Naga MarketsDr Przemysław Kwiecień był gościem Comparic24.tv

Światowe media ekonomiczne w ostatnich miesiącach coraz odważniej piszą o tym, że obecny cykl gospodarczy znalazł się w przesileniu i wkrótce rozpocząć może się recesja na wzór tej sprzed dekady. Jej głównym zapalnikiem ma być konflikt handlowy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami negatywnie odbijający się na i tak spowalniających wskaźnikach ekspansji oraz na zaufani inwestorów. Czy globalnej gospodarce rzeczywiście grozi kolejny kryzys? Na to pytanie odpowiedzi w programie Biznes Focus prowadzonym przez Cezarego Andrzejczyka odpowiada dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista Domu Maklerskiego X-Trade Brokers (XTB).


Wojna handlowa: Impas w konflikcie Kraju Środka z USA?

Po serii mylących wiadomości, wiarygodność Donalda Trumpa stała się kluczową przeszkodą dla Chin w osiągnięciu trwałego kompromisu z USA. Według chińskich urzędników zaznajomionych ze sprawą, tylko nieliczni negocjatorzy w Pekinie widzą możliwość zawarcia umowy przed wyborami w USA w 2020 roku, po części dlatego, że dla każdego urzędnika doradzanie prezydentowi Xi Jinpingowi podpisanie umowy, którą Trump mógłby w każdej chwili złamać, jest po prostu niebezpieczne. Tym samym Państwo Środka przygotowuje się na najgorszy scenariusz.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na szczycie G7 we Francji w poniedziałek, Trump stwierdził, że chińscy urzędnicy nawiązali kontakt z „naszymi najważniejszymi przedstawicielami i mówią wróćmy do rozmów”. Dodał, że „Chiny zostały bardzo poważnie ranne, ale rozumieją, że tak należy postąpić”. Wszystko to sprawiało, że pojawiały się głośne nagłówki i chwilowo wrócił optymizm na rynki akcyjne, ale nikt w Pekinie nie wie o czym mówi prezydent USA. Co gorsza, jego wysiłki, by przedstawić Chiny jako przegranego w negocjacjach, faktycznie potwierdziły niektóre z najgorszych obaw w Państwie Środka, iż nie można mu ufać.

W momencie gdy światowa gospodarka potrzebowałaby wsparcia ze strony liderów największych państw, w tym USA i Chin, wojna handlowa pomiędzy mocarstwami nie tylko go nie zapewnia, ale dodatkowo podburza zaufanie i pewność inwestorów. „Trump twierdzi, że będzie w stanie zlikwidować deficyt handlowy z Chinami, są to jednak twierdzenia absolutnie abstrakcyjne gdyż Amerykanie kupują wszystko z Chin (…) prezydent na populistycznych hasłach wygrał jednak wybory i adresuje swój przekaz do wyselekcjonowanej grupy odbiorców” – wyjaśnia Przemysła Kwiecień. Pełna jego wypowiedź dostępna jest w poniższym materiale.

Globalna gospodarka przesuwa się w cyklach – ekspansja nie może trwać w nieskończoność

Jak słusznie zauważą dr Kwiecień, światowa gospodarka podlega cyklom koniunkturalnym, w związku z tym, ani ekspansja, ani degradacja nie mogą trwać w nieskończoność: „Obecny cykl jest już bardzo długi, w USA trwa już niemal 10 lat po recesji z lat 2008-2009, w związku z czym pod własnym ciężarem gospodarka potrafi złapać zadyszkę. Zobrazować można to bardzo prosto w skali mikro biorąc za przykład budżet domowy – jeżeli korzysta sytuacja naszego portfela utrzymuje się przez ileś lat zyskujemy większa pewność siebie, pozwalamy sobie na większe wydatki, ewentualny kredyt i raty, gdyż uważamy, że jest i będzie dobrze. Dziać mogą się jednak różne rzeczy, które okazują się trudne do przewidzenia” – wyjaśnia główny ekonomista XTB.

Przekładając to na gospodarkę globalną i skalę makro, czynników mogących zaburzać cykl koniunkturalny jest o wiele więcej, w związku z czym uczestnikom rynku jest o wiele ciężej przewidzieć co przyniesie ze sobą kolejny rok, a nawet kolejny kwartał. Gdy rynek jest zbyt pewny siebie, jego członkowie mogą podejmować zbyt pochopne decyzje, a gdy dojdzie do ich akumulacji, wzrost może załamać się pod własnym ciężarem.

„Nikt do końca nie jest w stanie powiedzieć dlaczego mamy recesję w przemyśle. Co prawda w USA tego nie widać, gdyż przemysł odpowiada za 13% całej gospodarki, jednak w Niemczech, Korei Południowej, Japonii i po części Chinach (…) jest to dużo bardziej odczuwalne i nie ma jednego, konkretnego powodu” – mówi Przemysław Kwiecień.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here