Dynamiczne odbicie, związane z hossą „Bidena-Pfizera”, które miało miejsce w końcówce 2020 roku, nie ominęło również indeksu WIG Ukraina, który zrzesza spółki zajmujące się produkcją rolną. Co więcej, w tym przypadku zaobserwować można zdecydowanie przyśpieszenie na początku obecnego roku. Na koniec czwartkowych notowań cena indeksu wynosiła 532,58, a jeszcze przed świętami wartość ta oscylowała w granicach 445. Dzięki temu kurs zbliża się do poziomów z 2017 roku.
- Indeks WIG Ukraina zakończył czwartkową sesję 6,69% na plusie.
- Dynamiczne wzrosty wspierana są przez rosnące ceny płodów rolnych.
- Największym podmiotem, który determinuje ruchy indeksu pozostaje Kernel.
Rosnące ceny surowców rolnych sprzyjają indeksowi WIG Ukraina
Spółki skupione wokół indeksu związane są przede wszystkim z produkcji rolną, dlatego też wzrosty cen surowców kukurydzy, pszenicy czy też innych produktów rolnych powodują pozytywny odbiór wśród inwestorów.
Te artykuły również Cię zainteresują
Czwartkowe notowania indeks zakończył 6,69% na plusie (+33,08). Obecnie kurs znajduje się blisko szczytów notowanych w 2018 roku. Warto zauważyć, że ostatnie, dynamiczny wzrosty miały miejsce przy rosnącym wolumenie.

W skład samego indeksu wchodzą kolejno: Kernel (36,88% udziału), Astarta (27,12%), IMCompany (14,83%), Ovostar (14,74%), Agroton (2,92%), KSG agro (1,91%), Coalenerg (0,82%) i Milkland (0,77%). W przypadku udziału w obrotach zdecydowanym liderem jest Kernel, który odpowiadana za lekko ponad 82% obrotów.
To również może Cię zainteresować: Inwestowanie pasywne przez fundusze ETF – jakie są wady i zalety?
Największe wzrosty na czwartkowej sesji zanotowały natomiast mniejsze podmioty. Milkland, który zajmuje się produkcją serów (m.in. z mleka krowiego oczywiście), rósł o 26,86%. Z kolei Agroton, największy producent nasion słonecznika na Ukrainie, zakończył dzień 17,55% na plusie, natomiast holding KSG agro wzrósł o blisko 14%.
Kernel, który determinuje ruchy indeksu, kończy dzień na solidnym plusie
Kernel, wywierający największy wpływ na indeks, zakończył dzień 8,22% ponad kreską. Spółka znajduje się obecnie na poziomach najwyższych od blisko połowy 2017 roku, co przekłada się na cenę akcji wynoszącą 54 zł. Wspierana przez dalsze wzrosty cen surowców rolnych może stanowić paliwo dla całego indeksu WIG Ukraina.

Należy jednak pamiętać, że po okresach dynamicznych wzrostów zawsze możliwa jest korekta. W przypadku spółek działających na Ukrainie poza klasycznymi zagrożeniami jak zatrzymanie wzrostów cen produktów rolnych czy też ryzyko walutowe występuje również czynnik potencjalnego pogłębienia konfliktu na wschodniej Ukrainie, co ostatnio doprowadziło do gwałtownego tąpnięcia w kursach akcji podmiotów notowanych w ramach tego indeksu.
Zobacz również:
- Sektor bankowy jako bezpieczna inwestycja długoterminowa? – Niekoniecznie
- Słabszy dolar, kryzys polityczny we Włoszech. Co pokaże Biden? – Świat walut
- Miedź z największym w historii importem do Chin w 2020 roku