Naga Markets

Na internetowych półkach księgarni Maklerska znaleźć można „Spekulację intuicyjną” autorstwa Curtisa Faitha. Pozycja ta stara się uzmysłowić czytelnikowi jak pogodzić umysł logiczny z intuicją oraz jak wymierne skutki może przynieść takie działanie. Autor nie oferuje jednak prostych i naiwnych wskazówek. Wręcz przeciwnie, przekonuje, że intuicję należy rozwijać, trenować i umożliwić jej gromadzenie doświadczeń.

Intuicja kluczem do sukcesu 

W publikacji tej autor tłumaczy, że w spekulacji trzeba mieć przetestowany system i wojskową dyscyplinę. Wskazuje on przy tym równocześnie, że jeśli chce się osiągnąć rezultaty naprawdę wybitne, należy zaufać intuicji i instynktowi.Jak to zrobić? Intuicję trzeba trenować, wzbogacać poprzez nowe doświadczenia, a przy tym wszystkim być świadomym jej słabych stron.

W pierwszej części książki poruszonych zostało kilka szczególnie ważnych kwestii, takich jak różnice między prawą a lewą półkulą mózgu, psychologia tłumu oraz jej wpływ na spekulację, problematyka sieci neuronowych oraz intuicji, a także związanych z tą intuicją zagrożeń.

Autor wyraźnie podkreśla, że jeśli chce się osiągnąć dobre wyniki w spekulacji, konieczne jest wyćwiczenie swojego instynktu. Curtis nie tylko wskazuje jednak na konieczność trenowania własnego mózgu, lecz także wyjaśnia jak to robić, by zostać intuicyjnym traserem.

W dalszej części publikacji, autor poruszył także takie kwestie jak m.in. wsteczne testowanie systemów oraz intuicji. W publikacji tej znaleźć można kilka ciekawych pomysłów na ocenę wartości systemu uznaniowego.

Czytelnikom przybliżony zostaje także problem zrównoważenia intuicji i intelektu oraz praktyki bycia mistrzem.

Posłuchaj fragmentu książki

Maklerska.pl udostępniła fragment audio książki, roli państwa w gospodarce. Miłego słuchania!

XTB

Listen to “030. “Spekulacja intuicyjna” – potęga intuicji” on Spreaker. – To dziwne, ale kwestia kształtowania intuicji i zrozumienia psychologii spekulacji należą do tych zagadnień, które gracze giełdowi najchętniej pomijają. Oni chcą faktów oraz “skutecznych” komputerowych systemów transakcyjnych. Tymczasem z moich trzydziestoletnich doświadczeń zgromadzonych w czasie pracy z traserami wynika, że nie można osiągać wybitnych wyników, posługując się jedynie metodami mechanicznymi. Integralnym elementem sukcesu światowej czołówki traderów jest intuicja – wskazał Van K. Tharp, trener NLP i wychowawca traderów po przeczytaniu „Spekulacji intuicyjnej” autorstwa Curtisa Faitha

Wygraj jeden z trzech egzemplarzy

Dzięki uprzejmości wydawnictwa maklerska, mamy dla Was do rozdania aż trzy egzemplarze książki „Spekulacji intuicyjnej” autorstwa Curtisa Faitha. Jedyne co musisz zrobić, aby wziąć udział w konkursie i zawalczyć o tę nagrodę, to opisać w komentarzu (pod tym artykułem) co chciałbys/chciałabyś poprawić w swoim tradingu. Spośród wszystkich odpowiedzi wylosujemy trzy, których autorzy otrzymają po jednym egzemplarzu.

