Naga Markets

W ostatnim czasie zauważalny jest spadek płynności Bitcoina (BTC), który osiągnął najniższy poziom od 10 miesięcy. Choć od początku roku cena BTC wzrosła o ponad 70%, mniejsza płynność oznacza większą szanse na sporą zmienność cen. Według ekspertów, spadek płynności BTC może wynikać z ograniczeń bankowych, jakie kryptowalutowe giełdy spotykają w USA. Ostatnie zamknięcie banków przyjaznych kryptowalutom, takich jak Signature i Silvergate, jest kolejnym znakiem, że brakuje płynności na rynku wirtualnych walut.

Spadek płynności Bitcoina (BTC) zwiększa ryzyko zmienności cen

Conor Ryder z Kaiko zauważył, że na rynku kryptowalut ma miejsce spadek płynności, gdyż giełdy, które kupują i sprzedają wirtualne waluty, utraciły dostęp do systemów bankowych i płatności w USD.Płynność na krypto-giełdach w USA, a w szczególności na parach USD, ucierpiała najbardziej z powodu obaw wokół banków. Wygląda na to, że głównym powodem ostatniego wzrostu cen BTC był brak płynności – stwierdził Ryder.

Capital.com
Advertisement

Jednakże niektórzy analitycy są sceptyczni, co do tego, czy obecny kryzys bankowy jest rzeczywistym powodem wzrostu ceny Bitcoina. Może to być jedynie spekulacja inwestorów, którzy oczekują na potencjalnie niższe stopy procentowe. Co więcej, Aoifinn Devitt, CIO w Moneta, uważa, że rynek kryptowalut może być podatny na większą zmienność, ponieważ większość wirtualnych monet jest w dużej mierze skupiona wokół niewielkiej liczby inwestorów.

To samo może się dziać z akcjami. Niektórzy z dużych funduszy mogą wykreować znacznie większą zmienność – podkreślił Devitt.

Bitcoin (BTC) konsoliduje przy 28 000 USD

W przestrzeni kryptograficznej pojawia się silna narracja, że rajd Bitcoina pojawił się w związku z obecnym kryzysem bankowym. Jednak nie wszyscy są do tego przekonani. Niektórzy przekonują, że inwestorzy Bitcoin zaczynają mieć nadzieję, oczekując potencjalnie niższych stóp procentowych w USA i na świecie.

Obecnie Bitcoin znajduje się w strefie silnej konsolidacji między 27 170 USD a 27 970 USD, gdzie 1,45 miliona adresów kupiło ponad 700 000 Bitcoinów. To oznacza, że cena Bitcoina może utrzymać się na tym poziomie w najbliższej przyszłości.

Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview

Mimo to, popularny inwestor Balaji Srinivasan przewiduje, że cena Bitcoina osiągnie 1 milion dolarów, gdy Stany Zjednoczone staną w obliczu hiperinflacji. Zakład ten jest odpowiedzią na Jamesa Medlocka, eksperta finansowego, który zaproponował 1-milionowy zakład, że Stany Zjednoczone nie wpadną w hiperinflację pomimo niedawnego załamania banków w kraju.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułCzym jest Mała Instytucja Płatnicza i kto może ją założyć
Następny artykułSiedmiu na dziesięciu inwestorów trzyma kryptowaluty na giełdach, według CoinGecko
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.