Naga Markets


Miniony tydzień bez wątpienia nie był najlepszym czasem dla posiadaczy kryptowalut. Spadki, które dostrzegane były na zdecydowanej większości walut cyfrowych sprawiły, że kapitalizacja całego rynku skurczyła się o niemal 132 mld USD z ponad 474 mld USD w poniedziałek do 342,5 mld USD w piątek. Właściwie dopiero dziś zaobserwować możemy pewną poprawę nastrojów, dzięki czemu wszystkie ze 100 największych (pod względem kapitalizacji) coinów zyskuje na wartości.

Źródło: coinmarketcap.com

Winą za tak silną presję podażową obarcza się m.in. Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która w specjalnym oświadczeniu stwierdziła, że “jeśli platforma oferuje obrót cyfrowymi aktywami, które są papierami wartościowymi i funkcjonuje jako “giełda”, zgodnie z federalnymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych, platforma musi zarejestrować się w SEC jako krajowa giełda papierów wartościowych lub być zwolniona z rejestracji”.

Zdaniem ekscentrycznego milionera i twórcy popularnego programu antywirusowego, Johna McAfee,który w ostatnich latach stał się ewangelistą kryptowalut “SEC boi się utraty władzy.” McAfee jest zdecydowanym przeciwnikiem regulacji w branży kryptowalut. “Kryptowaluty przerażają rządy, ponieważ ludzie, którzy ich używają nie ujawniają ile pieniędzy zarabiają dzięki bitcoinowi, co kupują, co sprzedają” – powiedział w zeszłym miesiącu w wywiadzie dla CoinGeek.

Japoński regulator karze siedem giełd kryptowalut

Innym czynnikiem takiej deprecjacji rynku mogą być również zmiany regulacyjne w regionie Azji i Pacyfiku. Brak odpowiednich systemów kontroli, a także niewystarczające zabezpieczenia przeciw praniu brudnych pieniędzy to najpoważniejsze z zarzutów jakie w czwartek japońska Agencja Usług Finansowych postawiła aż siedmiu giełdom kryptowalut mających siedzibę w Japonii.

Jak już wcześniej informował Adam Rak, znana z głośnego przypadku kradzieży giełda Coincheck na równi z GMO Coin, Bit Station oraz FSHO mają wstrzymać swoją działalność na miesiąc po tym, jak japońska Agencja Usług Finansowych odkryła szereg niedociągnięć dotyczących kontroli ryzyka. Regulator w swoim oświadczeniu jasno stwierdza na przykładzie Coincheck, że podmioty oferujące obrót kryptowalutami nie spełniają wymogów prawnych związanych z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Ukarane przez FSA podmioty mają czas do 22 marca na wprowadzenie niezbędnych zmian w swoich systemach.

W swoim oświadczeniu Agencja Usług Finansowych przyznaje, że aż pięć z siedmiu podmiotów oferujących usługi obrotu kryptowalutami działa na terenie Japonii bez odpowiedniej rejestracji. Co więcej, z doniesień FSA wynika, że jeden z wyższych rangą pracowników Bit Station używał bitcoinów klientów giełdy do swoich prywatnych celów.

Syndyk MT Gox sprzedał kryptowaluty o wartości ponad $400 mln

Kolejnym z czynników mogących mieć wpływ na obecną przecenę panującą na rynku cyfrowych aktywów jest również fakt, iż syndyk upadłej w 2014 roku giełdy MT Gox dokonał sprzedaży 35.841 Bitcoinów (BTC) za około 362 mln USD oraz oraz 34.008 BCC (Bitcoin Cash) za blisko 45 milionów dolarów, co łącznie daje 407 mln USD.

Jak już wcześniej informował Krzysztof Wiwatowski, w raporcie syndyka nie podano na jakiej giełdzie dokonano transakcji sprzedaży, jednak podejrzewa się, że operacja miała miejsce na kryptowalutowej giełdzie Kraken. Sprzedaży dokonywano od grudnia 2017 roku do lutego br.

Kwoty uzyskane ze sprzedaży wydają się być dokładną kwotą roszczeń przy ekwiwalencie 400 dolarów za Bitcoina. Mark Karpeles, ex-CEO MT Gox sugeruje, że nie jest to wcale zbieg okoliczności.