Na Wasze odpowiedzi czekamy do niedzieli 18 września 2022 roku.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCo zrobi Fed w środę? Weź udział w webinarze 21 września 2022!
Następny artykułCD Projekt z szansą na wzrosty. Co dalej z rynkiem nieruchomości? Webinar Bliżej Giełdy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

35 KOMENTARZE

 1. Książki trafiają do Michała, Agnieszki oraz Irka.
  Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałych zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie, który pojawi się już za tydzień 😉

 2. jesli mowa o tradingu, to poprawic skutecznosc laczenia intuicji oraz analizy technicznej, aby jeszcze byc skuteczniejszym… a lubie dopracowywac swoje startegie , wiec mysle ze taka pozycja ksiazki bedzie w sam raz do przerobienia w najblizszy weekend 🙂

 3. Zależy mi na tym, aby nauczyć panować się nad emocjami, aby zachować spokój kiedy giełda leci w dół, a zajęte pozycje świecą na czerwono. Równie ważne jest dla mnie, aby nauczyć się powstrzymać swój huraoptymizm gdy wszyscy dookoła utwierdzają Cię w przekonaniu, że aktualne wzrosty to dopiero początek wielkiej hossy.

 4. Trzymanie się ściśle zasad strategii to dla mnie ważna rzecz do poprawy i skrócenie czasu przebywania przed wykresami, ale niestety to trudne bo nie mam nic ciekawszego do roboty.

 5. Według mojej filozofii życia człowiek powinien ciagle się rozwijać, dlatego uważam, że każdy aspekt mojego tradingu można jeszcze ulepszyć, nieważne czy to intuicja, psychika, analizy, systemy. Wierze ze mogę ciagle rozwijać się w tych kategoriach, dlatego byłbym szczęśliwy wygrywając jeden z egzemplarzy tej książki.

 6. Poprawić umiejętność używania mentalnego stop lossa, nie używam twardego ale wyznaczam strefę wyjścia co wiąże się z odsuwaniem zamknięcia straty. Po drugie dzielenie dnia tradingowego, robienie przerw na inne czynności, bo w tej chwili zbyt długo siedzę bez oderwania co wcale nie przekłada się na profity, a przeciwnie powoduje znużenie. 3. Nauka nowych rzeczy, rynki się zmieniają w tym, że jest na nich coraz więcej kapitału.

 7. W swoim tradingu z pewnością chciałbym poprawić właśnie ten zdecydowanie mniej mierzalny element – wiedzę kiedy należy zaufać intuicji. Dyscyplina i system (choć wciąż dopracowywany) już są, warto zatem pomyśleć o doskonaleniu się pod nieco innym kątem. Wnioskując z opisu, książka Curtisa Faitha mogłaby mi w tym pomóc. 🙂

 8. Witam. W mojej strategii muszę poprawić… wszystko. Jestem na początku drogi i popełniłam już wszystkie możliwe błędy, ale spekulacja tak mnie wkręciła że chce być w tym coraz lepsza. Żołnierska dyscyplina i trening mojej intuicji z tą książką bardzo mi się przyda.

 9. W swoim tradingu chciałbym poprawić nieuleganie różnego rodzaju szumowi informacyjnemu głównie w mediach społecznościowych. Wiele osób pokazuje swoje predykcje, wedle których coś zaraz gwałtownie spadnie lub wystrzeli w górę, pokazuje na udowodnienie swoich tez jakieś analogie, porównania i inne rzeczy. Ważne jest to, żeby trzymać się swojego planu, skupiać się głównie na swojej analizie i przewidywaniach oraz zwracać uwagę tylko na istotne informacje, które rzeczywiście mogą wpłynąć na rynek.

 10. Muszę więcej czasu poświęcić na dopracowanie mojego stylu. Coraz lepsze wejścia ale brak umiejętności odpowiedniego zabezpieczenia pozycji.

 11. W swoim Tradingu chciałbym poprawić przede wszystkim absolutną Podstawę, czyli siebie, wiązałoby się to z rozwinięciem kilku umiejętności, na przykład świadomość tego, kiedy warto uciec z tonącego okrętu. Gdy kursy spadają trzeba wiedzieć, czy warto to przeczekać, czy jednak bessa będzie zbyt długa jak na naszą tolerancję. Właśnie to chciałbym najbardziej przećwiczyć, by wiedzieć kiedy warto wyjść by nie narażać się na zbyt duże straty, a kiedy warto zostać i cieszyć się dalszymi zyskami. Wszystko to jest skryte w mojej psychice, a ona pełni najważniejszą rolę w tradingu

 12. W tradingu nie ma czegoś takiego jak intuicja. Uważam że to bzdura. Wszystko co jest potrzebne, to cena na wykresie i wolumen. Odpowiadajac na pytanie, to co chciałbym zmienić to zwiększyć chciwość a zmniejszyć chytrość.

