Kupno i sprzedaż Bitcoinów

Kupno i sprzedaż Bitcoinów

Bitcoiny można kupić przy użyciu wielu światowych walut zarówno od osób fizycznych jak i przedsiębiorstw. Jednym z najszybszych sposobów na pozyskanie BTC jest skorzystanie ze specjalnych bankomatów (w Polsce nadal bardzo mało popularne) lub giełd. Jako, że transakcji przy użyciu Bitcoina nie da się wycofać, zawsze należy dokładnie upewnić się, że po sprzedaży otrzymaliśmy równowartość w walucie fizycznej lub po przelaniu środków zyskaliśmy należne BTC.

Author: Antana
Creative Commons Attribution License

Portfel – miejsce na Twoje BTC

Gdzie użytkownik może przechowywać swoje wirtualne monety? Podobnie jak w przypadku tradycyjnych walut w „portfelu”. Mianem portfela (wallet) określa się miejsce na powierzchni dyskowej komputera lub w chmurze, w którym przechowywane są BTC. Jest to jednak pojęcie umowne, gdyż każdy Bitcoin jest integralną częścią block chainu.

Bitcoin wykorzystuje kodowanie kluczem – za każdym razem tworzone są dwa. Jeden publiczny i drugi prywatny. Publiczny rozumieć możemy jako numer konta, natomiast klucz prywatny jako naszą własność, środki znajdujące się na koncie. Portfel to zbiór właśnie tych kluczy.

Co ciekawe na świecie istnieje moda na tworzenie fizycznych monet (plastikowych, drewnianych, metalowych lub z cenniejszych kruszców), które posiadają w sobie zapisany prywatny klucz i jako takie mogą służyć jako forma wymiany handlowej wśród użytkowników BTC. Jak na razie możemy traktować je raczej jako ciekawostkę a nie powszechne rozwiązanie.

Gdzie mogę zapłacić Bitcoinem?

O ile BTC powstał jako całkowicie wirtualny koncept, to dzięki swojej popularności coraz częściej zostaje przenoszony do naszej rzeczywistości. Internetowe systemy płatności na całym świecie zaczynają akceptować Bitcoiny, a w mediach ciągle słyszymy o szkołach/szpital i innych instytucjach, które przyjmują zapłatę właśnie w wirtualnej walucie.

W sklepach, barach i supermarketach zaczynają pojawiać się specjalne czytniki pozwalające na dokonywanie płatności za codzienne zakupy – między innymi dzięki portfelowi zapisanemu na telefonie komórkowym. Wśród najpopularniejszych usług, w przypadku których płatność BTC jest najczęściej dostępna znajduje się: jedzenie, zakwaterowanie, usługi internetowe, edukacja i zakupy online.

                                                     Kolejna lekcja: Monero