Naga MarketsMiniony tydzień na pewno na stałe zapisze się na kartach historii. Dokładnie po 9 latach i 29 dniach od opublikowania manifestu Satoshiego Nakamoto kurs Bitcoina osiągną psychologiczną barierę 10 000 USD. Co ciekawe tego samego dnia pokonany został również kolejny poziom 11 tys. USD a nowe ATH znajduje się na poziomie 11 395 USD. Oznacza to, że osoby, które zainwestowały w BTC podczas pierwszej sesji na giełdzie Mt.Gox mogły zarobić do tej pory aż 22.790.000%. Przypomnijmy, że wówczas kurs BTC ustalony został na 0.05 USD.

Coraz bardziej dynamiczna aprecjacja oraz pokonanie psychologicznej bariery 10 tys. USD sprawiły, że temat kryptowalut stał się coraz bardziej medialny. Wpływa to oczywiście na wzrost zainteresowania społeczeństwa i mimo, że wiele osób nie ma podstawowej wiedzy na temat technologii Blochchain, która stoi za całym fenomenem BTC, to jak twierdzi londyńskie Blockchain.info dostarczające portfele dla popularnych cyfrowych moment, tylko we wtorek ponad 100 tysięcy osób założyło nowe rachunki powiększając bazę klientów do 19 milionów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak twierdzi Damian Chmiel, Analityk Business Intelligence portalu Finance Magnates, obecna sytuacja nie ma nic wspólnego z funkcjonalnością Bitcoina jako formy płatności, sprowadzając go jedynie do instrumentu typowo spekulacyjnego. Między innymi dlatego otwarcie mówi się o powiązaniach z manią tulipanową sprzed kilkuset lat.

Silne wzrosty były zauważalne również na wielu innych walutach cyfrowych. Wiele altcoinów ustanawia nowe ATH a co za tym idzie wzrosła również ogólna kapitalizacja całego rynku krytpowalut. Ta w minionym tygodniu po raz pierwszy w historii przekroczyła 300 mld USD.

Zapoznaj się z ofertą BitBay i już teraz rozpocznij handel na BTC i altcoinach!

Źródło: coinmarketcap.com

Spoglądając na notowania Bitcoina zauważymy, że pomimo, iż po przekroczeniu bariery 11 tys. USD, w minioną środę pojawiła się silna reakcja podażowa, na skutek której kurs w ciągu zaledwie sześciu godzin osunął się o niemal 19% (ponad 2140 USD), to dziś najpopularniejsza z walut cyfrowych ponownie wyceniana jest na ponad 11 tys. USD.

Notowania BTCUSD od TradingView

Jednym z czynników ostatnich wzrostów jest informacja dotycząca dokładnej daty uruchomienia kontraktów terminowych na BTC. Jak wynika z oficjalnego komunikatu CME Group, kontrakty na Bitcoina zostaną uruchomione w poniedziałek, 18 grudnia bieżącego roku. Potwierdzają się więc wcześniejsze zapowiedzi giełdy, że odda w ręce użytkowników nowe futuresy w połowie rozpoczynającego się miesiąca.

„Jesteśmy zaszczyceni mogąc oddać w ręce rynków kontrakty terminowe na Bitcoina, co jest efektem ścisłej współpracy z CFTC oraz przedstawicielami branży. Zaprojektowaliśmy regulowany instrument, który dostarczy inwestorom transparentność, stabilne notowania oraz możliwość transferu ryzyka” – mówił Terry Duffy, prezes CME Group.

Może Cię zainteresować: Bitcoin i podatki – rozmowa z Krzysztofem Wojdyłą i Michałem Nowackim

Nasdaq idzie w ślady CME Group

Nasdaq była pierwszą całkowicie skomputeryzowaną giełdą papierów wartościowych na świecie. Fuzja z skandynawską grupą OMX spowodowała, że nowa spółka Nasdaq OMX stała się jednym z największych pośredników w obrocie na Ziemi. Szacuje się, że średnio jedna na dziesięć transakcji giełdowych przeprowadzana jest właśnie na parkietach Nasdaq OMX.