 13. Chciałbym doskonalić umiejętności spekulacyjne 🙂 chciałbym też lepiej rozumieć rynek i czytać sygnały rynkowe tak, żeby z wyprzedzeniem mieć rozeznanie w jaki rynek na daną chwile warto inwestować.

 14. Chciałbym lepiej prowadzić pozycje, które są zyskowne. Niestety dość często zdarza mi się zamykać je za wcześnie. Nie ma dla mnie nic bardziej frustrującego jak patrzenia jak dalej rosną akcje z których przedwcześnie zrezygnowałem, zadowalając się, jak się później często okazuje, jedynie mała częścią ruchu wzrostowego.

 15. W swoim Tradingu chciałbym poprawić przede wszystkim absolutną Podstawę, czyli siebie, wiązałoby się to z rozwinięciem kilku umiejętności, na przykład świadomość tego, kiedy warto uciec z tonącego okrętu. Gdy kursy spadają trzeba wiedzieć, czy warto to przeczekać, czy jednak bessa będzie zbyt długa jak na naszą tolerancję. Właśnie to chciałbym najbardziej przećwiczyć, by wiedzieć kiedy warto wyjść by nie narażać się na zbyt duże straty, a kiedy warto zostać i cieszyć się dalszymi zyskami. Wszystko to jest skryte w mojej psychice, a ona pełni najważniejszą rolę w tradingu, dlatego chciałbym książkami uzupełniać swoją wiedzę i postawę i na tej bazie stworzyć idealny trading plan

 16. Cześć.
  Rozpoczynam dopiero przygode z wykresami, nie jest łatwo. Staram się spojrzeć na to z każdej strony. Wiem jak dużo wiedzy muszę przyswoić. Przydałaby się lektura.

 17. Cześć.
  Zaczynam dopiero przygodę z tą dziedzina. Bardzo dużo wiedzy do przyswojenia przedemna. Staram się z każdej strony spojrzeć na wykresy i związane z tym rzeczy. Nie ukrywam przydała by się lektura.

 18. Do poprawy wyjście z pozycji (zwłaszcza gdy idzie w przeciwną stronę – ZAWSZE biję się z myślami: zaraz odbije, 10% to jeszcze nie jest strata, to chwilowe bo fundamenty są dobre, itp).

 19. Cześć, od niedawna inwestuję w kontrakty futures na kryptowalutach. Bardzo często zgadza mi się 3/4 wskaźników i wiem, że pozycja pójdzie w założonym kierunku. Jednak czegoś mi często brakuje, by się przełamać i zająć pozycję. Myślę, że młodemu inwestorowi, jakim jestem książka pomogłaby stawiać odważniejsze kroki. Mam już za sobą pierwsze wyzerowane depozyty i chciałbym uniknąć takich chwil w przyszłości. Pozdrawiam serdecznie i liczę na wygraną 😉

 20. W moim tradingu chciałabym być bardziej cierpliwa i czekać na lepsze okazje do zajmowania pozycji. Ponadto muszę popracować nad lokalizacją stop losów i cierpliwością, gdyż zbyt szybko piramiduję ustawiając zbyt ciasne stop losy.

 21. Dobór zajmowanych pozycji , większa selekcja oraz poprawa zyskowności. Brak reakcji na szum informacyjny i unikanie chaotycznych decyzji.

 22. Poprawa w tematyce szybkiego ucinania stratnych pozycji i dobrego prowadzenia pozycji zyskownych .

  Brak strachu przy otwieraniu ryzykownych pozycji , kiedy intuicja podpowiada że ma to sens.

 23. Niewątpliwie najważniejszą umiejętnością którą chciałbym poprawić w swoim i w której w dalszym ciągu usilnie staram się doskonalić jest znajomość formacji na wykresach giełdowych. Bez fundamentalnej wiedzy dotyczącej formacji występujących w analizie technicznej nie ma co myśleć o świetnych wynikach w dłuższym okresie czasu czego każdy trader niewątpliwie pragnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here