Naga MarketsKrzysztof Kostowski (PlayWay): Brak zainteresowania grami pozwolił mi odnieść sukces
Krzysztof Kostowski, prezes PlayWay

W drugim odcinku Punktu Przełomowego redaktor naczelny Comparic, Marcin Wenus, rozmawia z założycielem spółki gamingowej PlayWay, Krzysztofem Kostowskim. Poruszane tematy dotykają początku branży gier w Polsce, budowy firmy od samych podstaw oraz jej obecnego rozwoju i planów na dalszą przyszłość. Jak szczerze przyznaje, nigdy nie był zapalonym graczem, ale dzięki temu uważa, że udało mu się osiągnąć sukces. Jego głowa nie była bowiem nastawiona na powielanie schematów z innych tytułów, które osiągnęły sukces.

  • PlayWay jest spółką notowaną na GPW od 2016 roku, w tym czasie zwiększając swoją wycenę 10-krotnie
  • W rekordowym dla firmy 2020 roku notowania zyskiwały 170%, rosnąc z pułapu 235 zł do nawet 645 zł
  • Zapis rozmowy z Krzysztofem Kostowskim dostępny jest w poniższym nagraniu

Te artykuły również Cię zainteresują
Krzysztof Kostowski i początki na giełdzie komputerowej

– Jako kilkunastolatek rozpocząłem swoją działalność na giełdzie komputerowej, gdzie handlowało się z samochodu, jednak wiele firm wywodzi się właśnie z tamtych czasów, między innymi PlayWay. Zacięte i uparte jednostki postawiły biznesy, które do dzisiaj są dochodowymi spółkami. Ważnym momentem było wejście ustawy antypirackiej, które przemeblowało cały rynek sprzedaży na giełdach komputerowych – wyjaśnia Kostowski.

Jak przyznaje ze sprzedaży gier i oprogramowania z bagażnika samochodu rozwinął biznes do hurtowni oprogramowania shareware, która rozrosła się do spółki prowadzonej razem z bratem i zaopatrującej w software sporą część Polski.

Ustawa antypiracka wymusiła rewolucję i zmianę podejścia klientów do cen. Dystrybutorzy nie mogli sprzedawać już tytułowych po zaniżonych cenach, tylko korzystając z oficjalnych licencji proponować produkty nie raz dziesięciokrotnie droższe.

Nastąpił czas dostosowania się wielu firm, sporo podmiotów odpadło, gdyż nie był to już taki intratny biznes. Część przebranżowiło się w sprzedawców legalnego oprogramowania lub hurtownie, a inni całkowicie zmienili gałęź gospodarki – dodaje Kostowski.

Jak szczerze przyznaje, nigdy sam osobiście nie był fanem gier komputerowych, jednak z jego osobistych życiowych pasji wzięło się parę pomysłów na gry symulacyjne.

PlayWay, czyli 10 lat tradycji na polskim rynku gamingowym

PlayWay działa w Polsce od 2011 roku. Firma jest producentem i wydawcą średnio i niskobudżetowych gier, które tworzy we współpracy z około 70 spółkami zależnymi oraz licznymi zespołami wewnętrznymi.

Model biznesowy przedsiębiorcy polega na jednoczesnym tworzeniu kilkunastu niskobudżetowych tytułów, co pozwala zmniejszyć ryzyko w przypadku niepowodzenia jednego z nich. Największymi sukcesami grupy PlayWay są gry: Car Mechanic i House Flipper.

Krzysztof Kostowski zakłada, że zdecydowana większość spółek wchodzących w skład grupy gamingowej trafi ostatecznie na giełdę, przy czym w większości przypadków debiutom nie będzie towarzyszyła emisja akcji. Dla inwestorów będzie to okazja spieniężenia swoich zysków z inwestycji we wczesnej fazie rozwoju, a dla uczestników GPW do uzyskania ekspozycji na nowe i perspektywiczne podmioty gamingowe na warszawskim parkiecie.

Punkt Przełomowy to program prowadzony Łukasza Milewskiego i Marcina Wenusa. którego celem jest inspirowanie do odważnych kroków w życiu i biznesie. Zapraszani goście to postacie nieszablonowe, które swoim życiem i decyzjami wnoszą wartość do otaczającego świata. Znani i z niesamowitymi historiami, zasiadają w studiu by wyruszyć na wspólną wędrówkę z prowadzącym w poszukiwaniu tych wyjątkowych i “przełomowych” momentów swojego życia. Gościem pierwszego odcinka był Karol „Friz” Wiśniewski, popularny YouTuber i przedsiębiorca.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kursy kryptowalut wykresy | cena funta | akcje orlen | kursy walut online | kryptowaluty |

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here