Jak już wcześniej informował Adam Rak, na razie niewiele wiadomo o prowadzonych pracach, jednak dobrze poinformowane źródła na które powołuje się Reuters informują, że Nasdaq Inc. planuje wprowadzić do swojej oferty kontrakty terminowe bazujące na Bitcoinie już w 2018 roku.

Bitcoin po 40 000 USD do końca 2018 r.

W ostatnich tygodniach przywykliśmy już, że coraz więcej osobistości ze świata finansów i ekonomii wypowiada się na temat przyszłości najpopularniejszej z walut cyfrowych. W minionym tygodniu nie było inaczej.

Michael Novogratz były dyrektor firmy inwestycyjnej Fortress Investment Group i były partner w Goldman Sachs, który w latach 2007 i 2008 pojawił się na liście miliarderów magazynu Forbes powiedział, że kurs bitcoina może wzrosnąć czterokrotnie w ciągu najbliższych 13 miesięcy.

“Nadchodzi wielka fala pieniędzy”, powiedział Novogratz. Były menedżer funduszy hedgingowych w Fortress Investment Group planuje uruchomić fundusz o wartości 500 milionów dolarów za pośrednictwem swojej nowej firmy Galaxy Investment Partners.

Jako argument przemawiający za dalszymi wzrostami podał on fakt, że w przeciwieństwie do ropy naftowej i produktów odnawialnych, firmy nie mogą produkować więcej bitcoinów w celu zaspokojenia popytu, ponieważ podaż cyfrowej waluty jest ograniczona do 21 milionów monet.

Bitcoin po $1 mln albo zjem własnego k****a”

Jeszcze bardziej śmiałej projekcji dopuścił się John McAfee. Ekscentryczny milioner oraz twórca popularnego systemu antywirusowego, który już w połowie lipca stwierdził, że jego zdaniem Bitcoin do końca 2020 roku będzie wart 500 tys. USD, w związku z przebiciem bariery 10 tysięcy USD postanowił podwoić swój zakład do równego miliona dolarów amerykańskich.

Jak informowaliśmy już wcześniej, w poście umieszczonym na Twitterze 29 listopada John McAfee informuje, że jego dotychczasowe prognozy (wzrost do $500 tysięcy w przeciągu 3 lat) bazowały na prognozach kursu rzędu 5 tysięcy USD za jednego Bitcoina. Najstarsza z kryptowalut drożeje jednak zdecydowanie szybciej, w związku z tym do końca 2020 przedsiębiorca liczy na kurs rzędu $1 miliona. Jednocześnie zaznacza, że nadal ma zamiar „zjeść własnego k****a w telewizji na żywo” jeżeli tak się nie stanie.

Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z polską giełdą BitBay oferującą darmowe konta do handlu na cyfrowych walutach. Zapoznaj się z ofertą BitBay i już teraz rozpocznij handel na BTC i altcoinach!

Bitcoin powinien zostać zbanowany

Bitcoin jest na tyle kontrowersyjną kryptowalutą, że ma zarówno swoich zwolenników jak również przeciwników. Do grona tych drugich dołączył w minionym tygodniu Joseph Stiglitz. Amerykański ekonomista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii (2001) oraz John Bates Clark Medal (1979), legitymujący się tytułem profesora akademickiego Columbia University uważa, że Bitcoin powinien zostać zbanowany.

W wywiadzie dla telewizji Bloobmerg powiedział, że Bitcoin odnosi obecnie tak ogromny sukces tylko przez wzgląd na brak jakiegokolwiek nadzoru i jego zdecentralizowaną strukturę. Nie zmienia to jednak faktu, że to bańka, która dostarczy ludziom wiele ekscytacji kiedy kurs będzie rósł, a potem spadnie.