Syndyk dysponuje jeszcze majątkiem MT Gox w postaci 165.000 Bitcoinów wartych obecnie około 1,5 mld USD, a także taką samą ilość BCC o wartości kolejnych 150 milionów dolarów. Na razie jednak nie wiadomo, co stanie się z tymi funduszami.

Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z polską giełdą BitBay oferującą darmowe konta do handlu na cyfrowych walutach. Zapoznaj się z ofertą BitBay i już teraz rozpocznij handel na BTC i altcoinach!

Bitcoin poniżej technicznego wsparcia

Spoglądając na notowania cyfrowego złota zauważymy, że na skutek trwających od początku tygodnia spadków kurs osunął się już o niemal 28,5% pokonując przy tym techniczne wsparcie w okolicy 9400 USD. Jeżeli deprecjacja będzie postępować, z technicznego punktu widzenia spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic 6 tys. USD bądź nawet 5 tys. USD.

Spoglądając na interwał 4-godzinowy zauważymy, że istotne dla przyszłej wyceny BTC może okazać się to, czy kurs pokona czy może odrzuci obecnie testowany opór.

Bitcoin na przestrzeni 10 lat spadnie do 100 USD

Zdaniem Kenneth Rogoffa, ekonomisty i profesora Uniwersytetu Harvarda prawdopodobieństwo, iż bitcoin na przestrzeni 10 lat spadnie do 100 USD, jest większe niż to, że jego wartość wzrośnie do 100 000 dolarów.

Zobacz również: Eksperci twierdzą, że Ripple będzie następcą Bitcoina

Rosnąca popularność kryptowalut pośród inwestorów indywidualnych powoduje, że rynkiem tym coraz mocniej zaczynają interesować się także ciała regulacyjne, które już od kilku miesięcy rozważają wprowadzenie odpowiednich norm prawnych. Zdaniem Rogoffa regulacja byłaby bodźcem do obniżenia cen, choć podkreślił, że opracowanie globalnych ram regulacji zajmie trochę czasu i nie wydarzy się to z dnia na dzień.

“Myślę, że za 10 lat bitcoin będzie wart niewielki ułamek tego, co teraz. Wiele bardziej prawdopodobne jest, że będzie on wyceniany na 100 dolarów niż na 100 000 dolarów” – powiedział Rogoff w rozmowie z CNBC.

Jego zdaniem regulacje, które zasadniczo wyeliminują możliwości prania brudnych pieniędzy i uchylania się od opodatkowania sprawią, że wartość BTC spadnie. Przyznał on bowiem, że faktyczne wykorzystanie cyfrowego złota jako środka transakcyjnego jest bardzo małe. Uważa on jednak, że regulacje krajowe to zbyt mało i potrzebne są globalne normy prawne. Rogoff zauważa, że jeżeli kryptowaluty nie zostaną uregulowane w ten sam sposób na całym świecie, to wciąż pozostanie “furtka”, przez którą przestępcy będą mogli prać brudne pieniądze i finansować terroryzm.

Zobacz również: Carney: należy zakończyć erę kryptowalutowej “anarchii”

Chociaż wciąż uważa się, że Bitcoin powiązany jest z nielegalnymi transakcjami, to szacunki dotyczące ilości przypadków, w których to właśnie kryptowaluty były wykorzystywane w nielegalnych działaniach są różne. Shone Anstey, współzałożyciel i prezes Blockchain Intelligence Group, ocenił, że poziom nielegalnych transakcji z wykorzystaniem Bitcoina spadł do 20 procent w 2016 roku. Okazuje się więc, że w dalszym ciągu zdecydowanie częściej przestępcy posługują się walutami fiat.


Partnerem tygodniowych przeglądów kryptowalut jest BitBay.net. Zapoznaj się z ofertą polskiej giełdy Bitcoin i zacznij spekulację na cyfrowych walutach już teraz!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWeekendowy przegląd rynków – 5 decyzji monetarnych, NFP i Trump
Następny artykułBytecoin – opis kryptowaluty
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here