Naga MarketsKryzys energetyczny w Europie problemem dla funtaKurs funta traci dziś 0,3 proc. w stosunku do dolara. Perspektywy GBP stają się coraz bardziej zaciemnione przez kryzys energetyczny w Europie. Chociaż inwestorzy dość wcześniej wyceniają podwyżkę stóp proc., Bank Anglii może przyjąć bardziej ostrożne podejście, uważają analitycy.

Kryzys energetyczny, inflacji i stopy procentowe

Europa boryka się z niedoborem gazu, co jeszcze mocniej doskwiera Wielkiej Brytanii przez szkody w sieci dostaw. Wzrasta przez to ryzyko przyspieszenia inflacji zimą i zmniejszenia konsumpcji.Deutsche Bank jest zdania, że utrzymywanie się wysokich cen energii stwarza ryzyko zwiększenia brytyjskiego deficytu na rachunku bieżącym i tym samym osłabienia funta szterlinga.

Traderzy stawiają natomiast na szybszą niż oczekiwano podwyżkę stóp procentowych przez Bank Anglii (BoE). Jednakże, GBP w ostatnim czasie radził sobie gorzej niż oczekiwano.

Kluczowe znaczenie będzie mieć posiedzenie BoE w przyszłym tygodniu. Okaże się bowiem, czy wzrost cen energii wpłynie na rozważania decydentów.

— Nawet jeśli spowoduje to [rosnące ceny energii] wzrost wskaźnika CPI, nie jest to rodzaj inflacji, na którą Bank Anglii zareagowałby podwyżką stóp procentowych. Wręcz przeciwnie, prawdopodobnie przyjęliby ostrożniejszy pogląd na ścieżkę stóp – powiedziała Jane Foley z Rabobank. 

Według wyceny traderów rynku pieniężnego, pierwsza podwyżka stóp procentowych spodziewana jest w maju 2022 r. o 15 punktów bazowych. Do listopada tego samego roku stopy procentowe w Anglii mają już wynieść 0,15 proc.

— Znajdujemy się w świecie spowalniającego wzrostu, ale potencjalnie wyższych stóp – takiego czegoś rynki nie widziały od dłuższego czasu – powiedział Jordan Rochester z banku Nomura.

invest
fpmarkets

Kurs funta wraca do wsparcia przy 1,36 USD?

Notowania funta w relacji do dolara wyznaczają dziś nowe minima w tym miesiącu. Widać zatem kontynuację spadków z ubiegłego tygodnia.

W pobliżu znajduje się dolna wstęga Bollingera. Kluczowe wsparcie na GBP/USD wypada natomiast w okolicach poziomu 1,3600.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs złotówki | ranking giełd kryptowalut | gpw pkp cargo | dzisiejszy kurs forinta | bitcoin aktualności | mrc akcje | rubel kurs |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here