Naga MarketsSzesnaście lat temu po raz pierwszy zobaczyłem nowoczesną platformę transakcyjną on-line z wykresami, notowaniami i wiadomościami. Postanowiliśmy przetłumaczyć ją na język polski i udostępnić inwestorom w naszym kraju. Niskie spready, łatwy dostęp do notowań i wykresów oraz realizacja transakcji w milisekundach była wtedy prawdziwą rewolucją i gratką dla traderów.

Technologie od tego czasu bardzo się rozwinęły, powstały sieci społecznościowe, sztuczna inteligencja, big data, komputery potrafią oszacować obroty sklepów lokalizując nasze telefony. Czy to wszystko ma wpływ na nasz trading? W ofercie niemal wszystkich domów maklerskich widzę te same platformy z notowaniami, wykresami i wiadomościami, co szesnaście lat temu. Rozumiem, że technologie kosztują, że domy maklerskie wydają mnóstwo pieniędzy na dostosowanie się do zmian prawnych, ale żeby zarabiać na rynkach finansowych inwestorzy muszą poszukać jakiejś przewagi i w końcu pójdą do biura, które taką przewagę im zaoferuje. W EFIX Dom Maklerski śledzimy wszystkie nowoczesne i rozwijające się technologie, które mogą pomóc inwestorowi zarobić na rynku. Chcecie poznać trzy najbardziej obiecujące? Czytajcie dalej.

Sieci społecznościowe

W 1906 roku na targu bydła w Plymouth angielski statystyk Francis Galton zapytał osiemset osób, jaką wagę ma zabity wół po oprawieniu. Uczestnicy zapisywali swoje odpowiedzi na osobnych kartkach, a Galton obliczył, że średnia wartość wszystkich oszacowań odbiegała o zaledwie jeden procent od rzeczywistej wagi zwierzęcia (1198 funtów). To przykład mądrości tłumu, która może być wykorzystana również do osiągnięcia przewagi na rynkach finansowych. Technologie związane z sieciami społecznościowymi pomogą nam szybciej wymieniać się informacjami. Chcesz wiedzieć, co o rynku sądzą inni inwestorzy, poznać ich pomysły na transakcje i odkryć, dlaczego rynki rosną i spadają? Dołącz do odpowiedniej społeczności inwestorów .

Te artykuły również Cię zainteresują
W sieci społecznościowej znajdziesz nie tylko wiadomości, wykresy i okazje inwestycyjne. Na przykład Exeria Network umożliwia swoim użytkownikom także wymianę gotowych strategii inwestycyjnych, szablonów wykresów i portfeli. Użytkownicy mogą dzielić się zleceniami a nawet automatycznie je kopiować. Takie rozwiązania ułatwiają wyszukanie ciekawej sytuacji na rynku i kontrolowanie wydarzeń gospodarczych. Oszczędzają nasz czas i ryzyko. Nie do przecenienia jest również ogromny walor edukacyjny społeczności. Dzięki sieci po prostu łatwiej i szybciej uczymy się wyszukiwać i korzystać z określonych sytuacji dostając codziennie solidną dawkę praktycznych porad i wskazówek. Korzystając z mądrości tłumu razem inwestujemy lepiej. Legendarne sale dogrywek, w których się gromadziliśmy się w czasie sesji, ustąpiły miejsca zacisznym pokojom w naszych domach. Dzisiaj wracają w wielkim stylu w postaci wirtualnych społeczności.

Dołącz do EXERIA Network

Handel algorytmiczny

Czy handel algorytmiczny bardzo zmieni sytuację traderów? Wystarczy kilka porównań.

Typowe problemy aktywnych inwestorów

Jak te problemy rozwiązuje handel algorytmiczny

Handlujemy kiedy mamy czas.

Kupujemy i sprzedajemy w odpowiednich momentach. Kontrolujemy rynek 24 godziny na dobę.

Kontrolujemy tylko kilka instrumentów.

Kontrolujemy wiele rynków w tym samym czasie. Algorytm wskazuje nam do wyboru ciekawe sytuacje automatycznie analizując wiele rynków. Obniżamy ryzyko dzięki dywersyfikacji inwestycji.

Emocje wpływają na nasze decyzje.

Robimy to co podpowiada logika. Strategie algorytmiczne są wcześniej przetestowane i sprawdzone.

Trudno nam odróżnić dobre pomysły od złych.

Możemy szybko przetestować swoje pomysły. Na przykład Exeria umożliwia zbudowanie i sprawdzenie strategii w ciągu kilku minut bez znajomości programowania.

Jesteśmy przywiązani do monitora.

Automatyzacja daje wolność. Nie musimy poświęcać czasu na ciągłe obserwowanie tabeli notowań lub wykresów.

