Naga MarketsKupuj plotki, sprzedawaj fakty. Powtarza się schemat spadków po wynikach XTBPo zamknięciu środowej sesji, wynikami za IV kwartał podzielił się popularny broker XTB. Kolejny raz powtórzył się tutaj schemat, że akcje spółki doznają mocnej przeceny po naprawdę dobrych wynikach. Zysk netto XTB wzrósł w 2020 roku do 402,4 mln zł z 57,7 mln zł. W IV kw. wynik netto zwiększył się do 40,5 mln zł z 37 mln zł przed rokiem. Przychody zwiększyły się w 2020 roku do 797,9 mln zł z 239,3 mln zł. W samym IV kw. wzrosły do 140,1 mln zł z 89,6 mln zł.

Rekordowe wyniki i …znowu spadek notowań

Mamy więc 233% wzrost przychodów rok do roku i w takim samym ujęciu wzrost zysku netto o niemal 600%. W ciągu roku podwoiła się także liczba klientów, co pokazuje jak bardzo pandemia sprzyjała wzrostowi zainteresowania rynkami finansowymi.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podobne zachowanie ceny można było obserwować po publikacji wstępnych danych za I półrocze. Spółka pokazała dane po zamknięciu sesji z 28 lipca 2020 roku, a od kolejnej sesji szalała mocna przecena. Wtedy wyniki były rekordowe. Zysk netto wzrósł z 5,16 mln zł do 293,49 mln zł.

Dlaczego więc wtedy jak i dziś, po rekordowych wynikach cena akcji spada? Wydaje się, że odpowiada za to stara giełdowa maksyma „Kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Giełda wycenia to co ma stać się w przyszłości. Jeżeli inwestor kupuje akcje po publikacji mocnych wyników, to często musi liczyć się przynajmniej z chwilową korektą. Pod koniec grudnia kurs wzrósł w zaledwie kilka sesji o 40%. Przed wynikami z lipca, w takim samym czasie o ponad 77%. To są typowe podbitki kursu pod nadchodzące, spodziewane rekordowe wyniki.

“Kupuj plotki, sprzedawaj fakty”

Sam moment ich publikacji, kiedy wszystko staje się jasne, często jest doskonałym momentem na realizację zysku. Po korekcie, jeżeli można spodziewać się kolejnego świetnego raportu, powoli gra zaczyna się od nowa i znowu wyceniamy przyszłość czyli kolejny raport. Początkujący inwestorzy, powinni zwrócić uwagę choćby na spółki z branży gier komputerowych – tu najmocniej widać schemat gdy pod premierę ważnej gry, a gdy ona debiutuje, często dochodzi do spadków. Tak dzieje się często nawet, gdy debiut gry wcale nie okazał się klapą np. ostatnia premiera największej gry od Bloober Team.

Co do szans XTB na odbicie. Wydaje się, że wielu nowych inwestorów zostanie ze spółką, co przełoży się przynajmniej na utrzymaniu wyników na wysokim poziomie. Z drugiej strony, od wybuchu pandemii akcje zdrożały o niemal 750%, więc rekordowe wyniki zostały już zdyskontowane. Wydaje się, że najbliższe kwartały mogą wypaść całkiem nieźle, więc kolejna „gra pod wynik” zacznie się zapewne na wiosnę, gdyż raport za I kwartał mamy 7 maja. Wstępne wyniki pojawią się 2-4 tygodnie przed tym terminem, więc na kolejny wzrost można liczyć w kwietniu.

Od strony technicznej, 15-16 zł to czytelne wsparcie. Już dzisiaj widać, że 20% przecena wywołuje reakcję popytową, co oznacza, że tańsze akcje znajdują nowych nabywców.

xtb


Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy darmowy eBook Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych. Odbierz go i więcej materiałów w strefie eLearn Comparic.pl.

Przeczytaj również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: analiza btc | notowania dow jones | biomed cena akcji | kurs akcji pkn orlen | cena akcji mercator medical |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here