Naga Markets

KUKE i Grupa Santander dofinansowały Cognor kwotą w wys. ok. 400 mln złWarszawa, 22.12.2021 (ISBnews) – KUKE i Grupa Santander zapewniły spółce Cognor finansowanie w wysokości prawie 400 mln zł, podało KUKE. Cognor planuje za tę kwotę zmodernizować dwa krajowe zakłady oraz zakupić nowoczesną linię produkcyjną do wytwarzania prętów gorącowalcowanych, która ma zastąpić obecną mniej wydajną linię walcowniczą w Zawierciu.

Cognor jest pierwszą polską firmą, która skorzystała z oferowanych przez KUKE gwarancji spłaty finansowania inwestycyjnego na rozbudowę potencjału eksportowego. To rozwiązanie zostało wykorzystane w Polsce po raz pierwszy przez Grupę Santander. Jest to nowa formuła finansowania oparta o rozwiązania wprowadzone w tym roku przez ubezpieczyciela, a polega na przejęciu większości ryzyka kredytowego przez KUKE za pośrednictwem udzielonej gwarancji. Instrument ten jest dostępny dla eksporterów i ma na celu zwiększenie możliwości ich ekspansji na zagranicznych rynkach. Grupa Santander ustrukturyzowała to finansowanie w formie kredytu inwestycyjnego o wartości 30,5 mln euro i 240 mln zł, udzielonego na okres 10 lat. Gwarancja KUKE na rzecz banku pokrywa 80% ryzyka kredytowego z obu transz finansowania, włącznie z odsetkami i prowizjami, podano.“Cognor jest pierwszym podmiotem, który skorzystał z naszych gwarancji spłaty kredytu na rozbudowę potencjału eksportowego. Korzystając z najnowszych rozwiązań dostępnych w KUKE, banki obniżają ekspozycję na ryzyko, dzięki czemu mogą na większe kwoty finansować swoich klientów, którzy już prowadzą sprzedaż na zagraniczne rynki bądź ją dopiero planują” – powiedział prezes KUKE Janusz Władyczak, cytowany w komunikacie.

Cognor, korzystając z koniunktury na rynku stali, dąży do obniżenia kosztów produkcji, poszerzenia asortymentu i dalszego podnoszenia jakości oferowanych wyrobów. W związku z tym zwiększa nakłady inwestycyjne w ramach średnioterminowego projektu modernizacji parku maszynowego.

“Prowadzimy szeroko zakrojone inwestycje w unowocześnienie i zwiększenie mocy wytwórczych, przewidując rosnące zapotrzebowanie na nasze wyroby w kraju i zagranicą. Gwarancje KUKE znacznie zwiększyły naszą zdolność kredytową, a dzięki temu mogliśmy pozyskać od Grupy Santander tak wysokie oraz tak długoterminowe finansowanie. Odpowiada one na nasze potrzeby inwestycyjne w najbliższych latach, a jego obsługa będzie w porównaniu do standardowego kredytu w dużo mniejszym stopniu obciążała nasze przepływy pieniężne” – dodał dyrektor finansowy Cognoru Krzysztof Zoła.

Cognor Holding powstał w 1991 roku, zajmując się na początku działalnością w obszarze handlu wyrobami hutniczymi. Od 1997 roku jest podmiotem notowanym GPW, a od roku 2006 stała się częścią większej grupy przemysłowej zajmującej się produkcją wyrobów hutniczych oraz obrotem złomami metali. Obecnie jest jednostką holdingową grupy kapitałowej obejmującej kilkanaście podmiotów działających głównie na terenie Polski. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 733 mln zł w 2020 r.

KUKE ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Jako jedyna firma w Polsce prowadzi także ubezpieczenia długoterminowych projektów eksportowych o charakterze inwestycyjnym oraz produkty z gwarancjami Skarbu Państwa. Należy do Grupy PFR.

(ISBnews)Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here