Oczywiście handel algorytmiczny towarzyszy inwestorom od lat, ale nie mam na myśli komputera ustawionego za szafą w pokoju dziecka przypiętego kabelkiem do gniazdka sieciowego, tylko ogromną chmurę obliczeniową, do której mam dostęp z dowolnego komputera, tabletu i telefonu. Nie chodzi też o algorytmy pisane przez programistów, tylko o intuicyjną metodę budowania algorytmów z klocków oraz testowania ich i uruchamiania w ciągu kilku sekund. Widzę też całą bibliotekę gotowych strategii algorytmicznych, automatycznych wykresów i portfeli w której inwestorzy mogą wybierać gotowe automatyczne rozwiązanie na określony rynek lub trend.

Uważasz, że rynek będzie stał przez 4 godziny w miejscu do czasu publikacji danych? Możesz na tym zarobić korzystając ze strategii Hi Low Hedge. Masz otwartą pozycję i wpatrujesz się w wykres, żeby ją zamknąć? Uruchom robota, który zamiast Ciebie będzie kontrolował cenę. W Exerii nawet narzędzia graficzne – poziomy Fibonacciego, czy linie trendu mogą być elementem składowym systemu. Zacznij korzystać z korelacji między instrumentami, stosuj arbitraż, pair trading, scalping na wielu instrumentach. Rozłóż ryzyko na więcej rynków. Nowe technologie umożliwiają skorzystanie z handlu algorytmicznego setkom tysięcy inwestorów na niespotykaną dotychczas skalę. Rozwiązania zarezerwowane do tej pory dla nielicznych, stają się przyjazne i intuicyjne. Myślisz, że to trudne? Zajrzyj do społeczności. Tam już teraz trwa wymiana pomysłów i robotów. Sam sprawdź jak to działa.

Robo-advisory

Jeszcze w 2010 roku wydatki na technologie finansowe (fintech) wyniosły mniej niż 2 miliardy dolarów. Tymczasem w 2015 roku przekroczyły 22 miliardy. To ponad dwunastokrotny wzrost wydatków w ciągu pięciu lat. Jednym z nurtów tego dynamicznego wzrostu jest robo-advisory, czyli technologie, które dzięki automatyzacji pomogą nam lepiej inwestować i zarządzać naszym majątkiem.

Mam kilkadziesiąt tysięcy wolnej gotówki w banku i żadnych pomysłów na jej wydanie. Zostawić ją to rozrzutność, więc zabieram się za inwestowanie. Wyciągam telefon i otwieram serwis z inwestycjami, który podobnie, jak system rezerwacji hoteli lub zamawiania taksówek, pozwoli mi wybrać najlepszą dla mnie opcję. Odpowiadam na zadane pytania – wybieram minimum trzy lata inwestycji i dopuszczam ryzyko małej straty. Mam trzy pierwsze propozycje do wyboru. Mógłbym zainwestować w biotechnologię i turystykę ,ale wybieram wirtualną rzeczywistość, bo sam z niej codziennie korzystam. Moja inwestycja będzie aktywnie zarządzana przez algorytm, który kupi akcje średniej wielkości spółek o dobrej kondycji finansowej w czasie hossy. Algorytm co miesiąc sprawdza wyniki finansowe, dane ekonomiczne, nastrój na rynku i notowania moich spółek kupując i sprzedając odpowiednie akcje. Po akceptacji moje pieniądze będą automatycznie zainwestowane, a ja w każdej chwili będę mógł zatrzymać program i wycofać gotówkę.

Nowe technologie pomagają nam nie tylko inwestować w gotowe portfele akcji. Możemy także skorzystać z automatycznych analiz i raportów, które pomagają ocenić czy warto akcje spółki kupić czy sprzedać. Usługi robo-advisory dają możliwość inwestowania w przyjazny sposób szerokiemu kręgowi milionów inwestorów. Jest to niezmiernie ważne również ze społecznego punktu widzenia. Na coraz szerszej automatyzacji w produkcji i usługach zarabiają głównie właściciele firm, dlatego tak ważne jest, aby jak największa grupa osób mogła zainwestować w akcje lub udziały.

Pokonaj rynek

Świat wymaga od nas coraz więcej. Bez dostępu do nowoczesnych technologii to inni będą uszczuplać nasze portfele na rynku. Jak wygrać bez robota, który przez 24 godziny na dobę kontroluje 50 rynków wchodząc i wychodząc tylko w ściśle określonej sytuacji? Jak wygrać ze społecznością wielu inwestorów, którzy ciągle wyszukują sytuacje na setkach instrumentów? Jak wygrać z automatycznym portfelem skanującym codziennie setki akcji? Na szczęście nowoczesne technologie umożliwiają również dostęp do nich na masową skalę a więc nawet dysponując niewielką kwotą możemy z nich korzystać. Jesteś nowicjuszem albo wytrawnym inwestorem, który chce zarabiać na rynkach finansowych? Każda podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku – dołącz do społeczności.

Tomasz KoreckiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here