Naga Marketsflaga Wenezueli11 milionów mieszkańców i PKB na poziomie blisko 96 miliardów USD rocznie – to liczby opisujące Republikę Kuby, 61-wszą gospodarkę świata według rankingu ONZ z 2017 roku. Zużycie ropy w Kubie wynosi średnio jedynie 90 tysięcy baryłek dziennie, z czego połowa wydobywana jest na terenie kraju. Pomimo tak dużego udziału produkcji krajowej w zużyciu, w obliczu kłopotów Wenezueli konsumenci na Kubie mogą stanąć w obliczu zbliżającego się kryzysu naftowego, dlaczego?


W zeszłym tygodniu, lider opozycji w Wenezueli Juan Guaido zarządził wstrzymanie wszystkich dostaw ropy na Kubę, argumentując tę decyzję masowymi przerwami w dostawie prądu. Jednak okazuje się, że zatrzymanie eksportu do kraju rządzonego przez Miguela Díaz-Canela, jest jednym z celów programu opozycji. Wenezuela jest największym eksporterem czarnego złota na Kubę, na mocy umowy barterowej podpisanej jeszcze przez dawnych przywódców obu krajów, Hugo Chaveza i Fidela Castro. Umowa przewidywała regularne dostawy ropy naftowej na Kubę w zamian za zapewnienie Wenezueli wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

W pewnym momencie na mocy partnerstwa, Kuba otrzymywała 100 tysięcy baryłek wenezuelskiej ropy naftowej dziennie. Pomimo, że ta liczba spadła o ponad połowę, to jej całkowita eliminacja może spowodować kryzys i wywołać chociażby przerwy w dostawach prądu również na Kubie. Kilka dni temu Juan Guaido na Twitterze stwierdził, że Wenezuela wysyła 47 tysięcy baryłek na Kubę o wartości 2,58 mln dolarów, które można znacznie lepiej wykorzystać w kraju.

Rys.1 Import ropy do Kuby w tysiącach baryłek dziennie. Źródło: www.ceicdata.com /OPEC
Rys.1 Import ropy do Kuby w tysiącach baryłek dziennie. Źródło: www.ceicdata.com /OPEC

“Wenezuela musi bardziej niż kiedykolwiek wcześniej wykorzystywać swoje zasoby, niż finansować niejasne interesy. Przez lata Kuba mogła się wtrącać, uzasadniając to ideologicznym braterstwem, które było niczym więcej jak tylko rozdawaniem naszej ropy” – stwierdził samozwańczy prezydent na znanym portalu społecznościowym. Kryzys wenezuelski zmusił Kubę do zrewidowania swoich źródeł energii –  kraj ten zwiększył import z Rosji, a w zeszłym roku podpisał również kontrakt na zwiększenie dostaw produktów naftowych z Algierii. Nadal jednak wenezuelska ropa naftowa odgrywa ważną rolę w dostawach energii na Kubę.

Handluj ropą u brokera TMS

Pocieszenie w tym, że nie brakuje tam względnie dużych zasobów ropy naftowej – w ubiegłym roku australijska firma Melbana Energy – jedyna zagraniczna firma obecna w kubańskim sektorze energetycznym – oszacowała potencjalne rezerwy jednego ze złóż na 12,7 mld baryłek, z 14-32% szansą na skuteczną eksploatację, która może rozpocząć się jeszcze w tym kwartale.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here