Naga Markets

Kur dolara (USD) odbije we wrześniu, twierdzi ekspert rynkowyKilka ostatnich miesięcy minęło pod znakiem osłabienia amerykańskiej waluty. Tylko w lipcu Indeks Dolara spadł o 4%, co było najgorszym wynikiem od 10 lat, a startująca z pełną siłą kampania wyborcza w USA prawdopodobnie zdeterminuje wrześniową kondycje dolara. Na horyzoncie widać jednak szansę wyhamowania jego deprecjacji.

  • Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych nabierze rozpędu w drugim tygodniu września.
  • Przed pandemią dolar był przewartościowany w stosunku do głównych walut.
  • Największa powódź od 1998 roku utrudnia ożywienie chińskiej gospodarki.

Kurs dolara czeka na kolejne posiedzenie Fed

Marc Chandler, strateg rynkowy w Bannockburn Global Forex, zwraca uwagę, że dolar był przewartościowany w stosunku do większości walut jeszcze przed pandemią. Pod koniec 2019 roku niedowartościowanie euro miało wynosić 26%, a funta 11%.W połowie września odbędzie się kolejne spotkanie Rezerwy Federalnej, które z pewnością będzie bacznie obserwowane przez rynek. Po amerykańskim Święcie Pracy, które odbywa się 7 września, rusza także najaktywniejsza faza kampanii prezydenckiej, a walka kandydatów wzmocni niepewność wśród inwestorów.

Zobacz również: Bitcoin (BTC) jest szóstą największą walutą na świecie

Według prognozy Bloomberga, euro, które zyskało w tym roku już 6,6% w stosunku do dolara, przestanie się umacniać i osiągnie na koniec września 1,1945 dolara. Jeżeli na czwartkowym spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego nie zapadnie decyzja o zmianie kierunku prowadzonej polityki, to nie powinno ono wpłynąć na kurs EUR/USD.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Wielka Brytania musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami

Podobny los ma czekać także brytyjską walutę. Brak postępów w negocjacjach w sprawie Brexitu i powiększający się deficyt budżetowy sprawiają, że niepewność wokół funta narasta, co widać w pierwszym tygodniu września. Bloomberg, szacuje, że z końcem września kurs GBP/USD wyniesie 1,3285 dolara.

Wykres przedstawiający zmianę kursu GBP/USD w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Według Chandlera, kurs dolara w stosunku do chińskiego juana pozostanie pod wpływem wyników gospodarki Państwa Środka. Ożywienie w Chinach może zostać spowolnione przez trwające powodzie, które wyrządziły już szkody o wartości 26 miliardów dolarów. Inwestorzy spodziewają się, że chiński bank centralny będzie kontynuował łagodzenie polityki pieniężnej w celu wsparcia ożywienia. Według prognozy, na początku jesieni kurs USD/CNY powinien osiągnąć poziom 6.8815.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/CNY w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:

NEDŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here