Naga MarketsKupno w dołku oraz sprzedaż na samym szczycie trendu wzrostowego jest dla wielu synonimem poziomu mistrzowskiego w tradingu. Analitycy Elliott Wave International podpowiadają jak usprawnić nasz proces decyzyjny, by skuteczność naszych inwestycji uległa znaczącej poprawie.


Na Wall Street istnieje stare przysłowie: kupuj w dołku, sprzedawaj na szczycie.

Zwykle jest wypowiadane z przekąsem, ponieważ znacznie łatwiej jest podzielić się taką radą niż wprowadzić ją w życie. Historia pokazuje, że większość inwestorów angażuje się w rynek byka gdy ten już się kończy. Identyczna sytuacja dzieje się w przypadku rynku niedźwiedzia – sprzedają blisko dołka, gdy panika na rynku sięga już wyżyn.

Istnieje jednak grupa zawodowych traderów, którzy działają zupełnie na odwrót. Są to tak zwani commercials. Poniżej znajduje się cytat z jednego z naszych raportów opublikowanych w maju 2016:

Commodity Futures Trading Commission śledzi aktywność uczestników rynku kontraktów futures i dzieli ich na trzy różne grupy. Są to mali inwestorzy, duzi inwestorzy oraz commercials (podmioty komercyjne). Mali inwestorzy mają tendencję do pozostawania po złej stronie rynku przez większość czasu. Może się wydawać, że duzi inwestorzy, którzy posiadają znaczne środki finansowe mają rację znacznie częściej. Jednak i oni zazwyczaj źle określają przyszłość trendu. To commercials są jedynymi uczestnikami rynku, którzy zazwyczaj wiedzą w którym miejscu kupić, a w którym sprzedać… Powód takiego stanu rzeczy jest prosty. Podmioty komercyjne (commercials) zajmują się biznesem, nie spekulacją. Postrzegają kontrakty terminowe (na surowce) jako dobra podobne do tych, które codziennie widzimy w sklepie. A gdy te dobra są przecenione – wtedy warto je kupić.

Ta wiedza, w połączeniu z teorią fal Elliotta pozwoliła nam poprawnie określić zbliżający się kres dużej przeceny na rynku złota. Poniższy wykres oraz dołączony do niego komentarz pochodzą z naszego raportu Elliott Wave Financial Forecast z grudnia 2015.

Ceny złota znajdują się w późnej fazie korekty, która gdy się zakończy stworzy pięciofalowy spadek z maksimum osiągniętego we wrześniu 2011 roku. Duże podmioty spekulujące utrzymują długie pozycje o wartości najmniejszej od kwietnia 2003. Wówczas, złoto poszybowało w górę aż o 30% w kolejnych ośmiu miesiącach. Dolna część wykresu pokazuje, że długa ekspozycja commercials jest najmniejsza od momentu lipcowego dołka, po którym ceny złota wzrosły o 11%. Jak pokazują strzałki, za każdym razem gdy długie pozycjonowanie się dużych podmiotów spekulujących oraz podmiotów komercyjnych sięgało dna, w niedługim czasie ceny złota raptownie rosły.

Ta prognoza została opublikowana w tym samym dniu w którym złoto zanotowało długoterminowy dołek na poziomie 1046,2 USD (3 grudnia 2015 roku). Od tego dołka ceny kruszcu wzrosły o 30%.

Przenosząc się siedem miesięcy w przód – poniży wykres został użyty w innym raporcie z lipca 2016 Financial Forecast:

Pisaliśmy wówczas: W grudniu, nasz raport wskazał na ekstremalnie wysokie zaangażowanie dużych podmiotów spekulujących w krótkie pozycje i jednocześnie całkowicie odmienne podejście podmiotów komercyjnych prognozując jednocześnie wzrosty. Złoto od tamtego czasu zyskało aż 30%, a te dwa typy uczestników rynku utrzymują obecnie ogromną liczbę przeciwstawnych do siebie pozycji.

To wskazywało na zbliżający się koniec wzrostów na rynku złota. Zaledwie siedem dni później, szóstego lipca 2016 roku ceny złota utworzyły lokalny szczyt na poziomie 1375 USD, zawróciły i rozpoczęły pięciomiesięczną wyprzedaż do momentu w którym cenny kruszec kosztował zaledwie 1124 dolary za uncję.

Rynek złota to jeden z wielu przykładów, w których ostrzegaliśmy naszych subskrybentów przed zbliżającymi się zmianami w trendzie.

Obecnie, na początku 2017 roku dostrzegamy podobne sytuacje na rynkach obligacji czy ropy naftowej, w których aktywność commercials synchronizuje się z wskazaniami modelu Elliotta, wskazując tym samym na prawdopodobne zmiany w długoterminowych trendach.

Ty również możesz przygotować się na te zmiany z naszym nowym, darmowym raportem.


Rynki na całym świecie znajdują się obecnie w krytycznym momencie – skorzystaj z naszego raportu

Elliott Wave International tworzy cykliczne raporty rynkowe już piąty rok z rzędu. Ze względu na niezwykłą sytuację rynkową, ten raport może być jednym z najważniejszych, które dotychczas opublikowaliśmy.

Dostęp do całego raportu jest płatny, jednak przez ograniczony czas będzie on dostępny dla wszystkich chętnych za darmo!

Zdobądź darmowy dostęp do 21-stronnicowego raportu State of the Global Markets już teraz >>>

Ten artykuł został stworzony przez Elliott Wave International i został opublikowany w originalnej formie w artykule pod tytułem How to “Buy Low and Sell High” Like a Pro. EWI jest największą na świecie firmą prognostyczną, która przez całą dobę dostarcza najświeższe analizy i prognozy rynkowe inwestorom prywatnym i instytucjonalnym na całym świecie. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here