Naga Marketsstrefa euroWybuch pandemii koronawirusa zmusił decydentów politycznych do podjęcia radykalnych działań mających z jednej strony powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, a z drugiej ratować gospodarkę przed upadkiem i chronić miejsca pracy. Najnowsze dane wskazują jednak, że rządy państw europejskich będą musiały wydłużyć programy pomocowe, by wspomóc utrzymanie zatrudnienia i nie dopuścić do załamania się gospodarki.

  • Rządy wydłużają wsparcie finansowe
  • Wychodzenie z kryzysu może trwać dłużej niż sądzono
  • PKB UE może spaść w tym roku o 10%

Politycy wydłużają programy pomocowe

Europejscy przywódcy przedłużają programy pomocowe, które na całym kontynencie mają chronić blisko 50 milionów miejsc pracy. W tym celu odraczane są terminy płacenia podatków oraz spłacania pożyczek. Wynika to z faktu, że trwałość ożywienia gospodarczego jest niepewna, a wiele firm jest nadal zamkniętych lub obsługuje mniejszą liczbę klientów niż dotychczas.

Najnowsze perspektywy gospodarcze zmusiły urzędników do odłożenia na bok obaw związanych z rosnącym zadłużeniem. W zamian, skupiają się oni na przedłużeniu działań kryzysowych, z których część miała juz wygasać. Działania zgodne z pierwotnymi założeniami groziłoby jednak większym wzrostem bezrobocia.

– Rządy muszą zachować równowagę pomiędzy ograniczaniem wsparcia i obserwowaniem wpływu na gospodarkę, lub kontynuacją wsparcia, być może hojniej niż pierwotnie przewidywano, i obserwowaniem skali wzrostu zadłużenia. Tak więc to bardzo trudna do osiągnięcia równowaga. Być może rządy nie doceniły zapotrzebowania na wsparcie – powiedział Peter Dixon, ekonomista w Commerzbank AG.

Kolejnym czynnikiem przemawiającym za bardzo ostrożnym znoszeniem programów pomocowych jest także to, że w niektórych miejscach, w których wyeliminowano już wirusa, odnotowano jego powrót i kolejną falę zachorowań. W związku z tym, w niektórych miejscach znów zamykane są bary czy sale gimnastyczne.

Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Austria, Szwajcaria i Irlandia rozszerzyły swoje działania pomocowe co najmniej do końca sierpnia. Francja wprowadziła natomiast nową wersję programu, z którego firmy mogły korzystać nawet przez dwa lata.

W wielu przypadkach nie chodzi tylko o zwiększenie wsparcia, ale o dostosowanie się do rozwoju sytuacji. W zeszłym miesiącu Instytut Petersona zalecił ostrożne przejście od finansowania utrzymania pracy do subsydiów płacowych, aby pomóc ludziom w powrocie do pracy. Stwierdził on również, że zwykły proces realokacji, który pozwala niektórym firmom na upadek, nie powinien być stosowany teraz. Biorąc pod uwagę skrajną i nietypową sytuację, Instytut jest zdania, że ochrona przedsiębiorstw i miejsc pracy powinna mieć wyższy priorytet niż zwykle.

W przypadku rządów potrzeba działania przeważa jak dotąd nad wszelkimi bezpośrednimi obawami budżetowymi. Istnieje również obawa, że zbyt szybkie zakończenie programów pomocowych może zdławić wzrost gospodarczy i wyrządzić jeszcze większe szkody w finansach publicznych.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że gospodarka strefy euro i Wielkiej Brytanii skurczy się w tym roku o ponad 10%, co jest jednym z najostrzejszych spadków na świecie.

Kurs euro pod presja podaży

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro osłabia się od pewnego czasu wobec dolara amerykańskiego. Fakt ten sprawił, że rynek porusza się w formacji równoległego kanału spadkowego. Biorąc pod uwagę niedawne odrzucenie linii tendencji spadkowej będącej górnym ograniczeniem tej formacji, nie można wykluczyć dalszej deprecjacji euro w najbliższym czasie.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

EURUSD H4

Autor poleca także:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułNotowania kukurydzy z wyraźną tygodniową zwyżką
Następny artykułKurs dolara (USD) umocni się na awersji do ryzyka. Stopa bezrobocia w USA pozostaje najwyższa od czasu Wielkiego Kryzysu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here