Naga Marketskurs euroW trakcie środowej sesji poznamy liczne odczyty wskaźników CPI za kwiecień 2020 r. Jako pierwszy, już o godzinie 8:00 swój raport opublikował brytyjski Office for National Statistics (ONS). Punktualnie o godz. 11:00 podobną publikację przedstawił także Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). Jak kształtowały się ceny dóbr i usług w strefie euro? oraz jak na te dane reagował kurs euro?

  • Inflacja CPI w UE poniżej oczekiwań
  • Kurs euro rośnie czwarty dzień z rzędu

Rozczarowujące dane dot. CPI w UE

Inflacja konsumencka (CPI) to wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Obrazuje on kierunek (wzrost bądź spadek) oraz wielkość zmian cen dla konsumenta dóbr i usług. Jego wzrost w ujęciu miesięcznym / kwartalnym / rocznym powinien powodować umocnienie lokalnej waluty, natomiast spadek wpływać negatywnie na jej wycenę.

Z raportu Eurostatu wynika, że w kwietniu 2020 r., czyli w miesiącu, w którym we wszystkich krajach UE wprowadzono środki ograniczające mające przeciwdziałać pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 0,3%, co oznacza spadek z 0,7% w marcu. W całej Unii Europejskiej ceny rosły natomiast w tempie 0,7%, co oznacza spadek z 1,2% w marcu.

Najniższe roczne stopy inflacji odnotowano w Słowenii (-1,3%), na Cyprze (-1,2%), w Estonii i Grecji (w obu przypadkach -0,9%). Najwyższe stawki roczne odnotowano natomiast w Czechach (3,3%), Polsce (2,9%) i na Węgrzech (2,5%). W porównaniu z marcem, roczna inflacja spadła w dwudziestu sześciu państwach członkowskich i pozostała stabilna w jednym.

W kwietniu największy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miały żywność, alkohol i tytoń (+0,67 punktu procentowego), a następnie usługi (+0,52 pp), nieenergetyczne dobra przemysłowe (+0,09 pp) i energia (-0,97 pp).

Kurs euro rośne nieprzerwanie od czterech dni

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro rośnie w relacji do dolara amerykańskiego już czwartą sesję z rzędu. W wyniku tej aprecjacji rynek pokonał lokalny opór w wysokości 1,0880 USD i zbliża się do górnego ograniczenia trwającej od początku kwietnia konsolidacji tj. 1,0990 USD.

Zapisz się na webinar: Wykorzystanie formacji cenowych i formacji świecowych w tradingu

EURUSD Daily

Autor poleca:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułAkcje Spotify najdroższe od 19 m-cy. Spółka podpisała kontrakt z gwiazdą serwisu YouTube
Następny artykułKurs euro do złotego rośnie w środę, EURPLN po 4,5513 zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here