Naga MarketsKubiak z Pekao: Ambicją jest wypłacanie dywidendy w górnym zakresie 50-75%Ambicją Banku Pekao jest wypłacanie dywidendy w górnym zakresie przedziału ustanowionego w polityce dywidendowej banku na 50-75% zysku netto, poinformował wiceprezes Tomasz Kubiak

„Oczywiście naszą ambicją jest wypłacanie w tym górnym rogu czyli bliżej 75%, natomiast trzeba zawsze zachować ten umiar w składaniu obietnic w tym zakresie, bo dobre okoliczności do wzrostu mogą pozwolić wygenerować wartość dla akcjonariuszy, dlatego deklarujemy otwarcie poziom pomiędzy 50% a 75%. Na pewno nie będziemy schodzić poniżej poziomu 50%. Ambicjonalnie, oczywiście, w górnej części tego przedziału” – powiedział Kubiak podczas konferencji prasowej online.Jak podkreślił, „polityka dywidendowa w przypadku banków jest zawsze funkcją wzrostu, to znaczy jest to funkcja alokacji kapitału.

„Albo się go alokuje w większej skali na wzrost, a jeżeli nie ma tego wzrostu, dobrych możliwości zainwestowania tego kapitału powyżej kosztu kapitału, ocenionego przez akcjonariuszy – w naszym wypadku między 9 a 10% – to wtedy się wypłaca większe dywidendy. Na teraz perspektywy wzrostu są dobre” – dodał wiceprezes.

Wiceprezes zapytany, czy jest szansa na wypłatę w przyszłym roku dywidendy z zysków niepodzielonych i zatrzymanych powiedział, że bank „będzie rozważać potencjalne wykorzystanie tej nadwyżki niepodzielonego zysku”.

„Oczywiście, wiadomo, wymaga to zgody Komisji Nadzoru Finansowego, natomiast w scenariuszu bazowym póki co, chcemy skoncentrować się na tej regularnej polityce dywidendowej, w granicach 50-75% i myślę, że regularność tego, niezawodność w tym zakresie jest takim najważniejszym celem” – podkreślił prezes Leszek Skiba.

W połowie lipca Bank Pekao, po otrzymaniu zalecenia z Komisji Nadzoru Finansowego potwierdził wypłatę 3,21 zł dywidendy na akcję z zysku za 2020 r. Zgodnie z decyzją czerwcowego walnego zgromadzenia – 74,8% zysku netto banku za rok 2020, tj. kwota 842 528 809,14 zł została przeznaczona na dywidendę.

„Wracamy do wypłaty dywidendy zgodnie z naszą strategią, jako jeden z nielicznych polskich banków” – podkreślił prezes.

invest

Udział dywidendy wypłaconej przez Pekao w całości dywidend wypłacanych przez sektor w 2021 roku wyniesie blisko 70% i będzie znacznie wyższy niż jego udział w aktywach sektora, podał bank w prezentacji.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 233 mld zł na koniec 2020 r.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji celon | gpw kernel | xtb akcje opinie | kurs jena nbp | oncoarendi kurs akcji | komentarze giełdowe | nasdaq spółki |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here