Naga MarketsKrzysztof Bucki z TeleTrade w wywiadzie dla Comparic.pl

Ostatnie tygodnie dla rynku ropy były bardzo optymistyczne. Czy trend wzrostowy nadal będzie kontynuowany? Krzysztof Bucki specjalista TeleTrade, w wywiadzie dla Comparic.pl zwraca uwagę na fundamenty oraz potencjalne zagrożenia dla wyceny czarnego złota.

Co jest powodem odbicia ropy w ostatnich tygodniach?

Krzysztof Bucki: Moim oraz innych specialistów TeleTrade zdaniem, jednym z głównych elementów tego odbicia był ekstremalnie negatywny senstyment na ropie WTI. Ujemne wartości ropy na kontraktach futures prawodpodobnie zniechęciły część inwestorów do lokowania gotówki w tak zmiennym aktywie. Ropa WTI nabrała dodatkowego wiatru w żagle po tym jak Baker Hughes opublikował spadek liczb platform wiertniczych ukierunkowanych na wydobycie ropy naftowej w USA do 237 (spadek o 21 w relacji do poprzedniego tygodnia), co jest najniższym poziomem od 2009 roku.

W Kanadzie również znacząco spadła liczba platform (z 255 platform w lutym do 21 aktualnie). Produkcja czarnego złota w Kanadzie spadła do 3.8 mln baryłek w kwietniu i był to 15% spadek w porównaniu do marca. Warto również zaznaczyć iż doszło do cięć mimo braku nakazu.  W pierwszym tygodniu maja Saudi Aramco zdecydwało się podwyższyć ceny wszystkich gatunków ropy. Zmiany zostaną wprowadzone już niedługo od czerwca, a informacja od pierwszym minut wywołała ponad 7% wzrosty na ropie.

Jak wygląda obecne pozycjonowanie inwestorów na kontraktach?

Krzysztof Bucki: Nastawienie inewstorów instytucjonalnych na giełdzie paliw w Nowym Jorku NYMEX wskazuje duży optymizm, ponieważ ekspozycja na ropę WTI wzrosła do 360tys. kontkratów i jest to najwyższy poziom od ponad 20 miesięcy.

Co jest powodem zrównania cen ropy Brent z WTI?

Krzysztof Bucki: W ostatnich tygodniach ceny ropy Brent i Wti zrównały się a głównym powodem jest zmniejszego podaży ropy w USA.

Czy popyt na ropie będzie już stale wzrastał?

Krzysztof Bucki: Wciąż dużą niewiadomą pozostaje popyt na ropę, ponieważ ciężko jest przewidzieć w jakim tempie światowego gospodarki powrócą do normalnych obrotów oraz czy pojawiła się druga fala zachorań koronawirusa. American Automobile Association również ma problemy z przygotowaniem jakichkolwiek szacunków dotyczących popytu, ze względu na napływ mało precyzyjnych danych.

Ostatnie PMI mogą napawać optymizmem ponieważ widać wyraźne odbicie od historycznie niskich poziomów. Coraz więcej gospodarek znosi prawie wszystkie restrykcje i co najważniejsze linie lotnicze już niedługo wznowią swoją działalność co przełoży się na większy popyt na rynku ropy.

Co może wywołać druga fala zachorowań i czy widzisz na horyzoncie pozostałe ryzyka dla rynku ropy?

Krzysztof Bucki: Ponowne mrożenie gospodarek mogłoby wywołać duże zniechęcenie wśród przedsiębiorców co przełożyłoby się na znaczące ograniczenie rozwijania wiele biznesów na całym świecie. Warto również wspomnieć o innych czynnikach zapalnych: spór USA z Chinami, napięcie na Bliskim Wschodzie oraz napływające z administracji Stanów Zjednoczonych wieści dotyczące testów broni nuklearnej (pierwsze od 1992 roku).

Jak dotychczas rynki reagowały na ponowny konflikt na linii USA – Chiny?

Krzysztof Bucki: W ostatnich tygodniach kilkukrotnie pojawiały się negatywne komentarze. Indeksy oraz ropa w pierwszych godzinach wyraźnie traciły, ale strach nie utrzymywał się zbyt długo. Komentarze w żaden sposób nie odniosły się do dłuższego terminu, dlatego też w kolejnych dniach indeksy jak i ropa również zyskiwały.

Skoro jesteśmy przy temacie ropy to czy jako specjalista TeleTrade uważasz, że ceny paliw na stacjach w Polsce będą niższe?

Krzysztof Bucki: Jeżeli ceny paliw znalazłyby się poniżej tegorocznych minimów, to dla mnie osobiście będzie to duże zaskoczenie. Osobiście spodziewam się dalszych wzrostów lub stabilizacji cen.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here