Naga MarketsKto inwestuje w start-upy? Dowiedz się jak wygląda rynek od środkaInwestowanie w start-upy bywa bardzo ryzykowne, lecz perspektywa ponadprzeciętnej stopy zwrotu sprawia, że coraz więcej inwestorów widzi w tym szansę na „inwestycję życia”. Dlaczego? Nie jest tajemnicą, że rynek start-upów w Polsce ciągle raczkuje w porównaniu do naszych Europejskich sąsiadów. Nie wspominając już o gospodarce zza oceanu lub rynku azjatyckim. Nie każdy inwestor ma odwagę przeznaczyć swoje środki na tego typu projekty. Kim zatem są jednostki wspierające rynek start-upów w Polsce i czym kierują się,podejmując kroki ku rozwojowi polskiej myśli technologicznej?

Rodzina, przyjaciele i środki własne

Często jest to pierwszy etap finansowania start-upów. Założyciele i pomysłodawcy, którzy chcą rozpocząć własny, innowacyjny biznes, poświęcają swoje oszczędności lub oszczędności najbliższych. Wiele rodzin dorobiło się w ten sposób majątków. Ale nikt nie mówi o tych, którzy nie mieli tyle szczęścia. Warto o nich pamiętać.Anioły Biznesu

To określenie pochodzi z nowojorskiego Broadwayu, gdzie pojedynczy, bogaci inwestorzy wspierali tamtejszą kinematografię, dzięki czemu produkcje „wielkiego ekranu” mogły zostać ukończone. Dziś tym bardzo dumnie brzmiącym określeniem (ang. An Angel Investor) określamy indywidualnego inwestora, który chce zasilić swoimi środkami młode, atrakcyjne i innowacyjne spółki na najwcześniejszym etapie rozwoju. W ten sposób Aniołowie Biznesu narażają się na duże straty, ale dzięki podjętemu ryzyku mogą również otrzymać ogromne wynagrodzenie.

Grupy Aniołów Biznesu

Oprócz indywidualnych Aniołów Biznesu funkcjonują również grupy i kluby zrzeszające ludzi z podobnymi pasjami, zainteresowaniami, oraz zdolnościami finansowymi. W Polsce największą siecią zrzeszającą Aniołów Biznesu jest Lewiatan Business Angels. Grupa ta usytuowana jest przy Konfederacji Lewiatan, która została założona w 1999 roku jako organizacja pozarządowa reprezentująca interesy prywatnych przedsiębiorców. W Polsce pierwsza powstała tego typu grupa to PolBANAngels Club, funkcjonujący już od 2003 roku.

Fundusze Venture Capital

Jest to jedna z najważniejszych form inwestowania w start-upy. VC to typ funduszy, które zarządzają pulą środków finansowych powierzonych przez inne podmioty lub osoby. Inwestowanie w portfel spółek, które posiada dany fundusz, dywersyfikuje ryzyko utraty środków. Inwestorowi indywidualnemu współpraca z tego typu podmiotem daje możliwość inwestowania w cały portfel spółek, które dany fundusz posiada.Dzięki temu inwestor minimalizuje ryzyko bez pokładania własnych środków w pojedyncze projekty.

Ryzyko inwestycyjne – aż 90 procent start-upów upada

Niestety statystyka jest bezlitosna dla start-upów. Aż 9 na 10 projektów upada, a głównymi czynnikami wpływającymi na to są:

  • brak potrzeby rynkowej – 42 proc.
  • utrata źródła finansowania – 29 proc.
  • niewłaściwy zespół założycielski – 23 proc.
  • przegrana rywalizacja z konkurencją – 19 proc.
  • problemy z ceną produktu/kosztem – 18 proc.
  • nieprzyjazność produktu dla użytkownika – 17 proc.
  • brak modelu biznesowego produktu – 17 proc.
  • słaby marketing – 14 proc.
  • ignorowanie klientów – 14 proc.
  • zły timing – 13 proc.

W tym miejscu wróćmy na moment do funduszy VC. To właśnie po ich stronie leży odpowiedzialność za odpowiednią selekcję spółek, w które inwestują. Ważne, aby miały jasną politykę inwestycyjną, rozbudowaną analizę,taką jak Scorecard Valuation Method, Venture Capital Valuation Method czy Chicago Score. Istotną kwestią jest również to, aby spółki ograniczały się do konkretnych branż, w których mają odpowiednie rozeznanie rynku.

„Jeden dobry trend płaci za wszystko”

To określenie (ang.one good trend pays for ‘em all) zna chyba każdy daytrader i spekulant giełdowy. Cytat z piosenki Eda Seykoty, amerykańskiego handlarza giełdowego, jest niewątpliwie trafnym określeniem, które możemy przypisać zarówno Aniołom Biznesu, jak i funduszom VC.  Mimo iż statystyka nie jest im przychylna i 9 na 10 start-upów upada, to ciągle pozostaje ten „jeden z dziesięciu”. Inwestor indywidualny lub fundusz, który uwierzy w dany projekt, poprze go odpowiednią analizą i nie boi się podejmować ryzyka inwestycyjnego, może liczyć na stopy zwrotu nieporównywalnie większe niż w przypadku innych aktywów.

invest

Mowa tutaj o setkach, a nawet tysiącach procent zwrotu. „Jeden z dziesięciu” jest spółką, która w ramach wynagrodzenia za podjęte ryzyko znacząco zwiększa grubość portfela inwestycyjnego Aniołów Biznesu i funduszy VC. Spółka ta pokrywa również koszty inwestycji, które się nie powiodły lub jeszcze nie przekroczyły etapu breakeven (punkt w procesie rozwoju spółki, gdzie zyski zaczynają przewyższać koszty).

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: livechat akcje notowania | indeks dow jones | kurs akcji lotos | pgnig cena akcji | kurs rubla w kantorach | kurs akcji ccc | lira turecka kurs |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here