Naga Markets


Ekonomiści szacują, że ryzyko wystąpienia kryzysu gospodarczego w USA znajduje się na najwyższym poziomie od ponad 6 lat. Wpływ na taką a nie inną sytuację ma między innymi konflikt handlowy na linii USA- Chiny a także zawieszenie tzw. “shutdown” rządu w Stanach Zjednoczonych.


Ryzyko kryzysu coraz większe

Analitycy ankietowani przez Bloomberga widza aż 25% szansę na wystąpienie załamania w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W grudniu to samo badanie szacowało wystąpienie kryzysu na 20%, tendencja jest więc wzrostowa. Rezerwa Federalna ma utrzymać stopy procentowe w pierwszym kwartale, podwyżki mają się pojawić dopiero później, na rok 2019 przewidywane są dwie. Przypomnijmy, że w 2018 roku FED podwyższył stopy procentowe aż cztery razy, widać więc tendencję spadkową i mniejszą chęć do zwiększania poziomu stóp.

prawdopodobieństwo kryzysu wg bloomberg

Poziom wzrostu gospodarczego

Mediana prognozy wzrostu gospodarczego w 2019 r. zmniejszyła się do 2,5 procent w stosunku do 2,9 procent w 2018 r. Wciąż oczekuje się, że wzrost będzie stymulowany przez silny rynek pracy, rosnące płace oraz obniżki podatków. Jeśli hossa, która rozpoczęła się w 2009 roku, potrwałaby do lipca, to oznaczać będzie to 10 lat wzrost, który stanie się najdłuższym w historii kraju.

W czwartek szef amerykańskiego ekonomisty JPMorgan Chase & Co. Michael Feroli obniżył swoją prognozę wzrostu w pierwszym kwartale do 2 procent w ujęciu rocznym z 2,25 procent, powołując się na wstrzymanie pracy rządu. “Shutdown” wpłynął także na opóźnienie w publikacji danych rządowych, takich jak sprzedaż detaliczna i zapasy, które inwestorzy i analitycy wykorzystują do oceny stanu gospodarki. Większy nacisk kładzie się na firmy takie jak Macy’s Inc. i Kohl’s Corp., które w czwartek przekazały rozczarowujące raporty. Inne dane z Johnson Redbook Research pokazują, że sprzedaż detaliczna wzrosła w ostatnich tygodniach.

Analityk Barclays Michael Gapen powiedział, że wojna handlowa z Chinami, która przyczynia się do ogólnego spowolnienia światowego handlu i podniosła ceny dla niektórych firm amerykańskich, ciąży wzrostom oraz zwiększa ryzyko spowolnienia gospodarczego.

Techniczne spojrzenie

Pesymizmu nie widać na wykresach. Co prawda pod koniec roku mogliśmy doświadczyć niewielką dawkę strachu w postaci dynamicznych spadków, jednak od początku 2019 r. rynki odrabiają straty i na razie brakuje sygnałów podażowych. Jednak jak wiadomo z historii, dynamiczne przeceny pojawiają się zazwyczaj z zaskoczenia. To, że ryzyko kryzysu istnieje, wiemy już od kilku lat, ten jak na razie jeszcze nie nadszedł.Opór dla indeksu S&P500 wypada przy poziomie 2616, jego wybicie może doprowadzić do przyspieszenia wzrostów. Jeżeli jednak rynek nie zdoła pokonać oporu i cena spadnie poniżej 2530, to ponownie może pojawić się panika.

Wykres SP500tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here