Naga MarketsMoskwa-RosjaJeden z 10 największych rosyjskich banków – Otkritie Bank przeprowadził niedawno sondaż wśród mieszkańców większych miast. Badania objęły swoim zasięgiem tysiąc osób w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat. Jak się okazuje, moskwianie wykazywali największy optymizm w stosunku do kryptowalut oraz walut cyfrowych. 21% z nich stwierdziło, że w ciągu dekady pieniądz fiducjarny może zostać zastąpiony właśnie takimi alternatywami.

  • Otkritie Bank przeprowadził badania wśród mieszkańców większych miast Rosji na temat tego, jak wyobrażają sobie oni system finansowy za 10 lat
  • Wyniki okazały się zróżnicowane w poszczególnych regionach. Najmniejszą wiarę w waluty oparte na blockchainie mieli ankietowani z północnego zachodu
  • Największym optymizmem na tle pozostałych grup wykazali się moskwianie

Kryptowaluty i cyfrowe waluty za 10 lat

Jeden z czołowych rosyjskich banków postanowił przeprowadzić badania na temat nastawienia Rosjan do wirtualnych walut. Jak się okazuje, tylko 14% z nich uważa, że kryptowaluty będą w stanie zająć miejsce pieniądza fiducjarnego za dekadę. Ponadto 34% wszystkich respondentów stwierdziło, iż tego typu aktywa nie mogą zastąpić tradycyjnych walut w każdym przypadku użycia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Najbardziej pozytywnym nastawieniem do branży kryptowalutowej wykazali się mieszkańcy Moskwy. Aż 21% z nich stwierdziło, że za 10 lat waluty oparte na blockchainie zastąpią tradycyjny system finansowy. Co więcej, aż czterech na dziesięciu moskwian wskazało, iż banki mogą przekształcić się w przyszłości w tzw. cyfrowe ekosystemy.

Rosja i jej prace nad CBDC

W ubiegłym miesiącu rosyjski polityk – Anatolij Aksakow powiedział, że do 2023-2024 roku cyfrowy rubel stanie się integralną częścią rozliczeń narodowych. Przewodniczący Komitetu Rynków Finansowych Dumy Państwowej podkreślił, iż ta jeszcze nieuruchomiona waluta będzie najważniejszą formą pieniądza w ich kraju.

Bank Rosji szacuje, że ukończy prototyp swojego CBDC do końca obecnego roku. Anatolij Aksakow publicznie oświadczył, iż w rzeczywistości będzie to ten sam rubel, jednak w cyfrowej formie. Dodał przy tym, że ta waluta w porównaniu do kryptowalut pokroju bitcoina (BTC) stwarza minimalne ryzyko, ponieważ wydawana jest przez organ państwowy.

Mieszkańcy Rosji nie chcą zrezygnować z gotówki

Mimo rozbudowanych planów Banku Rosji na temat wprowadzenia własnej cyfrowej waluty wiele osób z niechęcią odnosi się do porzucenia gotówki.  Aż 46% respondentów najnowszego sondażu stwierdziło, iż ludzie powinni dostać możliwość wyboru między tradycyjnym pieniądzem a tym opartym na blockchainie. Z kolei 39% przebadanych przyznało, że ciężko byłoby im zrezygnować z waluty w namacalnej formie. 

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here