Naga MarketsTrader21 był gościem Comparic24.tv

Autorowi bloga Independent Trader, Traderowi21, wielokrotnie zarzucano, że nieprzerwanie od pięciu lat mówi o zbliżającym się kryzysie i załamaniu rynkowym, ten jednak nadal nie nastąpił. Rozmówca Krzysztofa Kamińskiego odpiera zarzuty i stwierdza, że oznaki zbliżającego się kryzysu są rzeczywiście widoczne od połowy dekady, można to jednak skutecznie wykorzystać w codziennych inwestycjach – między innymi poprzez sprzedaż akcji na bardzo drogich rynkach i kupno spółek z rynków fundamentalnie niedowartościowanych.


Akcje w USA są bardzo drogie, co nie ma uzasadnienia w twardej gospodarce

„Za nami ponad 10 lat hossy na światowych rynkach. W tym czasie wyróżniały się przede wszystkim akcje (zwłaszcza amerykańskie), obligacje oraz nieruchomości. Był to również okres, kiedy spółki growth (nastawione na szybki rozwój) totalnie zdominowały spółki typu value (przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku)”pisał Trader21 na swoim blogu. Jak zauważa jednocześnie od kilku ostatnich lat, za bardzo wysoką wyceną akcji amerykańskich oraz gospodarek rozwiniętych nie idą potwierdzenia z realnej gospodarki. W efekcie są fundamentalnie przewartościowane na tle między innymi akcji rynków wschodzących – w tym polskiego WIGu – gdzie widać wyraźne niedowartościowanie.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Podczas kolejnego cyklu migracji kapitału bardzo tanio wycenione rynki (Polska, Rosja, Turcja, Czechy) powinny przynosić wspaniałe wyniki. W przypadku wymienionych giełd wskaźnik CAPE oscyluje w granicach 7-11. Z kolei dane historyczne pokazują, że tak nisko wycenione rynki zazwyczaj przynosiły w kolejnej dekadzie zyski rzędu 9-10% rocznie” – wyjaśnia Trader21.

Rozmówca Comparic24.tv jednocześnie zaznacza, że jeżeli ktoś nie zgadza się z jego opinią, to bardzo łatwo może zweryfikować stawiane tezy, porównując wzrost wycen akcji na amerykańskim rynku w stosunku do rynków zagranicznych. Do tej pory rekordowe przewartościowanie nastąpiło w 1969 roku, po czym akcje spadały przez półtorej dekady – obecnie poziom przewartościowania w stosunku do realnej gospodarki i rynków spoza USA jest jeszcze większy.

Trader21 w rozmowie przyznaje, że przez ostatnie lata omijał drogie rynki amerykańskiego, przez co z pewnością przegapił parę okazji inwestycyjnych, rekompensowały mu to jednak rynki zagraniczne – tanie akcje rosyjskie, chińskie, czy też tureckie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here