Naga Markets
Czy amerykańska gospodarka wpadnie wkrótce w recesję? Tak wynika ze wskaźnika Jerome’a Powella
Jerome Powell, gubernator Fed

Recesja jest pewna, podobnie jak cięcia stóp w Stanach Zjednoczonych w tym roku. Tak wynika ze wskaźnika rynku obligacji, który rok temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell określił jako najlepszy prognostyk, który może zapowiedzieć kłopoty gospodarcze w amerykańskiej gospodarce.

Stany Zjednoczone mogą w bieżącym roku wpaść w recesję

Oczekiwana za 18 miesięcy stopa trzymiesięcznych bonów skarbowych spadła do 134 punktów bazowych poniżej obecnej stopy. Jest to najniższy poziom od poprzedniego rekordowego odczytu, który został osiągnięty w styczniu 2001 roku – około dwa miesiące przed tym, jak gospodarka USA wpadła w recesję.Szczerze mówiąc, istnieją wiarygodne badania prowadzone przez pracowników systemu Rezerwy Federalnej, które pokazują, aby patrzeć na krótką – pierwsze 18 miesięcy – krzywą dochodowości. W przeszłości była ona niezwykle skuteczna. Co więcej, ma ona sens. Jeśli jest odwrócona, to znaczy, że Fed będzie ciął stopy procentowe, a gospodarka jest słaba – powiedział Powell 21 marca 2022 roku.

Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych przedłużyły w czwartek rajd po tym, jak Fed podniósł bazową stopę procentową o 25 punktów bazowych, ponieważ inwestorzy zwiększali zakłady, że bank centralny wkrótce zmieni swoje nastawienie i zacznie je obniżać. Są oni pewni, że Rezerwa Federalna obniży je we wrześniu.

Źródło: Bloomberg
Źródło: Bloomberg

Pogląd rynku kontrastuje z wytycznymi banku centralnego, który oczekuje, że od tego momentu podniesie stopy co najmniej raz, a także z komentarzami Powella, który nie spodziewa się w tym roku żadnych obniżek kosztów pożyczek.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe zacieśnianie polityki i kryzys kredytowy w sektorze bankowym, szanse są takie, że Fed będzie musiał ciąć stopy szybciej niż rynek obecnie przewiduje. Nadal oczekujemy, że gospodarka zapadnie w recesję w IV kwartale, w związku z tym podtrzymujemy nasze prognozy, że cięcia stóp rozpoczną się na grudniowym posiedzeniu – napisali w środowej nocie analitycy TD Securities.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Rentowność 2-letnich obligacji skarbowych USA spadła w czwartek o siedem punktów bazowych do 3,87% po środowym spadku o 23 punkty bazowe. Ich spadek przewyższył spadek 10-latków, przywracając głęboko odwróconą część krzywej, na której wielu obserwatorów skupia się jako na wskaźniku recesji. Ta część krzywej często powracała do poziomu powyżej zera tuż przed początkiem skurczenia się gospodarki.

Inwestorzy swapowi widzą około 50% szans na to, że Rezerwa Federalna nie podniesie ponownie stóp, po tym jak podniosła je o 4,75 punktów procentowych, począwszy od decyzji z 16 marca 2022 r. o podwyżce o 25 punktów bazowych.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułEthereum (ETH) nie jest gotowe na hossę, ostrzega Benjamin Cowen
Następny artykułKursy walut NBP. Ile kosztuje dolar, euro, frank i funt w czwartek, 23 marca 2023 r.?
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.