Naga MarketsFED, FOMC, Rezerwa Federalna, ComparicZgodnie z rynkowymi prognozami Federal Open Market Committee (FOMC) podniosło amerykańskie stopy procentowe do przedziału 0,75-1,00%. To trzecia podwyżka od końca 2015 roku.


Można rzec, że rynkowe przysłowie kupuj pogłoski, sprzedawaj fakty ma rzeczywiście zastosowanie w przypadku dzisiejszej decyzji Komitetu. Jak wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, rynkowa wycena dzisiejszej podwyżki była wysoka – sięgała blisko stu procent. Gdy Rezerwa Federalna oficjalnie potwierdziła kolejny krok ku dalszemu zacieśnianiu amerykańskiej polityki monetarnej, dolar runął w dół:

Wynik głosowania jest jednoznaczny, niemniej jednak pojawił się jeden głos sprzeciwu wobec marcowej podwyżki i był to kierujący Fed Minneapolis, Neel Kashkari. Większość członków FOMC (dziewięciu) uznała jednak, że nowy kształt polityki będzie nadal wspierał spokojny powrót poziomu inflacji do okolic 2%. Ma to nastąpić już nie w długim, lecz średnim terminie.

Ponownie potwierdzono siłę amerykańskiego rynku pracy oraz solidny wzrost zatrudnienia. Również inwestycje sektora prywatnego poprawiły się w dostatecznym stopniu by umożliwić podwyżkę stóp. Z oświadczenia dostępnego na stronie głównej Rezerwy Federalnej wynika, że ścieżka przyszłych podwyżek ma być stopniowa – to jastrzębia zmiana względem wcześniejszego określenia wyraźnie stopniowa. Z tego samego dokumentu dowiadujemy się, że w 2017 roku możemy liczyć na dwie kolejne podwyżki. Jednak pięciu członków FOMC wykazało w kropkach, że tych może być… trzy. Poniżej zestawienie marcowych oraz grudniowych dot plot:

marzec 2017
grudzień 2016

Wciąż czekamy na konferencję prasową Janet Yellen, która na bieżąco będzie komentowana na naszym profilu na Twitterze lub w Rynkach na Żywo.

https://www.youtube.com/watch?v=tEg9R_d6CI4

Rynki spodziewały się więcej – USD traci

EUR/USD

USD/JPY

GBP/USDtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here