TMS


Ekonomiści szacują, że ryzyko wystąpienia kryzysu gospodarczego w USA znajduje się na najwyższym poziomie od ponad 6 lat. Wpływ na taką a nie inną sytuację ma między innymi konflikt handlowy na linii USA- Chiny a także zawieszenie tzw. “shutdown” rządu w Stanach Zjednoczonych.


Ryzyko kryzysu coraz większe

Analitycy ankietowani przez Bloomberga widza aż 25% szansę na wystąpienie załamania w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W grudniu to samo badanie szacowało wystąpienie kryzysu na 20%, tendencja jest więc wzrostowa. Rezerwa Federalna ma utrzymać stopy procentowe w pierwszym kwartale, podwyżki mają się pojawić dopiero później, na rok 2019 przewidywane są dwie. Przypomnijmy, że w 2018 roku FED podwyższył stopy procentowe aż cztery razy, widać więc tendencję spadkową i mniejszą chęć do zwiększania poziomu stóp.

prawdopodobieństwo kryzysu wg bloomberg

Poziom wzrostu gospodarczego

Mediana prognozy wzrostu gospodarczego w 2019 r. zmniejszyła się do 2,5 procent w stosunku do 2,9 procent w 2018 r. Wciąż oczekuje się, że wzrost będzie stymulowany przez silny rynek pracy, rosnące płace oraz obniżki podatków. Jeśli hossa, która rozpoczęła się w 2009 roku, potrwałaby do lipca, to oznaczać będzie to 10 lat wzrost, który stanie się najdłuższym w historii kraju.

W czwartek szef amerykańskiego ekonomisty JPMorgan Chase & Co. Michael Feroli obniżył swoją prognozę wzrostu w pierwszym kwartale do 2 procent w ujęciu rocznym z 2,25 procent, powołując się na wstrzymanie pracy rządu. “Shutdown” wpłynął także na opóźnienie w publikacji danych rządowych, takich jak sprzedaż detaliczna i zapasy, które inwestorzy i analitycy wykorzystują do oceny stanu gospodarki. Większy nacisk kładzie się na firmy takie jak Macy’s Inc. i Kohl’s Corp., które w czwartek przekazały rozczarowujące raporty. Inne dane z Johnson Redbook Research pokazują, że sprzedaż detaliczna wzrosła w ostatnich tygodniach.

Analityk Barclays Michael Gapen powiedział, że wojna handlowa z Chinami, która przyczynia się do ogólnego spowolnienia światowego handlu i podniosła ceny dla niektórych firm amerykańskich, ciąży wzrostom oraz zwiększa ryzyko spowolnienia gospodarczego.

Techniczne spojrzenie

Pesymizmu nie widać na wykresach. Co prawda pod koniec roku mogliśmy doświadczyć niewielką dawkę strachu w postaci dynamicznych spadków, jednak od początku 2019 r. rynki odrabiają straty i na razie brakuje sygnałów podażowych. Jednak jak wiadomo z historii, dynamiczne przeceny pojawiają się zazwyczaj z zaskoczenia. To, że ryzyko kryzysu istnieje, wiemy już od kilku lat, ten jak na razie jeszcze nie nadszedł.Opór dla indeksu S&P500 wypada przy poziomie 2616, jego wybicie może doprowadzić do przyspieszenia wzrostów. Jeżeli jednak rynek nie zdoła pokonać oporu i cena spadnie poniżej 2530, to ponownie może pojawić się panika.

Wykres SP500Invest Cuffs

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here