Uważa on, że obecne, niezwykle dynamiczne wzrosty wartości najpopularniejszej z walut cyfrowych są nieuzasadnione i nie ma możliwości, by tendencja ta utrzymała się w dłuższym horyzoncie czasowym.

Stiglitz, który przewodniczył Radzie Doradców Gospodarczych Prezydenta USA podczas kadencji Billa Clintona powiedział, że wspiera innowacje technologiczne w płatnościach ale uważa, że ​​pieniądze cyfrowe powinny być nadal tworzone i kontrolowane przez rząd.

“Odejdźmy od papieru do XXI wieku gospodarki cyfrowej” – powiedział.

Zaznaczył również, że pomimo, iż Bitcoin jest zdecentralizowaną siecią, której uczestnicy rozproszeni są po cały świecie, to Rząd Stanów Zjednoczonych z łatwością może zdusić go w zarodku.

Bitcoin przyrównany do słynnej bańki na rynku nieruchomości z XVIII wieku

Do grona popularnych inwestorów posiadających majątek wyceniany w miliardach dolarów, którzy wypowiadają się niepochlebnie na temat rynku kryptowalutowego i samego Bitcoina, dołączył właśnie Carl Icahn. Jeden z pięćdziesięciu najbogatszych ludzi świata stwierdził, że jego zdaniem najstarsza z cyfrowych monet przypomina coraz mocniej bańkę spekulacyjną.

Jak informowaliśmy już wcześniej, zdaniem C. Icahna Bitcoinowi o wiele bliżej do bańki na rynku nieruchomości, która miała miejsce trzy stulecia temu:

„Czytając książki historyczne napotykamy na wiele podobnych baniek. Świetny przykład to John Law oraz okolice Mississippi. Obrotny inwestor sprzedawał nic niewarte kawałki ziemi Francuzom, którzy byli gotowi oddać za nie wszystkie oszczędności. Jednego dnia wszystko jednak się zmieniło i doszło do poważnego krachu. W przypadku Bitcoina może być podobnie” – mówił Icahn w wywiadzie dla CNBC.

Popularny inwestor przez wiele lat związany z Wall Street przyznał jednocześnie, że nie do końca rozumie rynek kryptowalutowy. Nowe technologie wchodzą w jego życie raczej stosunkowo późno i należy do tych, którzy nie ufają danemu rozwiązaniu jeżeli dokładnie go nie poznali. W przypadku Icahna może się więc okazać, że powodem negatywnych opinii jest brak obycia z branżą kryptograficznych tokenów.

Odliczamy do Super Bitcoin hard fork

Na kartach kalendarzach już grudzień i wydawać by się mogło, że w okresie przedświątecznym na rynkach zapanuje spokój. Nic bardziej mylnego. Już za 14 dni, około 17 grudnia 2017 r. możemy spodziewać się kolejnego hard forka sieci BTC. Kolejny widelec przewidziany jest na blok nr 498888.

Jak przeczytać możemy na oficjalnej stronie projektu, Super Bitcoin jest odpowiedzią na spadek dominacji BTC w całym rynku walut cyfrowych, który spowodowany został wzrostem zainteresowania inwestorów Ethereum i Zcash. Wszystkie osoby, które w chwili podziału będą w posiadaniu BTC otrzymają również SBTC w stosunku 1:1.

Wszystkie zaplanowane hard forki możesz bezpłatnie sprawdzić na stronie punktbitcoin.pl

Partnerem tygodniowych przeglądów kryptowalut jest BitBay.net. Zapoznaj się z ofertą polskiej giełdy Bitcoin i zacznij spekulację na cyfrowych walutach już teraz!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułLiga Traderów VI – półfinałowe rewanże
Następny artykułWeekendowy przegląd rynków – GBPUSD, EURUSD, USDCAD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here