Naga MarketsCena ropy WTI przebiła w czwartek rano poziom 62 dol. za baryłkę w sytuacji, gdy problemy związane z pogodą w Teksasie eskalowały do olbrzymich rozmiarów powodując zmniejszenie produkcji ropy przez Stany Zjednoczone aż o 40%!

  • Początkowo spodziewano się, że śnieżyce potrwają 2-3 dni
  • Teraz, eksperci zakładają przedłużenie złej pogody do następnego tygodnia
  • Ich zdaniem powrót do poprzedniej ilości produkowanego surowca potrwa kilka tygodni

Ropa drożeje dzięki trudnej sytuacji w Teksasie

Sytuacja pogodowa w Teksasie, stanie będącym sercem amerykańskiego przemysłu naftowego, okazała się  mieć znacznie poważniejsze skutki niż do tej pory sądzono. Produkcja ropy w całych Stanach Zjednoczonych spadła o 4 mln baryłek dziennie. To 40% łącznego wydobycia całego kraju!

Te artykuły również Cię zainteresują
Należy pamiętać, że USA są największym producentem surowca, a dzienna łączna podaż ropy na globalne rynki to 30 mln baryłek.

Przemysł naftowy sparaliżowany został przez atak zimy, najbardziej srogiej od ponad 100 lat. Śnieżyce zatrzymały transport i wywołały braki energii elektrycznej, które przełożyły się na zamknięcie placówek wydobywczych i rafinerii.

Rynek nie zdaje sobie sprawy z ilości ropy, która została utracona z uwagi na złą pogodę w Teksasie – stwierdził Ben Luckock, wicedyrektor handlu ropą w Trafigura Group.

W rezultacie sytuacji, cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w czwartek rano dobiła do nowych 13-miesięcznych szczytów na 62,29 dol. za baryłkę, jednak presja popytowa w dalszej części sesji sprowadziła notowania do 61,64 dol. Jednak wciąż są one 0,80% względem poprzedniego zamknięcia.

Kryzys naftowy w USA? 40% produkcji ropy tymczasowo wstrzymane
Notowania ceny ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa naftowa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE przebiła w porannej części czwartkowej sesji poziom 65 dol. za baryłkę, jednak notowania osunęły się do 64,94 dol. bbl.

Kryzys naftowy w USA? 40% produkcji ropy tymczasowo wstrzymane
Notowania ceny ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Początkowo, wydawało się, że zła pogoda będzie trwać w Stanach Zjednoczonych przez 2-3 dni, jednak na ten moment według oceny analityków sytuacja nie ulegnie poprawie do co najmniej początku następnego tygodnia. Możliwe, że powrót do pełnego wydobycia zajmie nawet kilka tygodni.

Zobacz również: Jak handlować ropą naftową w Plus500?

Według Citigroup, strata produkcyjna może wynieść nawet 16 mln baryłek dziennie do początku marca. Nie brakuje jednak opinii, ze może to być nawet dwa razy tyle.

Rynek zmienia się w dzikie zwierzę, które OPEC+ kontroluje – stwierdził Gary Ross, konsultant i menedżer funduszu Black Gold Investors LLC. – Pogoda ma nieprawdopodobny wpływ na globalny popyt oraz podaż”.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje pkn orlen prognozy | euro/usd | akcje jsw | mercator gpw | pkn orlen kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here