Naga MarketsKryzys na rynku kontenerów morskich. Kto może zyskać? PKP Cargo, ZREMB, Balticon Od kilku miesięcy trwa kryzys na rynku kontenerów, służących do przewozu towarów drogą morską. To przełożyło się na znaczne opóźnienia w transporcie, głównie z Azji. Jak zwykle, to co części firm szkodzi, dla innych staje się szansą. Kryzys ten wywołał bowiem znaczny wzrost cen wynajmu kontenerów morskich, a także faworyzuje transport drogą kolejową.

  • Transport morski coraz droższy. Brakuje kontenerów
  • Już zyskuje na tym transport kolejowy, w tym PKP Cargo
  • Na GPW mamy producenta kontenerów morskich – Balticon

Wśród powodów kryzysu, eksperci z branży wymieniają m.in pandemię. Nie jest tajemnicą, że Chiny wysyłają więcej towarów do Europu i USA niż na odwrót. Na początku ubiegłego roku łańcuchy dostaw zostały przerwane, a kontenery pozostały na Zachodzie. Dodatkowo, przed pandemią ich ilość wydawała się wystarczająca i anulowano zamówienia na nowe kontenery. W dodatku przez pandemię, praktycznie do zera spadł transport drogą lotniczą.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sytuację na rynku kontenerów najlepiej obrazuje wskaźnik World Container Index czyli indeks cen transportu morskiego. Pokazuje jaka jest aktualna cena rynkowa za typowy kontener. Jak widać na poniższym wykresie, ceny kontenerów są najwyższe od lat.

Źródło: infogram.com

Warto zastanowić się, które spółki z GPW mogą na tym kryzysie zyskać. Najbardziej płynną z dostępnych spółek jest PKP Cargo. Kryzys spowodował wzrost transportu towarów koleją. Dostępne dane, choćby te od rosyjskiego przewoźnika, specjalizującego się transportem z Chin – UTLC ERA, mówią o nawet dwukrotnym wzroście przewozów koleją z Chin.

Na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku, kluczowe położenie ma terminal w Małaszewiczach. Nie dziwi więc, że PKP Cargo inwestuje w jego rozbudową ponad 30 mln zł. Do końca roku, inwestycja ma się zakończyć.

pkp cargo
Drożejące akcje PKP Cargo

Szukając bardziej bezpośrednich beneficjantów kontenerowej hossy, trafiłem także na ZREMB Chojnice. Akcje spółki rosną dzisiaj za sprawą wpisu na popularnym blogu o niemal 25%. Problem w tym, że ta spółka produkuje niemal wszystkie rodzaje kontenerów, z wyjątkiem kontenerów morskich. Jak widać, hossa w danej branży może obejmować nawet podmioty z nią bezpośrednio nie związane.

zremb
ZREMB Chojnice już powyżej 1 zł

Znalazłem jednak innego producenta kontenerów, który akurat kontenery morskie produkuje. Jest to spółka z NewConnect – Balticon. Tu także mamy wzrost obrotów w ostatnim czasie i próbę wybicia na wyższe poziomy. Na tle historycznym, cena jest niska, a spółka osiąga przyzwoite wyniki. Od wielu lat notuje dodatni wynik netto (za 2020 rok 5,47 mln zł), a przychody roczne od lat przekraczają 150 mln zł. Jedyny problem w spółce, która mogłaby bezpośrednio korzystać na kryzysie kontenerowym to słaba płynność, marne obroty i free float poniżej 5% (liczba akcji w wolnym obrocie).

balticon
Kurs Balticon na wykresie miesięcznym

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy darmowy eBook Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych. Odbierz go i więcej materiałów w strefie eLearn Comparic.pl.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wti | biomed lublin notowania | bml notowania | złotówka kurs | nasdaq giełda |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here