jaka będzie cena monety w ciągu kilku godzin, a jeszcze trudniej jest podać długoterminowe szacunki. W związku z tym, analitycy mogą się mylić w swoich prognozach.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here