Naga Marketsdeutsche-bank-polska

Już dzisiaj kolejny raport Commitments of Traders publikowany przez amerykańską Commodity Futures Trading Commisions. Jak wynika z informacji do których dotarł Deutsche Bank, raport wskazuje na rekordową liczbę shortów na EUR. Czy trwający trend ma przed sobą jeszcze długą drogę do pokonania? Kto w głównej mierze wykorzystuje słabość wspólnej waluty? Na te pytania w swoim najnowszym komentarzu rynkowym stara się odpowiedzieć zespół Deutsche Bank.


“Choć z dostępnych nam informacji wynika, że ilość krótkich pozycji względem EUR, szczególnie zaś na EUR/USD jest rekordowo wysoka, to ilość kupujących dolara względem wszystkich pozostałych walut zmniejszyła się od początku roku o połowę. Shorty na EUR były procentowo większe w porównaniu z ogólną liczbą pozycji otworzonych na tej parze choćby w 2012 roku, jednak sam rynek kontraktów terminowych znacząco się powiększył od tamtej pory sprawiając, że wszystkie ówczesne pozycje wydają się duże z dzisiejszej perspektywy.” przyznaje Deutsche Bank w pierwszych akapitach opublikowanego komentarza.

Pytaniem nad którym skupili się specjaliści, jest: Kto teraz sprzedaje EUR? Odpowiedź, która potwierdzi opublikowany dzisiaj raport COT mają być fundusze hedge. To one w głównej mierze przyczyniają się do niedźwiedziego rynku na EUR/USD, zostawiając w tyle innych czołowych graczy – fundusze inwestycyjne. Ci ostatni, zgodnie z komentarzem Deutsche Bank, mieli budować swój portfel wypełniony krótkimi pozycjami na EUR już od początku  2013 roku. Jednak spokojne budowanie portfela przez rozrzucone po świecie fundusze inwestycyjne nie było głównym powodem trwającego obecnie silnego (zbyt silnego zdaniem niektórych) trendu. Deutsche Bank jako winowajców wskazuje mocno lewarowane fundusze hedge, które pchają kurs EUR w dół od okolic czerwca zeszłego roku. Detaliści, inwestorzy indywidualni przyłączają się do trendu, jednak jak wskazuje Deutsche Bank, pozostają oni praktycznie bez winy.

n116Jak dużo?

Ostatnia część tej historii wskazuje również na znaczny przyrost assets under managment czyli aktywów będących pod kontrolą różnego typu funduszy inwestycyjnych. Dwa największe międzynarodowe ETFy – Wisdom Tree’s HEDJ, oraz Deutsche Bank’s DBEF zebrały w rok aktywa warte ponad 26 miliardów USD. Oznacza to piętnastokrotny przyrost AUM z roku na rok. Zespół analityków Deutsche Bank odpowiedzialnych za strategie banku na rynku FX, podkreśla podobieńśtwo pomiędzy trwającą wyprzedażą EUR, a spowodowanymi przez japońskie QE wzrostami na USD/JPY. Oba ruchy były naznaczone ogromnymi przepływami kapitału spekulacyjnego przede wszystkim z terenów Europy, Japonii oraz Stanów Zjednoczonych.

Więcej rekomendacji oraz informacji dotyczących pozycji dużych graczy znajduje się na stronie eFXplus.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here