Naga MarketsKształt litery "U" dla Chin i "L" dla USA. Jaki kształt przybierze ożywienie po COVID-19? Chiny prawdopodobnie mają do czynienia z ożywieniem w kształcie litery U, gdzie po dłuższym okresie stagnacji następuje ostateczny powrót do wzrostu w miarę wznowienia popytu globalnego. Z kolei niektóre gospodarki europejskie i USA zorientowane na usługi mogą stanąć przed ryzykiem ożywienia w kształcie litery L – podaje raport CGTN Think Tank.

  • Świat stoi w obliczu poważnej recesji
  • Przetrwanie MŚP niezbędne do ożywienia gospodarczego
  • Dramatyczny spadek PKB i wzrost bezrobocia przez lockdown
  • USA może grozić ożywienie w kształcie litery L

Rozprzestrzenienie się COVID-19 wywarło ogromny wpływ na gospodarkę światową w zadziwiająco krótkim czasie. Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzegła, że ​​świat stoi w obliczu „recesji co najmniej tak poważnej jak podczas światowego kryzysu finansowego lub gorszej”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Profesor Qian Jun, dziekan w Fanhai School of International Finance na Fudan University oraz profesor Iain Begg, profesor naukowy w London School of Economics, opracowali wspólny raport opisujący cztery różne modele ożywienia PKB i przedstawili swoje prognozy dotyczące przebiegu spowolnienia i czasu jego trwania.

MŚP muszą przetrwać, by doszło do ożywienia gospodarczego

Qian argumentował, że małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) napotykają szereg przeszkód podczas pandemii COVID-19. Mowa tu m.in. o niezdolności pracowników do fizycznego podjęcia pracy i braku popytu ze strony konsumentów. Jednak przetrwanie takich przedsiębiorstw będzie niezbędne do ożywienia gospodarczego.

Begg zgodził się z dziekanem, dodając, że produkcja nie była tak istotną miarą bodźca ekonomicznego w krajach zachodnich jak w Chinach.

W celu spłaszczenia krzywej zakażeń koronawirusem większość krajów wprowadziła środki mające na celu ograniczenie interakcji międzyludzkich, zarówno społecznych, jak i biznesowych. W konsekwencji świat doświadcza dramatycznego spadku PKB i szybkiego wzrostu bezrobocia.

Ożywienie Chin w kształcie litery U

COVID-19 jest obecnie globalną pandemią i żaden kraj nie jest odporny na jego skutki. Biorąc przykład z Chin i sposobu, w jaki kraj zareagował po poprzednich epidemiach wirusów, raport wyjaśnia, że chińska gospodarka doświadczyła ożywienia typu V po epidemii SARS w 2003 r.

Oznacza to, że ​​po fazie spadkowej nastąpiło szybkie odbicie. Jednak tym razem PKB kraju spadł o 6,8 procent w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a eksport spadł znacznie bardziej niż import. Chiny prawdopodobnie patrzą więc na ożywienie w kształcie litery U, gdzie po długim okresie stagnacji po spowolnieniu następuje powrót do wzrostu w miarę wznowienia popytu globalnego.

Chińska gospodarka zaczęła się odradzać w marcu, a sektory produkcyjne odradzają się szybciej niż sektory usługowe. Jest to zrozumiałe, ponieważ zgromadzenia publiczne są nadal ograniczone.

Profesorowie stwierdzili, że nie był to łatwy czas dla MŚP, które wytwarzają 60 procent PKB Chin i zapewniają 80 procent miejsc pracy w miastach. To z kolei oznacza silną potrzebę pomocy rządowej, by ożywić przemysł.

Poluzowanie polityki handlowej może pomóc w pobudzeniu konsumpcji

Chociaż ożywienie gospodarcze w Chinach jest jak dotąd optymistyczne, profesorowie są zaniepokojeni zdolnością innych dużych krajów do radzenia sobie. Argumentując, że rządy powinny przyjąć odpowiednią politykę wewnętrzną i zagraniczną, Begg i Qian powiedzieli, że tymczasowa przerwa w obecnej restrykcyjnej polityce handlowej pomoże pobudzić konsumpcję i pomoże firmom odzyskać siły.

Jeśli chodzi o werdykt w sprawie globalnej gospodarki, profesorowie uważają, że ożywienie zależy od tego, jak skuteczni będą decydenci w dostarczaniu pakietów stymulacyjnych. Na przykład, niektóre gospodarki europejskie zorientowane na usługi mogą być narażone na ryzyko ożywienia w kształcie litery L, co oznacza, że ​​ich potencjał gospodarczy mógł zostać zniszczony przez kryzys, a nie po prostu zawieszony. W tym przypadku po spowolnieniu nastąpi długi okres stagnacji.

Ożywienie w USA w kształcie litery L?

Na ryzyko ożywienia w kształcie litery L narażone są także Stany Zjednoczone zwłaszcza jeśli zwycięży to, co nazwali „powstaniem przeciwko gubernatorom stanowym podsycanym przez prezydenta Trumpa”.

Begg i Qian zaapelowali o ogólnoświatową współpracę w celu powstrzymania trwałych szkód gospodarczych. Według nich, to w interesie globalnym leży zapewnienie, aby żaden kraj nie padł ofiarą ożywienia w kształcie litery L.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here