Naga MarketscommerzbankOd niemal miesiąca temat połączenia dwóch gigantów niemieckiego sektora bankowego to gorący temat w mediach. Jeszcze do niedawna nieoficjalnie mówiło się o fuzji Deutsche Banku z Commerzbankiem, następnie o połączeniu mówiono już niemal oficjalnie. Jednak w tym momencie nie jest do końca pewne, czy fuzja dojdzie finalnie do skutku. Powodem, dla którego banki mogą mieć z tym problem są przede wszystkim akcjonariusze, ale również nie można zapominać o związkach zawodowych, które doskonale wiedzą, co stanie podczas połączenia. 


Gorące rozmowy o połączeniu banków nadal trwają i zdaje się, że jeszcze nic nie jest przesądzone. Sytuacja też nie jest łatwa, stąd tak niewiele konkretnych informacji płynących z rozmów pomiędzy gigantami. Christian Sewing, Dyrektor Generalny Deutsche Banku oraz jest odpowiednik z Commerzbank AG niecałe dwa tygodnie temu zgodzili się po miesiącach przygotowań usiąść przy stole negocjacyjnym w kontekście możliwego połączenia banków. Od tego czasu jednak niewiele nowych informacji wpływało na rynek – co wyraźnie dawało do zrozumienia, że sytuacja wcale nie jest łatwa.

Zobacz również: 100 mld USD: tyle zapłaciły duże banki za 10 lat manipulacji rynkiem. Deutsche na czele

Fala niepewności – wiele kwestii do rozwiązania?

Potwierdzać to zdają się niedawne informacje mówiące o dodatkowych problemach. Banki muszą wziąć pod uwagę akcjonariuszy, którzy zaniepokojeni są obecną sytuacją, w której początkowe szacunki dotyczące fuzji były pozytywne, natomiast obecnie mówi się o sporych konsekwencjach dla wyceny podmiotów zaraz po połączeniu. Prócz tego podmioty muszą poradzić sobie ze związkami zawodowymi, które nie przejdą obojętnie wobec sporych zwolnień, jakie zwykle towarzyszą tego typu połączeniom. Z całą pewnością banki będą musiały pójść na ugodę, w przeciwnym razie połączeniu towarzyszyć będą kolejne problemy. Warto pamiętać, że przedstawiciele pracowników banków posiadają połowę miejsc w radzie nadzorczej każdego z nich.

Warto dodać również do tego, że i w samych bankach coraz mocniejszy odczuwa się  sceptycyzm. Deutsche Bank jest zaniepokojony potrzebą rewaloryzacji portfela kredytowego Commerzbanku, podczas gdy jego odpowiednik ocenia gotowość Deutsche Banku do restrukturyzacji jego banku inwestycyjnego. Commerzbank i rzecznicy Deutsche Banku odmówili komentarza w tej sprawie.

Warto przeczytać: Deutsche Bank połączy się z Commerzbank?

Kolejnym ogniwem w całości, które banki muszą połączyć – jest szerszy podział modelu biznesowego podmiotów. Mówiąc dokładniej, drugi pod względem wielkości bank koncentruje się na klientach detalicznych oraz małych i średnich przedsiębiorstwach w Niemczech, podczas gdy Deutsche Bank jest nadal największym bankiem inwestycyjnym w Europie. To sprawia, że ukierunkowanie na model musi zostać ponownie rozpatrzone oraz musi zostać rozwiązana kwestia dotychczasowych odbiorców banku, którego model finalnie nie zostanie przyjęty.

Rynek odzwierciedla niepokój

W tym momencie akcje obu banków odczuwają dużą presje. Wiele czynników, które ostatecznie wpłyną na decyzję co do dalszych negocjacji w sprawie połączenia mogą okazać się kluczowe podczas kolejnych rozmów. ‘Żółty bank’ – Commerzbank na wykresie D1 wyraźnie spada, choć wykres znalazł oparcie na utrzymującej dalszą sekwencję wzrostową (tworzącą się od początku roku) wsparciu. W tym momencie dalsze rozmowy będą mocno odzwierciedlać dalsze losy obu banków na wykresach.

wykres Commerzbank D1 28.03.2019
Commerzbank D1 28.03.2019

Sytuacja zdaje się nie być prosta, dlatego sentyment negatywny wobec spółek może udzielić się największym udziałowcom banków, co może sprawić znaczą przecenę całego sektora bankowego w Niemczech.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here