Naga MarketsOstatnie dni były dla posiadaczy kryptowalut niezwykle interesujące. W sieci zaczęły pojawiać się ogłoszenia i propozycje sprzedaży Bitocinów po cenach zdecydowanie niższych niż wartość tej waluty cyfrowej na giełdzie a to wszystko za sprawą jej dynamicznych spadków, ale zacznijmy może jednak od początku…


Na skutek trwających od drugiej połowy lipca br. wzrostów kurs najpopularniejszej z walut cyfrowych wzrósł o ponad 172% osiągając na początku września wartość niemal 5 tys. USD. Tamteż pojawiła się silna reakcja podażowa, którą na początku interpretować mogliśmy faktem, iż poziom ten stanowi silny, psychologiczny opór. Chwilę później zaczęły pojawiać się jednak newsy, które wpłynęły na pogłębienie się trwających od tego czasu spadków.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednym z przełomowych momentów okazała się tutaj decyzja Ludowego Banku Chin o zdelegalizowaniu ICO (Initial Coin Offerings), o czym pisałem już w ubiegłym tygodniu.

“Bitcoin to oszustwo”

W minioną środę (13 września br.) światem krytpowalut wstrząsnęła wypowiedź Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalny JPMorgan Chase & Co, który stwierdził, że “Bitcoin to oszustwo”. Jak pisałem już w moim wcześniejszym artykule, przewiduje on duże straty dla posiadaczy bitcoinów. “Dalsza aprecjacja może sprawić, że kurs osiągnie nawet wartość 20 000 USD zanim to nastąpi, ale bańka w końcu pęknie”.

“Szczerze mówiąc, jestem po prostu wstrząśnięty tym, że nikt tego nie widzi” – dodał.

Ponadto, Jamie Dimon powiedział, że jeśli jakikolwiek trader JPMorgan kupi kryptowalutę, od razu zostanie zwolniony.

Chińska giełda kryptowalut BTCC wstrzyma handel

Prawdziwą deprecjację BTC obserwowaliśmy jednak nico później i była ona spowodowana informacją, dotyczącą BTCChina (BTCC) jednej z największych światowych giełd obrotu kryptowalutami, która w czwartek poinformowała, że do końca września zawiesi wszystkie dotychczasowe operacje, wstrzymując handel.

Jak informowaliśmy już wcześniej, chociaż reakcja najpopularniejszej kryptowaluty na decyzję BTCC była niezwykle silna, to krok ten nie powinien być całkowitym zaskoczeniem. Od kilku tygodni pojawiają się bowiem informacje sugerujące, że chiński regulator rynków finansowych chce uniemożliwić działalność giełd kryptowalutowych na terenie kraju. W miejscu tym należy zaznaczyć, że przedsiębiorstwa z Kraju Środka związane z obrotem i wydobyciem cyfrowych monet posiadają bardzo duży procentowy udział w liczącym setki miliardów dolarów rynku.

Kolejna chińska giełda kryptowalut ogłasza zamknięcie

Jakby złych informacji było mało, kolejnego dnia podobną informację wystosował ViaBTC, oferujący obrót na Bitcoinie oraz jego pochodnych. Decyzje są odpowiedzią na planowaną przez rząd Kraju Środka delegalizację wirtualnych moment i jak można się spodziewać odcisnęły się negatywnie na kursie kryptowalut.

Ostatecznie kurs Bitcoin spadł poniżej psychologicznego poziomu 3 tys. USD, będącego jednocześnie górnym ograniczeniem wcześniejszej konsolidacji. Z technicznego punktu widzenia wszystko wyglądało więc jak najbardziej poprawnie gdyż zgodnie z zachowaniem zasady zmiany biegunów, każdy poziom, który w przeszłości stanowił opór, po pokonaniu powinien zostać przetestowany od góry (jako wsparcie). Tak też stało się i tym razem.

Giełdy mają czas do końca października

W chwili, gdy kurs dotarł w okolice poziomu 3 tys. USD, pojawiły się informacje, że giełdy mają czas do końca października a nie jak było to zapowiadane (do końca września) by zawiesić swoje operacje.

Jak się okazało, informacja ta była jednam z czynników, który sprawił, iż kurs dynamicznie odbił się od wsparcia.

JP Morgan kupuje BTC

Informacja ta była jednak jedynie jednym z czynników…innym nieco bardziej kontrowersyjnym był zakup sporej ilości BTC przez JP Morgan, który okazał się jednym z największych nabywców i zrobił potężne zakupy na samym dołku. Czy zatem wcześniejsze słowa prezesa JP Morgan były jedynie manipulacją?

Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z polską giełdą BitBay oferującą darmowe konta do handlu na cyfrowych walutach. Zapoznaj się z ofertą BitBay i już teraz rozpocznij handel na BTC i altcoinach!

Co dalej z BTC?

Spoglądając stricte technicznie na obecną sytuację na wykresie 4-godzinowym zauważymy, że na skutek tych dynamicznych wzrostów kurs dotarł w okolice lokalnego oporu 3800 USD, gdzie w dniu dzisiejszym pojawiła się silna reakcja podażowa. Wydaje się więc, że ponowny test okolic 3 tys. USD jest coraz bardziej prawdopodobny, choć tym razem nie spodziewałbym się, że spadki te będą równie dynamiczne jak poprzednio.

Warto jednak wspomnieć, że spadki te nie dotyczyły jedynie Bitcoina. Tylko od początku miesiąca kapitalizacja wszystkich kryptowalut spadła z poziomu niemal 180 mld USD poniżej 100 mld USD.

Źródło: coinmarketcap.com

Partnerem tygodniowych przeglądów kryptowalut jest BitBay.net. Zapoznaj się z ofertą polskiej giełdy Bitcoin i zacznij spekulację na cyfrowych walutach już teraz!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAnaliza weekendowa EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, USD/CHF
Następny artykułNajgorętsze wykresy minionego tygodnia – GBP/JPY, ROPA WTI, FTSE100
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here