Naga MarketsZa nami kolejny, niezwykle emocjonujący tydzień. Na luksemburskiej giełdzie Bitstamp, która dla świata zachodniego jest jednym z głównych wyznaczników zmian notowań Bitcoina, kurs najpopularniejszej z walut cyfrowych osunął się o 43,25% docierając w dniu wczorajszym w okolice 11 tys. USD. Przyglądając się jednak technicznej sytuacji zauważymy, że wszystkie korpusy na interwale 4-godzinowym zamykały się powyżej technicznego wsparcia 13 tys. USD, gdzie pojawiła się reakcja popytowa. Czyżby strefa ta miała powstrzymać sprzedających?

Notowania BTC/USD od TradingView

Sytuacja lubi się powtarzać

Dokładnie dwa tygodnie temu napisałem, że do tej pory rynek kryptowalut zdominowany był przez inwestorów indywidualnych, którymi często są osoby nie mające najmniejszego pojęcia o inwestowaniu. Wiele z tych osób nie posiadało bowiem nigdy wcześniej rachunku w żadnym domu maklerskim czy u brokera. Okazuje się więc, że w dużej mierze będą to osoby bardzo podatne na emocje (od euforii do paniki) i próby manipulacji rynkiem.Wprowadzenie kontraktów futures na BTC wiąże się z dopuszczeniem do koryta profesjonalnych traderów, którzy na spekulacji zjedli zęby. Zderzenie tych dwóch grup może okazać się bardzo ciekawym zjawiskiem. Warto jednak pamiętać o tym, że ta druga grupa doskonale zna psychologię inwestowania i zdaje sobie sprawę jak reaguje ulica.

To co może się wydarzyć bardzo ładnie obrazuje jedna scena z filmu “Spekulant”, gdzie jeden z maklerów by móc zakupić dla swojego klienta sporą ilość kontraktów po cenie zdecydowanie niższej niż rynkowa prosi swoich kolegów, maklerów by Ci w bardzo hałaśliwy sposób zaczęli sprzedawać. W ten sposób kurs spadł o kilka %. W międzyczasie jednak pozostała grupa inwestorów znajdujących się na parkiecie zastanawiała się czy jest coś o czym tamci już wiedzą i być może też warto sprzedać. Dzięki takiemu zabiegowi tłum sprawił, że kurs osunął się kolejne kilkanaście %. Gdy cena osiągnęła zakładany poziom, maklerzy, którzy jako pierwsi sprzedawali, nagle zaczęli odkupować po znacznie niższej cenie. Gdy tłum się zorientował, oni byli już zarobieni.

Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z polską giełdą BitBay oferującą darmowe konta do handlu na cyfrowych walutach. Zapoznaj się z ofertą BitBay i już teraz rozpocznij handel na BTC i altcoinach!

CME Group przyciągnie więcej inwestorów instytucjonalnych?

Jak informowaliśmy już wcześniej, część ekspertów wierzy, że futuresy Bitcoinowe od CME Group mogą przyciągnąć więcej uwagi instytucjonalnej części rynku, ponieważ sposób obliczania cen kontraktów bazuje na cenach z kilku największych giełd, a nie tak jak w przypadku CBOE na notowaniach tylko jednej.

„Uruchomienie nowych kontraktów powinno zwiększyć presję cenową i pomóc w trwałym pokonaniu poziomu $20 tysięcy” – twierdzi Shane Chanel z ASR Wealth Advisers. „Inwestorzy są obecnie świadomi, że Bitcoin to pełnoprawne aktywo”

Zbyt wcześnie na pęknięcie bańki

Moim zdaniem, na całkowite pęknięcie bańki jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Nie po to CBEO i CME Group wprowadziły kontrakty futures na BTC żeby od razu “zgasić światło i spuścić wodę w kiblu”. Inwestorzy instytucjonalni najpierw sami muszą coś na tym ugrać a skoro moją grube portfele to nie będą kupować po 20 tys. USD jak mają możliwości i mogą wywołać panikę by kupić za pół ceny. Co prawda, to tylko i wyłącznie moja opinia a jak będzie w rzeczywistości, przekonamy się wkrótce.

Czy Altcoiny zagrożą Bitcoinowi?

Tym, co może w przyszłości zagrozić dominacji BTC są niedoceniane jeszcze do niedawna altcoiny. W chwili pisania tego artykułu, na rynku dostępnych jest dokładnie 1377 kryptowalut. Nie oznacza to jednak, że wszystkie z nich osiągną sukces. Okazuje się jednak, że niektóre z tych projektów zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Co ciekawe, nawet coiny powstałe na skutek hard forków BTC notowały w ostatnim czasie dynamiczne wzrosty. Jednym z przykładów może być tutaj Bitcoin Cash. Projekt, który przez wielu uznany był za zbędny i prowadzący jedynie do próby wzbogacenia się kilku osób, wyceniany jest obecnie na niemal 2800 USD a więc mniej więcej tyle, ile wart był Bitcoin w chwili jego powstania. Oznacza to, że osoby, które zainwestowały w BTC tylko przez wzgląd na możliwość otrzymania darmowych monet, na tej “kryptowalutowej dywidendzie” zarobiły do dziś ok 100%.

Może Cię zainteresować: Rynek Kryptowalut w 2018 – 7 potencjalnych rywali BTC

Notowania BCH/USD od TradingView

Partnerem tygodniowych przeglądów kryptowalut jest BitBay.net. Zapoznaj się z ofertą polskiej giełdy Bitcoin i zacznij spekulację na cyfrowych walutach już teraz!Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWeekendowy przegląd rynków – AUDUSD, EURUSD, GBPUSD, USDCAD, USDJPY 23.12.2017
Następny artykułTygodniowy przegląd danych makro od easyMakrets 25-29.12.2017
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here